Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ters Kontur Tekniği Nedir?

0 240

Makyaj eski zamanlardan beri hayatımızda kendine önemli bir yer edinmiştir. Çeşitli teknikleri sayesinde yüz ve cilt tipine göre uygulama yapmayı kolaylaştırmış ve daha etkili bir sonuç alınmasına yardımcı olmuştur. Bu tekniklerden biri de ters kontur tekniğidir.

Ters Kontur Tekniği Nedir?Kontur uygulaması hem günlük hayatta hem özel efekt makyajlarında hem de sinema ve tiyatro makyajlarında çokça kullanılan oldukça bilinen bir tekniktir. Ters kontur ise bunun tersi bir uygulamadır. Yani kontur sayesinde yüz hatları daha belirgin hale getirilirken ters kontur sayesinde istenmeyen hatlar kapatılabilir. Ters kontur da yine kontur uygulamasında olduğu gibi bir gölgelendirme tekniğidir. Yüzdeki istenmeyen ya da fazla dikkat çeken yerlerin gölgelendirilerek arka plana atılmasını dolayısıyla eski dikkat çeken görünümden kurtulmasını sağlar. Bu noktada ters kontur yüzde kızarıklık, sivilce, akne ve akne izleri gibi görünümlerin kapatılmasını sağlar. Örneğin kontur yaparken elmacık kemiklerinin altı gölgelendirilir ve elmacık kemiklerinin daha belirgin hale gelmesi sağlanır. Fakat elmecık kemiklerinde akne, rosa, sivilce gibi problemler varsa burayı ön plana çıkarmak istenmeyen bir sonuca neden olacaktır. Bu yüzden ters kontur elmacık kemiklerinin üstüne uygulanır ve sivilceli istenmeyen görünüm kapatılmaya çalışılır. Ya da burun konturu yapılırken burnu daha ince ve kalkık göstermek için burun kenarları konturlenip burun ortası aydınlatılırken, kemerli bir burun varsa kemeri daha da ortaya çıkar. Bu yüzden kemerli burunlarda ters kontur işlemi yapılmalıdır. Kemerin üzeri koyu renk bir kontur ürünü ile gölgelendirilir. Böylece daha az kemerli bir burun görünümü elde edilmiş olunur. Bunların dışında çene ve alın ortası da makyajda aydınlatılan bir bölgedir. Fakat bu bölgeler bazı cilt tiplerinde oldukça fazla yağlanan bölgelerdir. Bu yağlı görünümü kapatmak için de ters kontur tekniği uygulanarak yağlı görünümden kurtulmak mümkündür.

Ters kontur işlemi yapılırken ten renginden koyu renkte fondöten ya da kontur pudrası kullanılır. Kozmetik sektörünün gelişmesi ile birlikte kontur için her cilt tipine ve rengine uygun çeşitli ürünler üretilmeye başlanmıştır. Bu ürünlerin tercih edilmesi diğer ürünlere göre daha etkili bir sonuç verecektir. Likit formda ya da stick şeklindeki kremsi ürünler kullanılması daha doğal bir sonuç elde edilmesini sağlar. Kalıcılığının sağlanması için üzerine toz pudra ürünle sabitleme işlemi yapılabilir.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.