Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Okyanusun Altında Deprem Nasıl Olur?

0 640

Okyanusun Altında Deprem Nasıl Olur?Depremler genellikle okyanusta meydana gelir ve küçük titremelerden Richter ölçeğine göre 9.2’ye kadar çıkabilir. Strike-slip, dip-slip ve dalma, üç tip depremdir. Okyanus tabanı ileri ve geri hareket ettiğinde vuruntu kayması oluşur. Dipte kayma depremleri okyanus tabanı yukarı ve aşağı hareket ettiğinde meydana gelir. Yeraltı depremleri, yer kabuğu yığınlarının birbiri üzerine yığılmasıyla oluşur. Depremler su altında olduğunda, tsunami dalgasıyla sonuçlanabilir.

Sualtı Rahatsızlığının Nedenleri
Okyanus tabanında, Dünya’nın kabuğu, yüzen bir dizi kaya adasıdır. Bu kaya adaları ya da plakaları sürekli olarak zamanla değişiyor. Bu plakalar eninde sonunda sürtünebilir, birbirine çarpabilir veya birbirinden uzaklaşabilir. Bu hareket volkanik aksiyon, dağ oluşumu veya meydana gelen depremlerle sonuçlanabilir. Bir okyanus tabanı depremi, iki tabaka birbiriyle itildiğinde ve yeni bir sualtı adası oluşturduğunda meydana gelir. Yeni toprağın oluşumu okyanus tabanının yükselmesiyle sonuçlanır.

Okyanusun Altında Deprem Nasıl Olur?Yeni Adaları Nasıl Oluşur?
Yeraltı dünya hareketleri yeni sualtı adalarının sebebidir ve okyanus suyunun yer değiştirmesi ile sonuçlanır. Bir okyanus plakasının bir kıta plakasının altına kaydığı zaman olur. Bu kayma hareketi, zeminden okyanus tortullarından inşa edilen kamalar oluşturmak için ilerler. Bu takozlar kıtasal plakanın kenarının üstünde ve altında gerçekleşir. Plakalar arasındaki yüksek sürtünme nedeniyle, birbirine yapışırlar. Üstteki plaka kenarı, kütlenin ve tokaların altında daha da sürüklenir. Büyük bir güçle, üstteki plaka geri sıçrar ve okyanus tabanından yeni bir ada yükselir.

Okyanus Depremlerinin Başlangıcı
Bir okyanus depremi genellikle 200 ila 1.000 yıl arasında gerçekleşir. Bir kıtasal plakaya sıçrayan yüzen plakaların basıncı arttıkça, kıtasal plaka geriye doğru itmeye başlar. Bu, okyanus tabanı adasının, basınç çok büyük olana kadar suyun altında kalmasına neden olur. Son olarak, bu baskı nedeniyle kıta ve ada plakaları arasında bir deprem meydana gelir. Yeni ada aniden okyanus tabanından 15 ila 30 dakikalık bir sürede açılır.

Okyanusun Altında Deprem Nasıl Olur?Yakın Tsunaminin Oluşumu
Bir tsunami, okyanus tabanında meydana gelen bir deprem veya volkan tarafından üretilen büyük bir yıkıcı deniz dalgasıdır. Okyanus tabanı, tsunaminin oluşması için dikey olarak hareket etmelidir. Yeni ada aniden ortaya çıktıkça, bu eylemin gücü büyük mesafeler çeken büyük bir dalga oluşturur. Tsunami dalgaları 30 feet kadar yüksek olabilir ve 500 MPH’ye kadar hızlarda seyahat edebilir. Tsunami dalgaları 120 mil kadar uzun olabilir.

Kaynakça:
https://sciencing.com/happens-there-earthquake-bottom-ocean-8105308.html

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku