Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kırmızı Pirinç Mayasının Sağlık Açısından Faydaları

0 936

Doğal bir lovastatin kaynağı olan kırmızı pirinç mayası, kolesterolü düşürebilir ve yağ birikimini azaltabilir, ancak bulmak eskisinden çok daha zordur. Aşağıda bu ilgi çekici ekinin sağlık açısından faydaları hakkında bilgiler bulunmaktadır.
Bunun yanında kırmızı pirinç mayası FDA tarafından herhangi bir tıbbi amaç veya sağlık iddiası için onaylanmamıştır. FDA ayrıca, monacolin K’nin onaylanmamış yeni bir ilaç olduğu konusunda uyarıda bulunmuştur. Kırmızı pirinç mayası takviyesi almadan önce doktora danışılması tavsiye edilmektedir.

Kolesterol

Yüksek kolesterol, obezite, insülin direnci, yüksek tansiyon, kalp krizi, inme ve diyabet ile bağlantılı ciddi bir sağlık sorunudur. Kolesterol seviyelerini kontrol etmenin ve bu koşulları önlemenin en etkili yolu sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı seçimleri yapmaktır; bununla birlikte, bazı insanlar bu seçimlerden bağımsız olarak yüksek kolesterole eğilimlidir. Kırmızı pirinç mayası kötü kolesterolü (LDL) ve trigliseritleri düşürür ve kanda iyi kolesterolü (HDL) yükseltir. Ayrıca kilo alımını önleyebilir ve normal karaciğer enzimleri ve leptin seviyelerini koruyabilir. Aralarında yaklaşık 8.000 katılımcı ile yapılan çoklu çalışmalarda, kırmızı pirinç mayası takviyesi alan kişiler, karaciğer veya böbrek fonksiyonuna zarar vermeden LDL ve total kolesterolü düşürmüştür.

Kalp Hastalığı

Kan trigliseritleri
Kırmızı Pirinç Mayasının Sağlık Açısından FaydalarıTrigliseritler, kolesterol gibi, kanda bulunan bir tür yağ bileşiğidir. Son çalışmalar trigliseritlerin kolesterolden kalp hastalığına ve inmeye neden olma olasılığının yüksek olduğunu bulmuştur. Kırmızı pirinç mayası, hem kolesterolü hem de trigliseritleri düşürür ve kalp krizi oranını ölçülebilir şekilde azaltır. Zaten bir kalp krizi geçirmiş olan yaklaşık 5.000 hastada, uzun süreli kırmızı maya pirinç takviyesi ölüm oranlarını üçte bir oranında düşürmüş ve gelecekteki kalp krizi olasılığını % 10,5’ten % 5,7’ye düşürmüştür. Koenzim Q10 ile birlikte, kırmızı pirinç mayası de kan damarlarını daha esnek hale getirir. Sert kan damarları, özellikle arterler, damarlarda plak oluşumu riskini artırır; bu tıkanmalar nihayetinde kalp krizi, felç ve diğer komplikasyonlara yol açabilir.
Kardiyak İnflamasyon
Çinli araştırmacılar, anti-enflamatuar etkileri nedeniyle kırmızı maya pirinç özütü olan xuezhikang’ı kapsamlı bir şekilde incelemişlerdir. Koroner kalp hastalığı olan 50 hastada, günde 1200 mg xuezhikang, inflamasyon ve trigliserit belirteçlerinde azalma göstermiştir.Yüksek kolesterolü olan sıçanlarda, kırmızı pirinç mayası iltihaplanmaya neden olan genlerin ekspresyonunu azaltmıştır. Takviyeyi yiyen sıçanlarda, inflamasyonu arttıran iki bileşik olan TNF-a ve IL-6 seviyeleri azalmıştır.
Kırmızı pirinç mayasınin aktif bileşiklerinden biri olan Monascustin, HDAC1 adı verilen bir geni inhibe edebilir. HDAC1’in inflamasyonu nasıl kontrol ettiği henüz tam olarak bilinmemektedir, ancak bu ilişki RYR’nin anti-inflamatuar etkisinden sorumlu olabilir.

Metabolik Sendrom ve Kan Şekeri

Metabolik sendrom, obezite, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, insülin direnci, yüksek trigliserit seviyeleri ve düşük seviyelerde iyi kolesterol (HDL) gibi durumlar topluluğudur. Metabolik sendromlu kişilerde artmış inflamasyon vardır ve enflamatuar durumlara eğilimlidirler. Kırmızı maya pirinç kolesterolü düşürebilir, güçlendirme etkilerinin yanında aynı zamanda kan basıncı, kan şekeri aynı zamanda, anti-enflamatuar ve kemik sahiptir. Doktorlar metabolik sendrom için aktif olarak kırmızı pirinç mayası reçete etmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır; bununla birlikte, tereddütlerinin çoğu sitrinin toksisitesi ve tutarsız bir kimyasal profil ile ilgilidir. Kırmızı pirinç mayası, metabolik sendrom ve obeziteyi yönetmek için yararlı bir nutrasötiktir.

