Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Meme Kanserinde Genetik Yatkınlık

0 318

Birkaç gen meme kanserine bağlanmıştır, bunların en yaygın olanları BRCA mutasyonlarıdır (BRCA1 ve BRCA2). Önemleri hakkında bir fikir vermek için, BRCA mutasyonu olmayan kadınlarda yaşam boyu meme kanseri riski yaklaşık% 12’dir. Böyle bir mutasyona sahip olanlar için, meme kanseri geliştirme için ortalama yaşam boyu risk% 70 civarındadır. BRCA mutasyonları, diğer bazı kanser türlerinin riskini de arttırır.
Bir BRCA mutasyonu bu kadar önemli bir risk faktörü olduğundan, ailede hastalık öyküsü olan birçok kadın, sahip olup olmadığını görmek için genetik test yaptırmaya teşvik edilir. Bu tür testler rutin değildir ve sonuçların pozitif olması durumunda bir sonraki potansiyel adımlar hakkında dikkatli bir değerlendirme yapılmasını gerektirir. Meme kanserine böyle bir yatkınlığı keşfetme olasılığı korkutucu olabilir, ancak bu mutasyonlara sahip insanların uzun süreli hayatta kalması hakkında yeni araştırmalar bazı korkularınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

BRCA Mutasyonları ve Meme Kanseri

Meme Kanserinde Genetik YatkınlıkVücuttaki her hücrenin içinde bulunan genler DNA moleküllerinden yapılır. Bunlar bir taslaktır, vücudun inşa ettiği proteinleri kodlarlar. BRCA genleri, tümör baskılayıcı genler olarak işlev gören normal genlerdir. Hücrelerin her biri, her BRCA geninin iki kopyası (BRCA1 ve BRCA2) içerir; anneden bir kopya ve babadan bir kopya. Bu genlerin mutasyonlarına bağlı kanser riski göz önüne alındığında, bazıları normal BRCA genlerinin meme kanseri ve yumurtalık kanseri gibi tümörlerin büyümesini önleyen proteinleri kodladığını öğrenince şaşırırlar. Özellikle, bu proteinler hücrelerdeki DNA’ya kansere neden olan hasarı onarmaktan sorumludur. Bazılarının bunlara BRCA mutasyonları dediğini duyabilirken, bazıları da “braca” mutasyonları diyebilir.

BRCA Genleri Mutasyonları

Mutasyonlar genetik hatalardır. Birkaç farklı BRCA gen mutasyonu vardır ve bunlar farklı kromozomlar üzerinde bulunabilir. En yaygın olanları BRCA1 ve BRCA2’dir. BRCA gen mutasyonları otozomal resesiftir, yani bir kişinin normal anti-kanser etkisini kaybetmesi için genin her iki kopyasının da anormal olması gerekir. Sadece bir mutasyona uğramış geni (BRCA1/2 olarak yazılır) ikisinden çok daha yaygındır. Bir BRCA mutasyonuna sahip olmak, kansere genetik bir yatkınlık sağlar, ancak bu kesinlikle kanser geliştireceği anlamına gelmez.
Kanserin ortaya çıkması için, genin diğer kopyasının bir mutasyona uğraması gerekir, bu da DNA onarım sistemini kanseri önlemek için yetersiz kılar. Kalıtsal bir mutasyon varsa ve edinilmiş bir mutasyon geliştirilirse, BRCA geninin iki anormal kopyasına sahip olunabilir:
• Kalıtsal (mikrop çizgisi) BRCA mutasyonları bir anneden veya babadan gebe kaldığında bir çocuğa geçirilir.
• Edinilmiş mutasyonlar, çevreye bağlı DNA hasarı, yaşam tarzı faktörleri (sigara içmek gibi) veya hatta hücrelerdeki normal metabolik süreçlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bunlar bir kişinin hayatı boyunca herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

Meme Kanseri Riski

BRCA mutasyonları olan ile ilişkili kalıtsal meme kanseri dahil tümü kalıtsal meme kanserlerinin BRCA mutasyonları kaynaklanmaktadır. Genel olarak, BRCA mutasyonları kalıtsal meme kanserlerinin % 20 ila % 25’ini ve meme kanserlerinin% 5 ila% 10’unu oluşturur. Yine, BRCA mutasyonu varsa, meme kanseri gelişme süresi ortalama% 70 civarındadır.
Meme Kanserinde Genetik YatkınlıkBRCA mutasyonları ile ilişkili olmayan kalıtsal meme kanserleri, BRCA dışı ailesel meme kanseri veya BRCAX olarak adlandırılır. Meme kanserine bağlı gen mutasyonları arasında ATM CDH1, CHEK2, PALB2, PTKN, STK11 ve TP53’dekiler yer alır. Muhtemelen daha birçok keşif yapılması, ancak araştırma hala erken aşamalardadır. 40 yaşın altındaki kişilerde, meme kanserlerinin yaklaşık% 10’u BRCA pozitif olmakla ilişkilidir. Aksine, sayı hastalığı olan yaşlı kadınlarda% 5’e daha yakındır.

Ailesel Meme Kanseri

BRCA Mutasyonları Meme Kanseri Tedavisini Nasıl Etkiler
BRCA mutasyonları, tümörün agresifliğinin bir ölçüsü olan daha yüksek bir tümör derecesine sahip kanserler ile ilişkili olma eğilimindedir. Tümör özellikleri tedaviyi zorlaştırır. Ek olarak, BRCA mutasyonları (özellikle BRCA1) olan kadınlarda meme kanserlerinin östrojen veya progesteron reseptörlerine, meme kanseri hücrelerinin yüzeyinde, bu hormonlara bağlandıklarında tümörlerin büyümesine neden olan proteinlere sahip olma olasılığı daha düşüktür. Bu meme kanseri vakalarının HER2-pozitif olma olasılığı daha düşüktür.
Bu pozitif gibi görünse de, hormon reseptörü pozitif ve HER2 pozitif meme kanserleri için etkili olan ilaçların muhtemelen BRCA mutasyonları olan kadınlar için seçenek olmadığı anlamına gelir. HER2 reseptörleri, östrojen reseptörleri veya progesteron reseptörleri olmayan üçlü negatif meme kanserleri, BRCA mutasyonları olan kadınlarda, mutasyonu olmayan kadınlardan daha yaygındır. Genel olarak, üçlü negatif meme kanserlerinin tedavisi daha zordur, çünkü ne hormonal tedaviler ne de HER hedefli ajanlar etkili olmayacaktır.
Daha olumlu bir notta, BRCA mutasyonları olan kadınlarda meme kanserleri, neoadjuvan kemoterapiye (ameliyat öncesi kemoterapi) bu mutasyonları olmayan kadınlardan daha iyi yanıt verme eğilimindedir.
BRCA Mutasyonları için Genetik Test
Genel olarak, meme kanseri genleri için genetik test standart değildir. Bununla birlikte, ailede meme kanseri öyküsü olan veya genç yaşta kişisel olarak meme kanseri olan kadınlar için genellikle önerilir. Meme kanseri genleri için test yaptırmayı düşünüyorsa, testten önce doktorla veya genetik bir danışmanla görüşülmelidir. BRCA genleri veya diğer meme kanseri genleri (genellikle BRCA olmayan gen mutasyonları olarak adlandırılır) için pozitif sonuç alınırsa bazı önemli kararlar almak gerekebilir.
Bu tür testlerin kişi için neden yararlı olabileceğine dair açık tıbbi endikasyonlar olsa da, bunun duygusal olarak yüklü bir karar olduğu inkar edilemez. Birçok kadın mümkün olan her şekilde test yapılmasını isterken, bazıları bu testleri yaptırarak hastalığın risklerini almaktan kaçınırlar. BRCA testini yaptırmak isteyen kişiler bu konuda sevdiklerinden psikolojik destek alabilirler. Fakat kişinin kararı ne olursa olsun, kesinlikle önerilen mamogramları yaptırması gerekir. Negatif bir test sonucunun (tanımlanmış meme kanseri genleri yok) meme kanserine yakalanmayacağı anlamına gelmediği unutulmamalıdır. Benzer şekilde, çıkan pozitif test kesinlikle meme kanseri olunacağı anlamına gelmez.
Pozitif Sonuç
Olumlu bir sonuca sahip olmak (tanımlanmış bir meme kanseri geni), daha genç yaşta (40 yaşından önce) tarama mamogramlarına sahip olmanız gerektiği anlamına gelebilir. Pozitif genetik testlerin tedavisi ile ilgili kesin öneriler yoktur, çünkü bu sonuçlara sahip birçok kadın meme kanseri geliştirmez. Doğru ya da yanlış bir karar yoktur. Bununla birlikte, bu aşamada tedaviye devam edip etmemek adına dikkatli bir şekilde karar verilmesi gerekir.
Meme Kanseri Önleme
Meme Kanserinde Genetik YatkınlıkBu aşamada, meme kanseri önleme hakkında düşünmek önemlidir. Sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak meme kanserini önlemek için garanti edilmezken, uzmanlar koruyucu maddelerden kaçınmayı, (taze meyve ve sebzelerde bulunan) antioksidan tüketmeyi ve sigara içmemeyi tüm kanser riskini azaltabileceğini önermektedir. Hormon tedavilerini kullanımını(oral kontraseptiflerde olduğu gibi) doktorla görüşmek gerekir. BRCA mutasyonları olan bazı kadınlar normalde meme kanserini tedavi etmek için kullanılan hormon tedavisini kullanmayı tercih ederler. Bununla birlikte, hormon tedavisi risksiz değildir ve kanseri önleyemeyebilir. Başka bir seçenekte profilaktik mastektomidir. Bu, meme kanseri riski yüksek olduğunda memelerin cerrahi olarak çıkarılmasıdır (genellikle rekonstrüksiyondan sonra gelir). Profilaktik mastektomi, doktorla tartılması gereken çok kişisel bir seçimdir.

BRCA Mutasyonları ve Diğer Kanserler

Yumurtalık kanseri, genel popülasyondaki kadınların kabaca % 1,3’ünde görülür. BRCA1 mutasyonu olanlar için % 39’unun yumurtalık kanseri geliştirmesi beklenirken, BRCA2 mutasyonu olanların % 11 ila % 17’sinde hastalık gelişmektedir. Prostat kanseri, pankreas kanseri ve hatta akciğer kanseri gibi BRCA mutasyonları ile ilişkili olabilecek başka kanserler de vardır.
BRCA sonuçları alındıktan sonra, meme kanseri taraması, hormon tedavisi veya cerrahi gibi potansiyel olarak diğer tedavileri içeren sonraki adımlara karar verilmesi gerekir. Bu da genetik danışman veya uzman bir doktorla yapılabilir.

Kaynakça:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28727877/
https://translational-medicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12967-018-1504-9

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.