Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Halıdan Oje Lekesini Çıkarmak Mümkün Mü?

0 119

Oje kurudukça daha rahatsız edici bir hal alabilir. Oje lekelerinde genellikle anında müdahale etmek lekeyi çıkartmak için avantaj olabilir. Kuruyan bir oje lekesi ile baş etmek zordur.

7891_64Halılarınızın üzerine dökülen ya da bulaşan oje lekeleri için öncelikle asetona başvurabilirsiniz. Aseton saf olduğu sürece leke daha çabuk çıkabilir. Fakat saf aseton yıpratıcı ve renk açıcı olacağından katkılı asetonları tercih etmeniz daha doğru olabilir. Halıda oluşan oje lekesi için temiz bir havlu ya da kağıt havluya bir miktar aseton döküp lekenin üzerine koyunuz. Birkaç dakikada bir bu işlemi tekrarlamalısınız. Oje havlu tarafından emilmesi gerekir. Bu işlemi tekrarladıktan sonra halıdaki lekenin renginin solduğunu görebilirsiniz. Daha sonra temiz bir havlu ile tekrar ovalayarak asetonla tampon yaparak lekeyi temizleyebilirsiniz. Leke iyice açıldıktan sonra deterjanlı su ile bez yardımıyla silebilirsiniz.

Oje lekesini halılarınızdan çıkartmak için işlem yaparken halı üzerinde ovalamamaya dikkat ediniz. Lekenin yayılmasını engellemek için tampon hareketleri lekeyi çıkartmak için en doğru yöntemdir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku