Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Suzuki Nasıl Bir Markadır?

0 423

Suzuki Motor Şirketi ya da kısaca Suzuki, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya‘nın otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir markasıdır. Japonya’nın, dünya otomotiv pazarındaki yeri son derece üst sıralardadır. Tek ciddi rakibi Almanların küresel devi olan Volkswagen’dir. Bu anlamda gerek teknoloji gerekse de mühendislik alanında birbirleri ile kıyasıya rekabet eden Almanlar ve Japonlar, dünyaya sayısız ürün bırakmışlardır. Japonya özellikle mühendislik alanında dünyanın en önemli güçlerinden biridir. Otomotiv ile mühendislik bilgilerini maksimum düzeyde harmanlayan Japonlar, çok sıra dışı sonuçlar elde etmiştir. Bunlar arasında Suzuki de bulunur. Her ne kadar Toyota ve Mitsubishi markalarının gerisinde kalsa da Suzuki de hatırı sayılır bir şöhrete sahiptir. Marka Japonların en önemli ticari markaları arasında yer alır ve de dünyanın en büyük 10 otomobil üreticisinden biridir. Birçok Japon otomotiv üreticisi şirket gibi Suzuki de çok uluslu bir yapıya sahiptir. Bu sayede ülke içinde sıkışan işgücünü aza indiren Japonlar, dünya geneline yayılarak daha ucuz işgücünü kovalamış ve bu konuda da oldukça başarılı olmuşlardır.Suzuki Nasıl Bir Markadır?

Dünyanın en büyük otomotiv markaları arasında 9’uncu sırada olan Suzuki, çok köklü bir tarihe sahiptir. Otomotiv sektörü bazlı her türlü parça ve ekipmanı üreten şirket, kendi markası dışında da birçok markaya parça tedariki sağlamaktadır. Motosiklet sektöründe de son derece küresel bir marka olan Suzuki, Japonya motosiklet sanayisine de çok ciddi katkılar sunar. Japonya topraklarında doğan Suzuki markası, iç pazarda elde ettiği başarı sonrasında doğal olarak küreselleşmek zorunda kalmıştır. Bu küreselleşme beraberinde şirketin, dünya genelinde 23 ülkeye üretim tesisi kurması sonucunu doğurmuştur. Bu da şirkete maddi ve manevi olarak çok büyük bir güç katmaktadır. 35 adet Japonya dışında üretim tesisi bulunan Suzuki, bu anlamda en yoğun dışa açılan Japon firmaları arasında yer alır. Şirket kendisiyle doğrudan bağlantılı bir şekilde 192 ülkede toplam 133 distribütöre sahiptir. Şirket adeta bütün dünyaya yayılmıştır. Suzuki, Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Asya ve Okyanusya olmak üzere bütün kıta ve bölgelere araç ihracatı gerçekleştirmektedir.

Resmi kuruluş tarihi 100 yılı aşkın olan Suzuki, bu anlamda Japonların en eski otomotiv üreticileri arasında kendisine yer bulur. Şirket adını kurucusu Michio Suzuki’den alır. Merkezi Shizuoka’da bulunan bu şirket, Japonya ekonomisine çok ciddi anlamda katkı sunar. Yıllık otomobil üretimi yaklaşık 3 milyon olan Suzuki, bir o kadar da ATV ve motosiklet üreterek yılda yaklaşık olarak 6 milyon civarında ürünü piyasaya sürmektedir. Son derece başarılı satış rakamlarına sahip olan Suzuki, hatırı sayılır bir ivmeyle her geçen yıl kar marjını daha da artırmaktadır. Şirketin kar marjı, birçok dev otomobil üreticisinin elde ettiği değerlerle aynı seviyelerdedir. Ortalama olarak yılda %5’lik bir kar oranı mevcuttur. Suzuki markası Türkiye pazarında da satışa sunulan bir otomobil ve motosiklet tedarikçisidir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.