Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hamilelik Öncesinde Neler Yapılmalı?

0 332

Her genç kızın hayali evlilik, her kadının da hayali anne olmaktır. Annelik dünyanın en muhteşem olaylarından biridir. Ancak hamilelik dönemi oldukça zor geçen bir dönemdir. Çünkü hamilelik tüm hormonların değişimine yol açarak kadında farklı değişikliklere yol açar. Kadınların iyi bir hamilelik dönemi geçirebilmeleri için ilk önce çocuk istediğinden net bir şekilde emin olması gerekir. Eğer anne ve baba çocuk sahibi olmayı planlamaya başladıysa anne adayı olan kadına büyük bir iş düşüyor. Çünkü kadının rahat ve kolay bir dokuz ay geçirmesi için hamilelik öncesinde bir takım hazırlıklar yapması çok ideal bir yaklaşım olur. Elbette ki anne adaylarını düşünerek hamilelik öncesinde neler yapılmalı konusunda bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Mutlaka Bir Kadın Doğumcu İle Görüşün

8013_2Eğer hamilelik kararı aldıysanız mutlaka ilk önce bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelisiniz. Doktorunuz ilk olarak tetikler yaptıracaktır. Öylece doktorunuzun tavsiyelerini göz önünde bulundurarak daha çabuk hamile kalma olasılığı elde edersiniz. Ayrıca anne adayının sağlık durumu da gözden geçirilerek dosya takibi altına alınması hamileliğin her evresi için önemlidir.

Alışkanlıklara Veda

Özellikle anne adayı olmaya niyetli tüm kadınların alkol ve sigara alışkanlıklarından uzak durmaları gerekir. Bu alışkanlıklara veda etmek bebek açından oldukça önem teşkil etmektedir. Sigara ve alkol bebeğe zarar verip düşüklere, kalıtsal hastalıklara ve sakatlıklara yol açacağından hamilelik öncesi kesinlikle bırakılması gerekir.

Beslenme Alışkanlıkları

8013_4Hamilelik bilindiği gibi bazı kadınlarda aşırı kilo alımına yol açmaktadır. Yanlış beslenme hem anneye hem de bebeğe zarar verir. Bu yüzden hamile kalmadan önce eğer anne kilolu ise mutlaka kilo vermelidir. Annenin kilo vermesi doğumun kolay geçmesi açısından da önemlidir. Bu dönemde anne adayı kişiler bol bol sebze ve meyve tüketmelidir. Ayrıca düzenli beslenmenin yanı sıra sporda anne adayları için çok faydalı bir aktivite olacaktır.

Doğum Kontrolü Haplarını Bırakın

Eğer hamileliğe karar verdiyseniz artık korunmayı bırakmanız gerekir. En kolay yöntemlerden biri olan doğum kontrolü haplarını 3 ay öncesinden bırakın. Hapları bıraktıktan sonra düzenli olarak cinsel ilişkide bulunulması hamilelik şansını yükseltecektir. Doğum kontrolü hapları bırakıldıktan sonra hamile kalma süreci kişilere göre farklılık gösterir. Sabırsızlanmayın.

Stresten Uzak Durun

Hamilelik öncesi neler yapılmalı diye düşünen anne adaylarının unutmaması gereken en önemli şeylerden biride sinir ve stresten uzak durmalarıdır. Çünkü stres hormonları olumsuz yönde etkileyen bir faktördür.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku