Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Geştalt Yaklaşımıyla Terapi Nasıl Uygulanır ?

0 132

Geştalt Yaklaşımıyla Terapi Nasıl Uygulanır ?Çocukların ruh sağlığı küçük yaşta fark edilmediği sürece çok büyük problemleri doğurur. Çöken psikoloji ile ilerleyen zamanlarda baş etme olasılığı en aza düşer hatta çocukluk evresinde geçirilen bu rahatsızlıklar ciddi durumlara yol açabilir.Uzman hekimlerinin önerisi ile sağlanan ve tedaviye en iyi sonucu sunan geştalt yaklaşımı en iyi sonuçları almanıza kısa sürede yardımcı olur.

 

Geştalt Yaklaşımıyla Terapi Nasıl Uygulanır ?Şöyle düşünün: Çocuğunuz olaylara sizin gözünüzden baksa, siz de olaylara çocuğunuzun gözünden baksanız ortada bir sorun kalır mı? İşte geştalt terapi tam olarak budur. 1940’lı yıllarda geliştirilmiş bu yaklaşım içerisinde zamanla aileler de yer bulmuş ve aileler de bu yaklaşım ile bakış açıları kazanmıştır. Geştalt terapisine göre aile bir bütündür ve bütünün parçalarını ailenin bireyleri oluşturur. Yani bireylerin her biri farklı istek ve iddialarda olabilir. Bununla birlikte ortak duygu ve düşünceler de olacaktır. Ailedeki her birey aileyi etkiler ve aynı zamanda aileden etkilenir. Ailedeki çocuklar da kendilerini gelecek için bu şekilde inşa ederler.

 

Aileye Yeni Bir Bakış: Geştalt

Geştalt Yaklaşımıyla Terapi Nasıl Uygulanır ?Geştalt terapiye göre çocuğun uyum sorunu yoktur, çocuk ile ebeveynlerinin uyum sorunu vardır. Terapi sürecinde tüm bireylerin birbirleri ile bağlantıları detaylı bir şekilde değerlendirilir. Mesela, çocuk çok hareketli bir yapıya sahip olabilir ancak bu hareketlilik huysuzluğa dönüşüyorsa, buradaki durum çocuk ve ailenin birlikte yakaladığı uyumsuzluk olarak değerlendirilir. Bakıcı kişi ailenin bir parçasıdır.

Nasıl Çalışır Bu Geştalt?

Geştalt Yaklaşımıyla Terapi Nasıl Uygulanır ?Geştalt terapi oldukça zengin teknik detaylara sahiptir. Kimi zaman canlandırmalarla, kimi zaman rol yapma çalışmalarıyla, kimi zaman ise hayalleme, dil gibi çalışmalarla birliktelik gözler önüne serilmeye çalışılır. Bunun gibi birçok yardımcı tekniklerle çocuğun ihtiyacının ne olduğundan, nasıl tepkiler aldığına kadar birçok özel alan üzerine dikkat çekilir. Sağlıklı bir yaşam için erken önlem çok önemlidir. Tedavi sürecinde iyileşme ve daha olumlu düşünme olgusu çoğalacaktır. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku