Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hamilelikte Cep Telefonu Kullanımına Dikkat!

0 239

5036_yuioDoğmamış bebekler üzerinde cep telefonunun etkileri konusu, yıllardır tartışma konusu olmuştur. Çoğu doktor hamile kadınların cep telefonu kullanımına sınırlama getirmeleri gerektiğini savundular. Ama bu gerçekten gerekli mi, haydi bakalım.

Bugünün dünyasında cep telefonu olmadan bir hayat hayal etmek gerçekten zor. İnsanlar dünyanın geri kalanı ile bağlı kalmak için bu inanılmaz teknolojik buluşa ihtiyaç duyuyor. Cep telefonları istediğiniz an, istediğiniz yerde istediğiniz kişiyi arayıp bire bir konuşma imkanı sağlıyor. Teknolojinin çözebileceğinden daha fazla sorun yarattığı söylenir; aynı durum cep telefonları için de geçerlidir. Yoğun cep telefonu kullanımı özellikle yaşlılar, çocuklar ve hamile kadınlarda çeşitli sağlık sorunlarına yol açmıştır.

5036_mobile-phone-mast-001Hamilelikte Cep Telefonu Radyasyonuna Maruziyet:

Doğmamış bebekler üzerinde cep telefonlarının zararlı etkileri konusunda oldukça tartışma olmuştur ve birçok tıbbi uzman yaygın cep telefonu kullanımının, doğmamış bebeklerin daha sonraki aşamalarında çeşitli davranışsal sorunlara neden olduğunu iddia etmiştir. Bu raporlar muhtemelen insan sağlığı üzerinde cep telefonlarının kötü etkilerini saptamak için yapılan ilk tıbbi deneylerdir. Ancak çeşitli araştırmalara göre cep telefonu radyasyonunun, doğmamış çocukların sağlığı üzerine kötü etkilerini kanıtlayabilen hiç bir bilimsel veya belgelenmiş kanıt yoktur.

5036_mobile-phone-babiesTıp uzmanları hala cep telefonlarının doğmamış çocuk için zararlı olup olmadığından emin değiller. Ancak bebek bekleyen bir anne için böyle hassas zamanlarda daha dikkatli olmak akıllıca olacaktır. Bebeği güvenli tutmak için gerekli tüm önlemlerin alınması şarttır. Cep telefonları iyonize olmayan elektromanyetik radyasyon olarak bilinen, belirli bir tür radyasyon veya radyo dalgaları yayarlar. Televizyon, bilgisayar ve mikrodalga fırın gibi evde bulunan hemen hemen her elektrikli cihaz belirli bir tür radyasyon yayar. Bununla birlikte cep telefonu radyo dalgaları doğada oldukça yumuşaktır. Dünyadaki her cep telefonu yaydığı radyasyon düzeylerine göre değerlendirilir. Bu değerlendirme, SAR (Specific Absorption Rate) değeri olarak bilinir. SAR değeri cep telefonu kullanıldığında, cep telefonu kullanıcısının vücudu tarafından emilen radyasyon miktarını bildirir.

5036_pregTelefon tarafından yayılan radyasyon miktarı, doğrudan sinyalin gücü ile ilgilidir. Sinyal ne kadar güçlüyse yayılan radyasyon o kadar azdır. Dolayısıyla hamile kadınlar telefonlarını kullandıkları zaman tam sinyal alımı olması önemlidir. Bazı bilim adamlarının hala bu konu ile ilgili karışık görüşleri bulunmaktadır. Cep telefonu kullanımıyla ilgili kafanızda sorular oluştuysa bu konuyu doktorunuzla da konuşabilirsiniz. Her gün cep telefonu kullanmamak ve onlarsız yaşamayı öğrenmeye çalışmak gerçekten zor olacaktır özellikle de cep telefonları olmadan bir hayat düşünemeyen çalışan kadınlar için. Ancak bu sağlığınızla ilgili bir durum olduğundan güvenli olmanız üzgün olmanızdan iyidir.

Sonuç olarak her şey size kalmış. Yoğun cep telefonu kullanımının bazı destekçileri ve bazı eleştiricileri olacaktır. Henüz belgelenmiş bir kanıt bulunmadığından zor bir karar sizi bekliyor. Eğer bu konuda karışık düşünceleriniz varsa, bizim tavsiyemiz bu konuyu doktorunuza danışmanız yönündedir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/do-cell-phones-harm-unborn-babies.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.