Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Haiti Nasıl Bir Ülkedir?

0 807

Haiti Nasıl Bir Ülkedir?Haiti

Karayipler bölgesinde yer alan bir ülkedir. Ülke, bölgenin önde gelen devletlerinden biri olan Dominik Cumhuriyeti komşu konumundadır. Bir ada devleti olan Haiti, aslında teknik anlamda bu kavrama pek de uymaz. Çünkü ülke karasal bağlamda Dominik Cumhuriyeti’yle sınıra sahiptir. Ama iki devleti tek bir ülke olarak nazara alırsak bu durumda ada devleti tanımlaması doğru bir ifade olur. Her ne kadar günümüzde bu ülke Haiti olarak lanse edilse de çok önceleri ismi ”Hayti”di. Sonrasında isim değişikliğine bir anlamda karar verilmiş ve ülke Haiti adını almıştır. ”Hispaniola” olarak adlandırılan bölgede bulunan bu devlet, bakıldığında en fakir ülkeler arasındadır.

Özellikle de 2011 yılında bölgede yaşanan deprem felaketi sonrasında ülke daha da bir ekonomik dar boğaza girmiş ve yaşanan can kayıpları adeta iktisadi sorunlar nedeniyle pek üzerinde durulan meseleler arasında kendi yerini oluşturamamıştır. Karayipler Denizi’nde yer alan bu ülke, turistik manada pek de gözde bir coğrafyaya dönüşememiştir. Oysa sınır komşusu olan Dominik Cumhuriyeti ise Karayipler coğrafyasın Küba’yla beraber en büyük ülkelerindendir. Haiti‘nin doğusunda Dominik yer alır. Bu ülke, karasal anlamda başka herhangi bir ülkeyle sınıra sahip değildir. Coğrafi konumu ele alınırsa, Haiti, gerek Küba gerekse de Amerika Birleşik Devletleri’ne oldukça yakındır. Ülke, fakirliğinin yanı sıra, kalabalık nüfusuyla da dikkat çeker.

Haiti Nasıl Bir Ülkedir?Karayipler bölgesinin en kalabalık iki ülkesinden biri olan Haiti, aslında bir anlamda fakirlik kavramına götüren en temel sorunu da nüfusuna borçludur. Gerekli eğitime ve de olanaklara sahip olamayan Haitililer bu anlamda ülke için de pek faydalı bir şeyler üretememenin ve de bunun sonucu olarak yoksulluğun problemleriyle boğuşmaktan öteye geçemezler. Hispaniola olarak adlandırılan bölgede Dominik Cumhuriyeti kadar toprağı olmasa da yoğun bir nüfusa sahip olan Haiti, sınırları dahilinde çok sayıda yerleşim yerine de sahiptir. Bu yerleşim yerleri arasında başkent Port-au-Prince diğerlerinden öne çıkar. Söz konusu bu şehir, ülkenin siyasi ve iktisadi olarak merkezi haline gelmiştir. Kültürel ve akademik anlamda da diğer çok sayıda şehirden ayrışan Port-au-Prince, bir liman şehri olarak da ülkede ithalat ve ihracatta kilit bir rol oynar.

Çok uzun yıllar Fransa‘nın kolonisi olan Haiti, her ne kadar artık bağımsızlığı elde etmiş olsa da, yine de ülkede Fransız dili resmi diller arasında en başta yer alır. Başka bir dili daha olan ülke, kendi ulusal dili olan Haiticeyi konuşur. Haiti, Afrika’dan getirilen göçmenler tarafından kurulan bir ülkedir. Başka bir ifadeyle Afrika’nın Karayipler’deki koludur. Ülkeyi ele alırsak, nüfusun yüzde 95’lik kısmı siyahilerden oluşur. 1 Ocak 1804 tarihinde Fransa’dan bağımsızlığını elde eden Haiti, 17 Nisan 1825 tarihine kadar bunu dünyaya resmi olarak kabul ettiremese de bu tarihle beraber devlet statüsünü uluslararası anlamda kazanmıştır. Haiti ismi alınana dek çok sayıda devlete de ev sahipliği yapan bu coğrafya nihayet 15 Ocak 1859 tarihi itibariyle Haiti Cumhuriyeti adını almıştır.

Haiti Nasıl Bir Ülkedir?Haiti‘ye ulaşımı ele alırsak, aslında bu hiç de kolay olmayan bir mesele olarak karşımıza çıkar eğer aktarmayı göze alıyorsak, Haiti’ye ulaşabileceğimiz çok sayıda alternatif rotalar vardır. Türk Hava Yolları henüz bölgeye doğrudan tarifeli olarak sefer düzenlemez. Bu da Türkiye çıkışlı uçuşlarda aktarma yapılmasını zorunlu kılar. Ortalama seyahat süresi, 12 ila 20 saatlik bir zaman dilimini kapsar. Haiti’nin üçüncü ülkelere uyguladığı vize regülasyonları IATA’dan güncel bir şekilde seyahat öncesinde takip edilmelidir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.