Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çağın Gerisinde Kalmak İstemeyen Girişimciler İçin 2018 E-Ticaret Trendleri

scheme and open book
0 338
Çağın Gerisinde Kalmak İstemeyen Girişimciler İçin 2018 E-Ticaret Trendleri
scheme and open book

TÜİK verilerine göre 10 evden 8’inde internet erişim imkanı var ve geçtiğimiz yıl her 5 kişiden 1’i internetten alışveriş yaparken bu yıl her 4 kişiden 1’i internetten alışveriş yapıyor. 2017 mayısında TÜSİAD’ın açıkladığı rapora göre e-ticaret hacmi küresel bazda 1,6 trilyon dolara ulaşmış iken Türkiye’de 17,5 milyar TL civarında. İnternet alışverişinin ve e-ticaret hacminin her yıl daha da artacağını tahmin etmek çok zor değil. E-ticaret hacminin 2019’da ikiye katlanacağı düşünülüyor. Haliyle bu büyük pastadan kayda değer bir pay almak isteyen girişimcilerin, rakipleriyle mücadele edebilmek için 2018 hazırlıklarını yapmasında fayda var.

Öngörülen 2018 e-ticaret trendleri uygulandığında, başarılı pazarlama stratejiniz ile müşteri sayınız artarken sadık müşteriler edinmenizi sağlayarak satışlarınızı doğrudan etkileyecek. Gelelim sizi e-ticaret alanında rakiplerinizin önüne geçirecek uygulaması kolay, getirisi yüksek trendlere.

2018 E-Ticaret Trendleri

Artık Mobil Uyumlu İnternet Siteleri Zamanı

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri internetle ilgili neredeyse tüm işlemleri telefonlardan yapmaya başladık. Almak istediğimiz ürünleri öncelikle her an yanımızda olan telefonlardan araştırdığımız düşünülürse, alışveriş söz konusu olduğunda da mobil uyumlu siteler yarışa bir sıfır önde başlıyor. İstatistikler gösteriyor ki e-ticaret kullanıcılarının yüzde 67’si mobil uyumlu sitelerden alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Müşteriyle Direk Etkileşim Önem Kazanıyor

Henüz fazla yaygınlaşmamış bir pazarlama çeşidi olsa da 2018’de yükselişe geçecek bu trendde müşterinize özel olarak çekip göndereceğiniz bir video, viral reklamınızın yapılmasını sağlayacak. Örneğin yemek sepeti, müşterilerin doğum günlerinde onlara özel kutlama videoları çekerek gönderiyor. Bu videolar sayesinde kişiler kendilerini özel hissediyorlar ve hem firmanızın reklamını yapıyorlar hem de kendilerine özel bir jest yapmamış rakip firmalar yerine sizden alışveriş yapmaya devam ederek sadık bir kitle oluşturuyorlar. Tabi sadece doğum günleri değil, müşteriniz sosyal medyada sizden aldığı bir ürünü paylaştığında, sizinle ilgili olumlu yorumlar yaptığında da kendisine bir teşekkür videosu çekip gönderebilirsiniz.

Çağın Gerisinde Kalmak İstemeyen Girişimciler İçin 2018 E-Ticaret TrendleriKişiye Özel Öneriler Getirerek Sadık Müşteri Kitlenizi Artırın

Her müşteriye aynı e-postaları yolluyorsanız okunma olasılığı çok düşük olacaktır. Fakat müşterilerinizin daha önce kaydedilmiş bilgilerini ve satın alma işlemlerinin tüm aşamalarını analiz ederek, belli kategorilere ayırarak, bu kategorilere göre yollayacağınız mailler daha fazla dikkat çekecektir. Yeni müşterilerinizle eski müşterilerinizi de ayrı kategorilere koyabilirsiniz. Bunun dışında e-ticaret sitenizi ziyaret etmiş fakat üye olmadan alışveriş yapmak isteyen müşterilerinize üye olduklarında ne gibi artılar kazandıracağınızı anlatarak onları ikna edebilirsiniz.

Hızlı ve Ücretsiz Kargo İle Farkınızı Gösterin

Maliyetli bir yöntem olacağını düşünüyor olabilirsiniz fakat internetten alışveriş yapan kişilerin büyük çoğunluğu kargonun ücretsiz olmasına dikkat ediyorlar. Bir süre bu pazarlama stratejisini uygulayarak, size olan getirisini deneyerek görebilirsiniz. Aldığı ürüne bir an önce kavuşmak isteyen müşteriler için hızlı gönderim yapmanız da rakiplerinizin arasından sıyrılmanızı sağlayacaktır.

Influencer Marketing ile Çok Daha Fazla Kişiye Ulaşın

Sosyal medya hesaplarında yüksek sayıda takipçisi olan kişilerin bir ürünle ilgili deneyimini yazarak takipçilerini ürünü kullanmaya teşvik etmesine influencer marketing deniyor. Araştırmalar gösteriyor ki insanlar direk reklamlardansa bir ürünü kullandığını ve memnun kaldığını söyleyen kişilerden daha çok etkileniyor. Sosyal medya kullanımının yaygınlığı düşünülünce de ne kadar çok kişiye ulaşabileceğinizi tahmin edebilirsiniz. Bu yöntem özellikle küçük marka ve küçük işletmeler için oldukça faydalı bir pazarlama stratejisi.

Yeni Trend Chatbot Kullanımı

Kullanıcının temel sorularına yanıt vererek bir nevi müşteri hizmetleri şeklinde hizmet verecek olan bu yapay zeka, müşteri hizmeti maliyetlerinizi düşürerek aynı zamanda müşterinin işlemlerini kolaylıkla yapmasını ve sorunlarının hızla çözümünü sağlayacak. Henüz yeni yeni uygulanmaya başlayan Chatbot’lar 2018’de yaygınlaşacak.

Video ve Animasyonlar ile Dikkat ÇekinÇağın Gerisinde Kalmak İstemeyen Girişimciler İçin 2018 E-Ticaret Trendleri

Canlı video uygulamalarının sosyal medyada sıklıkla kullanılmaya başlandığı bu günlerde markalar da yavaş yavaş bu trendi pazarlama aracı olarak kullanmaya başladı. Video ve animasyon gibi hareketli paylaşımlar çok daha fazla kişiyi çekerek fotoğraflara oranla daha fazla etki uyandırıyor. Ayrıca sitenizde video bulunması da müşterilerin ilgisini çekiyor.

Farklı Sitelerle Pazarlama Kanallarını Artırın

Bugüne kadar ürünlerinizi sadece kendi e-ticaret sitenizden ya da tek bir platformdan satışa koymuş olabilirsiniz. Eğer öyleyse bundan sonra ürünlerinizi farklı markaların satışını yapan sitelere de koymanız satış rakamlarınızı yaklaşık 3 kat artıracak.

2018’in Olmazsa Olmazı; Doğru İçerikler

Sitenize, ürünlerinize uygun, doğru içerik hazırlamak e-ticaret için kilit nokta durumunda. Üstelik içerik pazarlaması sayesinde diğer pazarlama yöntemlerine göre daha az masraf yaparak daha etkili sonuçlar alacaksınız. İçerik yazımı konusunda bu işi yapan aracı kurumlardan faydalanabilirsiniz.

Yazar:Gülşah Bayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.