Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocukların Bitmeyen Enerjileri ve Bilimsel Açıklamalar

1 435

Çocukların Bitmeyen Enerjileri ve Bilimsel AçıklamalarAraştırmacılar çocukların yüksek eğitimli sporcuların dayanıklılığına sahip olduklarını söylüyorlar. Çocuklar için daha iyi egzersiz planları oluşturmak için bu bilgiyi kullanmak istiyorlar.

Hayatınızda çocukların enerjisine ayak uydurmak için hiç çabaladınız mı?

Pek çok çocuk, yetişkinlerin dinlenmeye son vermesinden sonra uzun süre oynamaya devam edebilirler. Yapılan bir çalışmada, Sporcular da dahil olmak üzere, 12 çocuğun 25 yetişkin erkeğin güç çıkışı ve egzersiz sonrası iyileşme oranları karşılaştırıldı. Araştırmacılar, katılımcıların vücutlarının yüksek yoğunluktaki egzersize nasıl tepki verdiğini öğrenmek için bir dizi fiziksel test uyguladı. Çocukların kas yorgunluğuna daha az duyarlı olduklarını ve egzersiz sonrası yetişkin erkeklere göre daha çabuk iyileştikleri belirlenmiştir. Çocukların aerobik metabolizmalarını daha fazla kullandıklarını ve bu nedenle yüksek yoğunluklu fiziksel aktiviteler sırasında daha az yorgun oldukları görülmüştür. İyileşmeler çok hızlı gerçekleşmiştir. Hızlı kalp atışları sayesinde toparlanmaları ve kas yorgunluğuna etki eden kan laktatını çıkarma becerilerinin yetişkin erkeklere göre daha hızlı oluştuğu belirlenmiştir.

Diğer alanlarda eğitim

Araştırma ekibinin bulguları, çocukların beden eğitiminin pratik sonuçları olabileceğini de göstermiştir.

Çalışmalar çocuklarda kas sağlamlığının genellikle çok iyi olduğunu göstermektedir. Çocuklarda fiziksel uygunluk ve atletik becerilerin geliştirilmesini teşvik etmenin güvenli ve eğlenceli bir öğrenme ortamı sağlanmasının çocukların sporu sevmelerine katkıda bulunacağı bir gerçektir. Gücünü ya da esnekliklerini geliştirmek için sporu eğlenceli hale getirmelisiniz. Yorucu bir antrenman yapabilir ve eğlenebilirseniz, o zaman çocukların potansiyellerine doğru ilerlemelerine gerçekten yardımcı olabilirsiniz. Çocuklardan birer yetişkin gibi spor yapmasını beklerseniz hiçbir başarı elde edemezsiniz. Çünkü çocuklar spora diğer alanlarda olduğu gibi oyun gözüyle bakmaktadır.

Çocukların Bitmeyen Enerjileri ve Bilimsel AçıklamalarGençlere ve yetişkinlere kıyasla, çocukların dayanıklılıklarının sınırlarına daha fazla saygı gösterilmesi ve gerektiğinde dinlenmelerine izin verilmesi gerekmektedir. Onların birer çocuk olduğu unutulmamalıdır. Ancak ebeveynler, antrenörler bilinçli ya da bilinçsiz çocukları zorlamak için ellerinden gelenleri yapmaktadırlar. Bazı durumlarda ebeveynler çocuklarına çok fazla saat organize spor eğitimi ve rekabet aşılaması yüklerler. Bu, aşırı vücut kullanımı tükenmişlik riskini artırabilirken, kendiliğinden gelişen oyun ve çocuk gelişimi için önemli olan diğer aktiviteler için mevcut zamanı sınırlandırmaktadır. Sağlıklı bir dengeyi sağlamak için, ebeveynleri çocukların organize uygulamalara ve oyunlara katıldığı zaman eşit zamanı yakalamaya teşvik eder. Ayrıca, çocuk ve ergenlerin yıl boyunca çeşitli fiziksel aktivitelere katılmalarının faydalı olduğu belirlenmiştir. Bunun, çocukların ve ergenlerin seçtikleri sporda performanslarını geliştirmelerine yardımcı olabileceği ifade edilmiştir.

Erken yaşlarda uzmanlaşan çocuklar, erken yaralanmaya ve sakatkanmaya eğilimlidirler. Spor performanslarını, farklı deneyime sahip olanlar kadar geliştirmezler.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. yasemin harmancı başkut diyor

    Merhaba Hocam, yazınızda bahsettiğiniz 12 çocuğun 25 yetişkin erkeğin güç çıkışı ve egzersiz sonrası iyileşme oranlarının karşılaştırıldığı çalışmanın kaynakçasını paylaşabilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim. iyi günler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.