Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Challenger 2 Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?

0 419

Challenger 2 Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?Challenger 2, BAE Systems Land Systems (eskiden Vickers Defense Systems, daha sonra Alvis Vickers Ltd) tarafından inşa edilen gelişmiş bir ana muharebe tankıdır. Challenger 2, İngiliz Ordusu ve Kraliyet Umman Ordusu ile hizmet veriyor.

Challenger 2 ana muharebe tankının gelişimi

Challenger 2, Haziran 1998’de İngiliz Ordusu ile hizmete girdi ve 386 tankın sonunu Nisan 2002’de teslim etti. Umman için teslimatlar 2001’de tamamlandı. Challenger 2 Bosna ve Kosova’da operasyonel hizmet gördü. İngiliz Ordusu Challenger 2 tankı, Irak Özgürlüğü Operasyonunda aktif hizmete verildi.

Temmuz 2004’te Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Mart 2007’ye kadar yedi Challenger 2 zırhlı filosunun (yaklaşık 100 tank) azaltılması ve bir Challenger 2 alayının rolünün zırhlı bir keşif alayına dönüştürülmesi planlarını açıkladı.
En son geliştirme modeli olan Challenger 2E, ihracat pazarı için tasarlanmıştır ve zorlu çevre ve iklim koşullarına uygundur. 2E, Yunanistan, Katar ve Suudi Arabistan‘da geniş çapta denenmiştir.

Challenger 2 silahı

Challenger 2, BAE Systems Land Systems’den (eski RO Defense) bir L30, 120mm yivli tank tabancası ile donatılmıştır. Ocak 2004’te, Land Systems, İngiliz Ordusu Challenger tankları için yeni 120 mm’lik yumuşak bir topun geliştirilmesi için bir sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında, bir Challenger 2, Leopard 2A6 tankında bulunan Rheinmetall L55 pürüzsüz tabanca ile donatıldı ve Ocak 2006’da duruşmalara başladı.
L30 tabancası elektro cüruflu rafine çelikten (ESR) yapılmıştır ve bir termal kılıf ile yalıtılmıştır. Bir namlu referans sistemi ve duman çıkarma ile donatılmıştır. Taret 360 ° dönebilir ve silah yükseklik aralığı -10 ° ile + 20 ° arasında.
Zırh delici fin-stabilize atılan sabo (APFSDS), yüksek patlayıcı squash kafası (HESH) veya duman mermileri de dahil olmak üzere 50 120mm mermi kapasitesi vardır. L30 tüfeği ayrıca, bir sarf şarjlı itici ile tükenmiş uranyumu (DU) ateşleyebilir. DU round ile L30, Charm 3 silahının, şarj ve mermi sisteminin bir parçasıdır.
Silah kontrolü, BAE Sistemlerinden tamamen elektrikli tabanca kontrolü ve stabilizasyon sistemi tarafından sağlanır. Challenger 2 ayrıca ana tank tabancasının solunda bulunan bir Boeing 7.62mm zincir tabancası ile donatılmıştır. Yükleyici kubbe üzerine monte edilmiş 7.62mm GPMG L37A2 anti-air makineli tüfeğe sahiptir.

Challenger 2 Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?Nefs-i müdafaa

Taret ikinci nesil Chobham zırhıyla korunuyor. Bir nükleer, biyolojik ve kimyasal (NBC) koruma sistemi taret koşuşturmada yer almaktadır. Taretin her iki tarafında Thales AFV Systems Ltd’den (eski adı Helio Mirror Company) beş adet L8 duman bombası atığı bulunmaktadır.

Challenger 2′ ye, motor egzozlarına dizel yakıt enjeksiyonu ile bir duman ekranı da ayarlanabilir.

Yangın kontrol ve gözlem

Dijital yangın kontrol bilgisayarı Computing Devices Company (şimdi General Dynamics – Kanada) tarafından üretildi. General Dynamics UK, British Army Challenger 2 tankları için platform savaş alanı bilgi sistemi uygulamasını (PBISA) sağlıyor. PBISA, komutanın ekran, atalet navigasyon sistemi, sayısallaştırma işleme bilgisayarı ve sürücünün ekran panelini bütünleştirir. Kara sistemleri, sistem entegrasyonu ve bazı yazılımlardan sorumludur. PBISA Aralık 2005’te hizmete girdi.

İngiliz Ordusu Challenger 2 tankları Bowman taktik, dijital iletişim sistemi ile donatılıyor. Bowman için ana yüklenici, General Dynamics UK’dir. Bowman, güvenli ses, veri iletişimi ve birimlerin otomatik yerini sağlar. 2006 yılının başında Irak’a kurulan meydan okuyucu tankları onlar kurdu.

Komutan, SAGEM’den (eski adıyla SFIM Industries) panoramik bir VS 580-10 gyrostabilised görüşüne sahiptir.
Bir ara tel düzeneğine, bir lazer telemetre dahil edilmiştir. Yükseklik aralığı + 35 ° ila -35 ° arasındadır. Komutan istasyonu, 360 ° görüş sağlayan sekiz periskop ile donatılmıştır.

Thales (eski adıyla Pilkington) Optronics’den yapılan termal gözlem ve topçu nişangahı II (TOGS II) gece görüşü sağlıyor. Sensör, UK TICM 2 ortak modüllerine dayanmaktadır. Tabanca ve komutanın manzaraları ve monitörlerinde, büyütme × 4 ve × 11,5 olan termal görüntü ile sağlanır. Topçu, görsel kanal, 4Hz lazer telemetre ve ekrandan oluşan Thales Optronics stabilize edilmiş Gunner Birincil Görüşüne sahiptir. Lazer telemetre 200m ila 10km arasında bir menzile sahiptir.

Sürücü, gece sürüşü için Thales Optronics’in görüntü yoğunlaştırıcı pasif sürüş periskopu (PDP) ile donatılmıştır.

Challenger 2 letalite geliştirme programı

Challenger letalite geliştirme programı, Challenger 2’nin ana silahını mevcut 120mm L30A1 yivli tabancadan Leopard 2 A6 tarafından şu an kullanılan 120mm Rheinmetall L55 pürüzsüz tabancaya yükseltmeyi amaçlıyor.
Pürüzsüz bir deliğin kullanılması Challenger 2’nin Almanya ve ABD’de geliştirilen daha ölümcül bir mermi kullanmasına izin verir.

itme

Challenger 2’de 12 silindirli, 1.200 hp Perkins Caterpillar CV12 dizel motor ve altı ileri ve iki geri vites ile bir David Brown TN54 şanzıman bulunuyor. İkinci nesil hidrogaz süspansiyonu ve hidrolik palet gergisi takılmıştır. Karayoluyla maksimum hız 59km / s tir. Menzil karayoluyla 450km, kros 250km olarak verilmiştir.

Challenger 2E

Challenger 2E, komutan için gyrostabilised panoramik SAGEM MVS 580 gündüz / termal görüş ve hem göze çarpan lazer menzil ile hem de SAGEM SAVAN 15 gyrostabilised gündüz / termal görüşün yer aldığı yeni bir entegre silah kontrolü ve savaş alanı yönetim sistemine sahiptir. Bu, avcı / katil operasyonlarına ortak bir nişan dizisi sağlar. İsteğe bağlı bir servo kontrollü havai silah platformu, taretten bağımsız çalışmaya izin vermek için komutanın görüşüne eklenebilir.

Powerpack, Renk HSWL 295TM otomatik şanzımana bağlanan enine monte edilmiş MTU 883 dizel motora sahip yeni bir 1,500hp Europack ile değiştirildi. Daha küçük ama daha güçlü motor, yakıt depolama için daha fazla alan sağlar ve aracın aralığını 550km’ye çıkarır.

Zırhlı araç destek dönüşümü (AVST) programı

Eylül 2009’da Birleşik Krallık MoD Yatırım Onay Kurulu, Challenger tank filosunun maliyetlerini% 10’dan fazla azaltacak bir planın çerçevelendirilmesi için BAE Systems’a devam etti. Şema ayrıca zırhlı araç destek dönüşümü (AVST) programı kapsamında İngiliz Ordusu ile hizmette olan diğer zırhlı araç filolarına da uzanacak. Planın temel amacı, Birleşik Krallık MOD’sunun zırhlı araç filosuna yedek parça ve teknik destek sağlamaktır.

Titan ve Trojan mühendis tanklarından oluşan bir filo, bir CRARRV kurtarma aracı, bir Challenger ana muharebe tankı ve sürücü eğitim tankı sözleşmenin kapsamındadır.

Birinci aşamada, BAE Systems, ihtiyaç temelli bakım, temel onarım ve revizyon süreci, eskime yönetimi ve anahtar alt sistemler hakkında teknik tavsiye ve rehberlik gibi alanlarda iyileştirmeler gerçekleştirmektedir.

İkinci aşamada, BAE Systems, kullanıcı ve eğitici teşvikleri, malzeme entegrasyonu, insan gücü ve tesis planlaması ve daha iyi filo yönetimi dahil olmak üzere savunma geliştirme hatlarının entegrasyonuna odaklanmaktadır.

Challenger 2 Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?Genel Özellikleri

Giriş servisi: 1994
mürettebat: 4 erkek

Boyutlar ve ağırlık

Ağırlık: 62,5 t
Uzunluk (silah ileri): 11,55 m
Gövde uzunluğu: 8.33 m
Genişlik: 3,52 m
Yükseklik: 2,49 m

Silâhlanma

Ana silah: 120 mm yivli
Makinalı tüfekler: 2 x 7,62 mm
Yükseklik aralığı: – 10 ila + 20 derece
Çapraz aralığı: 360 derece

Mühimmat yükü

Ana silah: 50 yuvar
Makinalı tüfekler: 4 000 x 7,62 mm

Hareketlilik

Motor: Perkins CV12 TCA dizel
Motor gücü: 1 200 hp
Maksimum yol hızı: 56 km / s
menzil: 500 km

Manevra Kabiliyeti

meyil: % 60
Yan eğim: % 30
Dikey adım: 0,9 m
hendek: 2,34 m
Fording: 1.07 m

Kaynakça:
History CH.

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.