Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Güzellik ve Kişisel Bakım Ürünleri Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

0 421

Günümüzün güzellik ve kişisel bakım ürünlerinde en zararlı ve en yaygın bileşenlerden biri perflorlu kimyasallardır (PFC). Çevre Sağlığı Bilimleri Ulusal Enstitüsüne göre, PFC gündelik ürünler daha dayanıklı hale getirmek için imal edilen bileşiklerin büyük bir grubu vardır. Örneğin, PFC’ler yiyeceklerin pişirme kaplarına yapışmasını önlemek, kanepeleri ve halıları lekelere karşı dirençli hale getirmek, giysileri ve yatakları daha su geçirmez hale getirmek için kullanılabilir. Ayrıca bazı gıda ambalajlarında ve bazı yangın söndürme malzemelerinde de kullanılabilir. Sürtünmeyi azaltmaya yardımcı oldukları için, havacılık, kozmetik, otomotiv, bina ve inşaat ve elektronik gibi çeşitli diğer endüstrilerde de kullanılmaktadırlar.
Güzellik ve Kişisel Bakım Ürünleri Doğurganlığı Nasıl Etkiler?Bu kimyasallar diğer endüstriler için ideal olmasına rağmen, kozmetiklerde ve diğer kişisel bakım ürünlerinde kullanılmamalıdır. Bunun nedeni, bu kimyasalların insan vücuduna yutulduğunda veya vücuda sokulduğunda yarılanma ömrünün birkaç yıl olmasıdır. Bu yüzden bu kimyasallar o zaman diliminde içeride olduklarında tehlikeli hale gelit ve vücuda zarar verirler. Araştırmaya göre, PFC’ler normal endokrin aktivitesini bozar, bağışıklık fonksiyonunu azaltır, karaciğer ve pankreas dahil olmak üzere çoklu organlar üzerinde olumsuz etkilere neden olur ve rahimde bebeğin gelişimsel sorunlarına neden olur. Bunların hepsi sistemin etkilenmesinin son derece önemli yönleri olduğundan, bu kimyasalların hamile kadınlar ve bir bütün olarak kadınların doğurganlığı için neden son derece tehlikeli olduğu konusu şaşırtıcı değildir.

Kömür Katranı Pigmentleri

Sayısız ürün kömür katranını rimel, göz kalemi ve ruj gibi bir pigment olarak kullanır. Bu pigment yönteminin, doğurganlıklarını korumak isteyip istemediklerini kullanan herkes üzerinde oldukça şok edici etkileri vardır. Petrolden türetilen bu pigmentler bilinen bir kanserojendir ve yumurtalık kanseri, astım atakları, baş ağrıları, endometriozis ve şiddetli yorgunluk dahil olmak üzere çeşitli kanser formlarına yol açabilir. Tahmin edebileceği gibi, bu etkiler sadece eyeliner veya ruj sürerek zaman içinde vücutta birikebilir.

PH Stabilizatörleri

Çoğu stabilizatör kendi başlarına mutlaka zararlı olmasa da, vücudun pH dengesini ciddi şekilde etkileyebilecek bazı çeşitleri vardır. Bunun nedeni, bu stabilizatörlerin ürünleri kalınlaştırmak ve dokuyu kullanım için daha ideal hale getirmek için kullanılması ve bu ürünlerin pH dengelemesinin vücuda zarar vermemesi için şarttır. Bununla birlikte, bazı markalar çevrimiçi olarak doğal stabilizatörlere sahip olduklarını iddia ettiler, ancak aslında ürünlerini stabilize etmek için işlenmiş kimyasallar kullanmaktadırlar. Benzer şekilde, birçok şirket, ürün belirli bir tarafa çok fazla eğildiğinde dengeli bir pH ürününe sahip olduğunu iddia eder. Bu ürünler aslında cilde ve vücuda önemli ölçüde zarar verebilir ve popüler deodorantlar gibi bazı ürünlerin geçmişte bireyleri bile yakmasının nedenidir.

Pitalik

Güzellik ve Kişisel Bakım Ürünleri Doğurganlığı Nasıl Etkiler?Bu listedeki en tehlikeli ancak oldukça yaygın içeriklerden biri olarak kabul edilen ftalatlar genellikle kozmetiklerde ve diğer kişisel bakım ürünlerinde çözücü olarak kullanılır. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol Merkezi’ne (CDC) göre, bu bileşen akciğerlere, karaciğere, böbreklere ve hatta üreme sistemine önemli zararlar verebilir. Ftalatların üreme sistemi üzerindeki olumsuz etkileri test hayvanlarını tamamen infertil bıraktığı gösterilmiştir ve aynı etkiler insan test hastalarında da görülmüştür. Bununla birlikte, tüm bu bilgilere rağmen, ftalatlar dünya çapında binlerce kozmetik ürününde bulunabilir.

Kaçınılması Gereken Malzemeler

Kaçınılması gereken bazı maddeler bulunmaktadır.

Parabenler

Parabenler, nemlendiriciler, temizleyiciler, güneş kremleri, deodorantlar, tıraş jelleri, diş macunları, makyaj malzemeleri, şampuanlar ve saç kremlerinde tipik olarak yapay koruyucular olarak kullanılan bir grup kimyasaldır. Kozmetikler biyolojik olarak parçalanan bileşenler içerdiğinden, hem bir ürünün raf ömrünü uzatmak hem de bakteri ve küf oluşumunu önlemek için parabenler eklenir. Uzmanlar en yaygın parabenler metil paraben, propil paraben, butil paraben ve etil paraben olduğunu belirtmektedir. Bunların vücuttaki östrojen reseptörlerini bağlama kabiliyetiyle hormon işlevini bozduğu bilinmektedir, bu da meme kanseri riskinin artmasıyla bağlantılı bir etkidir ve üreme toksisitesidir. Uzun zincirli parabenlerin insan doğurganlığı üzerindeki potansiyel etkileri hakkında daha fazla bilgi edinilene kadar, kişisel bakım veya kozmetik ürünler satın alırken hepimizin dikkatli olması gerektiğini tavsiye edilmektedir.

Triklosan

Triklosan, kişisel bakım ürünlerinde on yıllardır bir bileşen olarak kullanılmaktadır (bakteri bulaşmasını azaltabileceği veya önleyebileceği için). Antibakteriyel sabunlar ve vücut şampuanları, diş macunları ve bazı kozmetiklerin içerik listelerinde görmek mümkündür. Triklosanın BPA gibi bilinen endokrin bozucu kimyasallara benzer bir kimyasal yapıya sahip olduğunu belirtilmektedir. Şu anda var olan az sayıdaki insan çalışmasından kesin bir sonuç çıkarmak zor olsa da, triklosan üreme sağlığı üzerinde olası olumsuz etkileri olan bir anti-östrojen görevi görebilir.

Ftalatlar

Ftalatlar çözücü olarak kullanılır ve tipik olarak oje, saç spreyleri, tıraş losyonları, sabunlar, şampuanlar ve parfümlerde bulunur. Ftalatlara maruz kalma, cinsiyet hormonu seviyesindeki sapmaların yanı sıra, düşük sperm sayısı ve kalitesi ile ilişkilendirilmiştir. Daha yüksek üriner ftalat konsantrasyonları, IVF tedavisi ile daha düşük başarı olasılığıyla da ilişkilendirilmiştir (daha az sayıda alınan yumurta ve düşük döllenme olasılığı). Ftalatlar nadiren ürün etiketlerinde içerik olarak listelenir, ancak koku ve parfüm kelimeleri ftalatların muhtemelen kullanıldığının göstergeleridir.

Kurşun

Güzellik ve Kişisel Bakım Ürünleri Doğurganlığı Nasıl Etkiler?Kurşun ve kurşun bileşikleri en çok rujlarda bulunur. Ve ağzın etrafında bulunduğu ve sıklıkla yutulduğu için, kurşun içeren rujlara maruz kalmamak akıllıca olacaktır. Uzmanlar kurşun zehirlenmesi dişi üreme sistemi için çok tehlikelidir şeklinde düşünmektedirler. Bu kadınları daha az doğurgan hale getirebilir, anormal adet döngüsüne neden olabilir ve menopozu etkileyebilir. Ve FDA, kozmetiklerdeki kurşun miktarının (10 ppm’nin altında) bir sağlık riski oluşturmadığını belirlese de, bu bilgilerin dikkate alınması hala önemlidir.

Erkekleri Nasıl Etkilenir?

Erkeklerin de doğurganlığı düşünmesi gerekir. Parabenler ve özellikle ftalatlar spermi olumsuz etkileyebilir. Erkekler her üç ayda bir yeni sperm ürettikleri için, diyet ve çevresel değişiklikler bazı riskleri ve olası zararları tersine çevirebilir. Kadınlar yaşlandıkça yumurtalarını yenileme veya onarma kabiliyetine sahip olmadıklarından, bu faktörlerden daha fazla etkilenirler.
Günlük alışkanlıklarındaki değişikliklerle birlikte minimal bir güzellik rutini, sağlıklı bir hamileliğin sürdürmesinde büyük rol oynamaktadır. Sonuç olarak, bu büyük ölçüde düzenlenmemiş ve yeterince çalışılmamış bir alan olduğu için, günlük rutine istem dışı maruziyetlere dikkat etmenin önemli olduğuna inanılmaktadır. Sonunda, doğurganlığı bozulmadan tutmayı umarken kozmetik ürünlerde dikkat edilmesi gereken sayısız zararlı bileşen vardır. Bu yüzden ürünlerdeki içerik listelerini dikkatlice okumak ve her bir elementin vücuda ne yaptığını bilinmesi çok önemlidir. Kişi bu ürünlerin güvenli olduğunu düşünmüyorsa, çevre dostu alternatiflere odaklanan doğal ürün gruplarını tercih edebilir.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku