Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kuzey Kore Nasıl Bir Ülkedir?

0 416

Kuzey Kore Nasıl Bir Ülkedir?Kuzey Kore,

diğer resmi adıyla Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Uzakdoğu coğrafyası olarak adlandırılan Doğu Asya’nın en Pasifik Okyanusu kıyısında yer alan bir devlettir. Kuzey Kore, Güney Kore‘nin kendisiyle olan bağı koparması sonrasında bu ismi almıştır. Aslında her iki devlet bir aradayken Kore olarak adlandırılmakta idi. Ancak günümüzde Kore denildiği zaman insanların aklına aslında Güney Kore gelmektedir. Bu aslında bir anlamda Kuzey ve de Güney Kıbrıs’ın durumuna benzese de statüleri oldukça farklıdır. Çünkü Kuzey Kore, resmi olarak tanınan bir devlettir. Ancak demokratik olmayan tutumu ve de kapalı yapısıyla birçok devletten kendisini soyutlamış durumdadır. Bu da ülkeyi oldukça bilinmez bir devlet haline getirip, dünya barışını tehdit edecek boyuta ulaştırmaktadır. Kore Yarımadası olarak ifade edilen bölgede Güney Kore ile de komşu konumunda olan Kuzey Kore, Güney Kore ile çok ciddi anlamda sorunlar yaşamaktadır ve de her iki devlet de birbirlerine düşman konumunda olup, birbirlerini düzenli olarak tehdit ederler.Ülkenin en büyük şehri Pyongyang’dır; bu yer aynı zamanda ülkeye başkentlik de yapar.

Kuzey Kore Nasıl Bir Ülkedir?Kuzey Kore,

kuzey ve kuzeybatıdan bölgenin en önemli güçlerinden olan Çin Halk Cumhuriyeti tarafından çevrelenmiştir. Ayrıca bu hatta Rusya ile de komşu olan Kuzey Kore, 3 komşuya sahiptir. Bu komşuluklarda sınırsal olarak bağlantı da bulunur. Bunlar Güney Kore, Çin Halk Cumhuriyeti ve de Rusya Federasyonu’dur.Resmi dili Korece olan Kuzey Kore, başkent Pyongyang’dan yönetilir, söz konusu şehir ülke için son derece önemli olup, aynı zamanda da başkentlik yapar. Çok eski topraklar üzerinde kurulu olan bu ülkenin tarihi incelendiğinde birçok medeniyete de ev sahipliği yaptığı açık bir şekilde görülür. Uzun yıllar boyunca bölgenin en büyük güçlerinden biri olan Japonlarca işgal edilmiş olan bu topraklar, 40 yıl süreyle Japonya İmparatorluğu’nun bir parçası olmuştur. Bu hegemonya 29 Ağustos 1910 yılında Japonya’nın bölgeyi işgali ile başlamış ve de II. Dünya Savaşı sona erene de devam etmiştir. Ne zamanki Almanlar gibi ”Mihver” devletler tarafında olan Japonya savaşı kaybedince Kore de bağımsızlığına kavuşmuştur.

Kuzey Kore Nasıl Bir Ülkedir?Bu bağımsızlığın en önemli nedenleri arasında şüphesiz ki Japonya’nın Amerika tarafından atom bombası ile çok vahşi bir şekilde vurulması olmuştur. Bu saldırıya kadar teslim olma niyeti bulunmayan bu savaşçı ülke diğer şehirlere de aynı şekilde saldırı gerçekleştirilmesin diye teslim olduğunu ilan etmiştir. Bu da 15 Ağustos 1945 tarihinde Kore’nin Japonya İmparatorluğu’ndan ayrılması ve de bağımsız bir devlet haline gelmesini sağlamıştır. Bağımsızlıktan neredeyse 6 ay sonra Kuzey Kore’nin temelleri atılmış ve de 9 Eylül 1948’de Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti resmen kurulmuştur.

Kore günümüzde başta Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore ve de Japonya için halen de aktif bir tehdit olarak kabul edilmektedir. Her fırsatta bu ülkelere saldıracağını açıklayan Kore bunu henüz gerçekleştirmese de ciddi anlamda tehdit yaratmaktadır. Bu da doğal olarak çok büyük ekonomilere sahip olan bu ülkelerde spekülasyonlara da netice verdiğinden ciddi finans sorunlarına da olanak sağlar. Kuzey Kore, yaklaşık olarak 26 milyon kişinin yerleşik olarak ikamet ettiği bir ülkedir. Ülkede kişi başına düşen milli gelir ise 1000 Amerikan doları civarı olup, halk bu durumdan pek de rahatsız görünmemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.