Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Özel Aracınızla Avrupa’ya Giderken Hangi Belgeler Gerekiyor?

0 270

Özel Aracınızla Avrupa'ya Giderken Hangi Belgeler Gerekiyor?Türkiye 1960’larla beraber başladığı Avrupa Birliği üyeliği serüveninde henüz mutlu sona ne yaklaşabilmiştir ne de yaklaşmayı ummaktadır. Bu da yıllardır kapı komşusu olduğu Avrupa Birliği’ne üye ülkelere giriş ve çıkışta çeşitli prosedürlerle karşılaşması anlamına gelmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinin kendi aralarında serbest dolaşım bir parçası olarak ehliyetlerin de serbest dolaşımı söz konusudur. Bu ister turistik olsun isterse de daimi olarak başka bir üyeye yerleşilsin, farklılık göstermez. Yani bir Bulgar ehliyeti bir İsveç ehliyeti ile hukuken aynıdır ve de kullanımı kısıtlanamaz. Ancak dilenmesi halinde herhangi bir sınava tabi tutulmaksızın ehliyetlerin değişimi de yapılabilir. Türkiye ise, 1 Ocak 2016 tarihinde yeni bir uygulamaya giderek, çipli ehliyet dağıtımına başlamıştır. Bu da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve de Türkiye sınırları içinde yasal olarak ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin yeni ehliyetlerine kavuşmasına olanak sağlamıştır. Bu sayede Avrupa Birliği standartlarıyla uyumlu hale gelen ehliyetler, daha önce de olduğu gibi Avrupa’da kullanılabilecektir. Türkiye’de ikamet eden ve de yurtdışına hususi aracı ile çıkmak isteyen bir kişi iseniz, bu durumda sizin artık uluslararası ehliyet alma mecburiyetiniz kalmadı. Sahip olduğunuz çipli ehliyetler Avrupa Birliği ülkeleri içinde sahip olduğunuz resmi giriş süresi kadar geçerlidir.

Özel Aracınızla Avrupa'ya Giderken Hangi Belgeler Gerekiyor?Aslında daha önce de çipli olmayan ehliyetler ile yurtdışına çıkış yapılabilmekte idi. Ancak bu bazı Avrupa ülkelerinde kabul edilirken bazılarında ise edilmezdi. Aslında başka bir ifade ile bir keyfiyet durumu söz konusu idi. Özellikle de Bulgaristan‘a geçiş sonrasında aracınızın yabancı plakalı olması sizin Bulgar polisi için bir para kaynağı anlamına gelmeniz şeklinde yorumlanırdı ve sizi durdurarak para almaya çalışırlardı. Aslında bu durum halen de yaşanan bir gerçek olsa da yine de evraklarınız ve de trafik kurallarına uymanız en önemli meseledir. Kendi şahsınıza ait bir araçla yurtdışına çıkarken yanınızda bulundurmanız gereken bir takım belgeler vardır.

Özel Aracınızla Avrupa'ya Giderken Hangi Belgeler Gerekiyor?Bunlar arasında en önemlileri, ruhsat, ehliyet, pasaport (bazen kimlik), Green Card (trafik sigortası). Bu sayılan belgeler arasında uluslararası ehliyet artık yer almaz. Bu da size zamandan ve de paradan tasarruf sağlar. Ayrıca bir diğer önemli husus da aracınızın çıkış öncesinde geçerli bir trafik sigortasına sahip olmasıdır. Bu trafik sigortası Türkiye’de geçerli olan ve de yaptırılması zorunlu olan Motorlu Taşıtlar Sigortası’ndan farklıdır. Eskiden bunu, seyahatinizden önce yaptırmanız ve de öyle seyahate çıkmanız gerekirdi. Ancak günümüzde neredeyse bütün sınır kapılarında Green Card düzenlenebilmektedir. Bu da size çok büyük bir kolaylık sağlar.

Green Card, düzenlemesi araç sahibin isteğine göre belirlenir ve de süre tayinini yaptıran kişi belirler. En düşük Green Card tutarı 15 gün geçerliliğe sahip olanı için 67 avrodur. Bunu yaptırmanız zorunludur. Aksi halde ülkeye girişinize izin verilmez ve de geri çevrilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.