Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Güneş Enerjisinden Doğrudan Isı Elde Edilmesi

3 443

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN DOĞRUDAN ISI ELDE EDİLMESİ
(GÜNEŞ ENERJİSİ-ISI ENERJİSİ ÇEVRİMİ)

Bu çevrimde kullanılan teknolojik düzenekler , gerek duyulan ısının yoğunluğuna göre basitten karmaşığa değişen güneş kolektörleri yöntemiyle toplanan ısı enerjisinin bir akışkan yoluyla gereken ortama aktarmak yöntemiyle çalışırlar.
Havuz suyu ısıtılması gibi gereken ısı artışının çok az olduğu işlerde basit , daha ucuz ve herhangi bir kaplaması ve yalıtımı olmayan düz yüzeyli toplayıcılar kullanılır.

kollector.jpg
Güneş Kollektörünün İç Yapısı

Pasif Isıtma
Basit bir fizik ilkesi gereği gözle görülebilen güneş ışınlarının cam v.b. saydam maddelerden geçip ,geçirgen olmayan yüzeylerde emilerek bu yüzeylerin ısınması esasına dayanır.Isınan bu yüzey , ısı taşınımı yollarıyla aynı ısınan bir soba yada kalorifer peteğinde olduğu gibi ısı yaymaya ve konutu veya serayı ısıtmaya başlar.Bu yolla bina içinde , çatısında ve duvarında yapılan düzenlemelerle ısınma sağlanır.

Aktif ısıtma
Bu yöntemde , düzlem veya odaklı güneş toplayıcıları yardımıyla toplanan ısı enerjisi : kalorifer sistemlerinde olduğu gibi akışkanlar yardımıyla depolanacak olan birime taşınır ve buradan da dağıtım şebekesi ile konut veya seranın ısıtılacak bölümlerine dağıtılır.

  • Güneş Enerjili Su Isıtma Düzenekleri
  • Güneş Fırınları yada Güneş Ocakları
  • Güneş Enerjili Soğutucular

Güneş Enerjisinden Doğrudan Isı Elde Edilmesi

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.