Böbrek Fonksiyonu

Kırmızı Pirinç Mayasının Sağlık Açısından FaydalarıYüksek kolesterol ve trigliseritler tedavi edilmezse ciddi böbrek hasarına neden olabilir. Bu yağlar üzerindeki etkisi sayesinde, kırmızı pirinç mayası, sıçan çalışmasında böbrekleri yaralanmaya karşı korumuştur. Kırmızı pirinç mayasınin sağlıklı böbrekler üzerindeki etkisi şu anda bilinmemektedir. Ayrıca, bazı kırmızı pirinç mayası sitrinin ile kontamine olabilir ve bu da böbrek hasarına neden olabilir. Kırmızı pirinç mayası böbrek sağlığına destek olarak önerilmemektedir.

Kemik Sağlığı

Bir sıçan çalışmasında, kırmızı pirinç mayası osteoporozlu sıçanlarda kemik kaybını azaltmıştır. Kırmızı maya pirinç takviyesi verilen hayvanlar, takviyesi olmayanlara göre daha yüksek kemik mineral yoğunluğuna ve daha sağlıklı kemik hücrelerine sahiptir. Beyaz tavşanlarla ilgili bir çalışma da benzer bir etki göstermiştir. Ancak bu çalışmada araştırmacılar greftlere kırmızı maya pirinç özütü eklediler ve bu greftleri tavşanın kafatasına uygulamışlardır. Kırmızı maya pirinç ekstraktı içeren greftler, ekstraktsız greftlere kıyasla gelişmiş kemik büyümesi göstermiştir. Kırmızı pirinç mayası, kırık kemikleri iyileştirmek için önemli olan BMP2 geninin ekspresyonunu artırabilir.

Kanser Araştırması

Monascuspiloin, kırmızı maya pirinçte san pigmenti engelleyerek prostat kanseri hücrelerinin ölümüne neden olabilir (mTOR ve artan AMPK ile). Aynı yolla, monascuspiloin kanser hücrelerini radyasyona karşı daha duyarlı hale getirir ve radyasyon terapilerinin etkinliğini arttırmaktadır. Kırmızı pirinç mayası, rubropunctatin ve monacolin L’de bulunan bir başka bileşik çifti, kanser araştırmacılarının ilgisini çekmektedir. Rubropunctatin, kanserlerin metastaz yapmasına ve vücudun farklı bölgelerine geçmesine izin veren bir enzim olan telomerazı bloke edebilir. Bu arada, monacolin L’nin tümördeki apoptoz veya hücre ölümü oranını arttırdığı görülmektedir. Bu etkiler henüz insanlarda değil, hayvan modellerinde incelenmemiştir.

Takviye Kombinasyonları

Bazı araştırmalar, kırmızı pirinç mayasınin diğer takviyelerle birleştirilmesinin faydalarını daha da artırabileceğini ve olumsuz yan etkileri önleyebileceğini düşündürmektedir.
Koenzim Q10
Lovastatin gibi kırmızı pirinç mayası, koenzim Q10 veya CoQ10 adı verilen bir bileşiğin seviyelerini azaltır. CoQ10 kas kütlesini ve gücünü korumak için önemlidir: bu yüzden statinlerin en yaygın yan etkisi kas hastalığıdır. Bazı uygulayıcılara göre, CoQ10’u kırmızı pirinç mayası ile birlikte desteklemek bu yan etkilerin görülme sıklığını azaltabilir.
Sağlıklı Yağlar
Pirinç kepeği yağı (hindistancevizi veya ayçiçeği yerine) gibi sağlıklı yağlar, kırmızı pirinç mayası ile takviye edilirken kolesterol birikimini daha da azaltabilir. Bir çalışmada, sıçanlar çok yüksek bir kolesterol diyeti yediler ve kırmızı pirinç mayası ile desteklendiler; pirinç kepeği yağı ile beslenen sıçan grubu, diğer yağlarla beslenen sıçanlara kıyasla çok daha düşük kolesterol ve oksidatif strese sahiptir.
Berberin
Kırmızı Pirinç Mayasının Sağlık Açısından FaydalarıBerberine, birkaç farklı tıbbi bitkide bulunan bir bileşiktir. Bu bileşik binlerce yıldır Çin ve Hint geleneksel tıbbının bir parçası olmuştur. Berberin’in karaciğerdeki LDL kolesterol reseptörlerini arttırdığı, böylece kandaki LDL’yi azalttığı bildirilmektedir. Bir insan çalışmasında, berberin ve kırmızı pirinç mayası kombinasyonu LDL’yi statin tedavisi kadar azaltmış ve çok daha düşük kas hasarı oranı göstermiştir.

Kaynakça:
https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-red-yeast-rice/art-20363074
https://www.healthline.com/nutrition/red-yeast-rice

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku