Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Grebe Kuşu

0 318

5046_2Grebe kuşu, ismini bir çoğumuzun ilk defa duyduğu hatta adını okumakta bile zorlandığımız bir kuş türüdür. Tabiattaki kuşlar genellikle güzellikleriyle sevimli ve cana yakın oluşlarıyla biz insanların dikkatini çekerler. Bazı kuşlarda vardır ki, bu kuşlar kendine has özellikleriyle diğer canlılardan ayrılırlar. Bu özellik kimi zaman avcılıklarıyla, kimi zamanda vücut yapılarındaki farklılıklarla dikkatleri üzerlerine çekerler.

5046_3Bazı canlılarda vardır ki, onları diğer canlılardan ayıran en önemli özellik; onlardaki şefkat duygusudur. Grebeler ( su kuşları ) onlara bahşedilmiş olan annelik şefkatiyle bilinirler. Çoğu insanın çocuğunu sokağa attığı, bakmadığı çocuğuna ilgi göstermediği çağımızda biz insanlara örnek olacak ibretlik bir kuştur. Bir su kuşu türü olan Grebeler, yavrularını sırtında taşır. Yavrularını yanından ayırmaz. Anne kuş, yavruları üstünden düşmesin diye kanatlarını hafifçe yukarıya doğru kaldırır ve başını yana doğru uzatarak gagasında tuttuğu besin parçalarıyla yavrularını besler. Yavrularına karşı aşırı düşkünlükleri vardır. Sadece onları mutlu edebilmek için yaşarlar.

5046_4Grebeler, yavrularına ilk olarak besin vermezler. Yavrularına ilk olarak verdikleri şey, su yüzeyinden toplayabildikleri ya da göğsünden kopardıkları tüylerdir. Canları ne kadar çok acısa da yavrularının aç kalmaması için bunu göze almışlardır. Grebelerin yavrularına ilk olarak besin vermemelerinin nedeni, yavrularına verebilecekleri böcek ve benzeri besinlerin yavrularının midesinden geçerken bağırsaklarına zarar verebileceği düşüncesidir. Yavrularını kendilerinden bile sakınan bir kuş türüdür. Bu tüy yemeleri yavruların her zaman karşılaşabileceği çok gerekli bir tecrübedir.

Grebeler, daha çok ördekleri andırırlar. Yüzmeye bayılırlar. Kendi besinlerini suda yakaladıkları balıklarla ve böceklerle sağlarlar. Yavrularına ilk dönemlerde bu besinlerin zarar verebileceği düşüncesiyle yedirmezler sadece kendileri tüketirler. Çok değişik renklerde olabilirler. Boyunları ve gagaları uzuncadır.

Kaynakça:
google, kuşlar

Yazar:Hamza can

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.