Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hamilelikte Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

0 198

Hamilelikte Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gereken DurumlarAnne adaylarında herhangi bir sağlık problemi bulunmuyorsa; hamilelik, seyahat etmeleri için engel değildir. Ancak hamileliğin ilk aylarında bulantı ile kusma yoğun olarak görülebildiğinden ve düşük ihtimalinin fazla olması sebebiyle dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Hamilelikte seyahat için en uygun zaman, 18- 24. haftalardır.

Vücudun tamamen değişime uğradığı hamilelik sürecinde, anne adayları seyahat öncesinde mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir. İster yurt içinde ister yurt dışında olsun, olası durumlara karşı önceden hazırlık yapılmalıdır. Yolculuğu daha huzurlu geçirebilmek için, rahat giysiler ve kıyafetler tercih edilmelidir. Her koşula uygun giysiler alınmalı ve mevsim durumuna göre ayakkabılar seçilmelidir. Hamilelik döneminde oluşacak ödem rahatsız edici bir durumdur ve anne adayı ile bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Anne adaylarının yolculuk şekline göre bazı hususlara uyması tavsiye edilmektedir.

Uçak İle Yapılacak Yolculuklarda Dikkat Edilecek Hususlar

• Uçak ile yolculuk yaparken, sırt bölgesi için mutlaka yastık bulundurulmalıdır.

• Seyahat süresi boyunca ayaklar hareket ettirilmelidir. Çünkü gebelikte, kanın pıhtılaşma olasılığı artar. Uzun süre bacakların aşağı doğru sarkık ve hareketsiz kalması, kanın damar içinde pıhtılaşmasına neden olabilir.

• iki saatte bir uygun alanlarda ufak ufak yürüyüşler yapılmalıdır. Bu nedenle, uçağın koridor veya ön kısmında oturmaya özen gösterilmelidir.

• Uçağa binmeden önce bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Sebebi, kabin içindeki havanın sıvı kaybını tetiklemesidir.

• Hamileliğin ilk 3 haftasında uçağa binilecekse, yolculuğun sarsıcı ve yorucu olmamasına dikkat edilmelidir.

Araba İle Yapılacak Yolculuklarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

• Anne adaylarının araba kullanmaması tavsiye edilmektedir. Çünkü yorgunluktan ve yolculuk halinde olmaktan kaynaklanan stres, rahim kasılmalarını tetikler. Eğer anne adayı araba kullanacak ise de, direksiyon ve koltuk arasındaki mesafeyi olabildiğince uzak tutmalıdır.

• Mümkün olduğunca sırta yastık konulmalıdır.

• Emniyet kemeri, karnın alt tarafından geçirilerek takılmalıdır. Karnın üst tarafından takmak yanlıştır.

• Seyahat anında fazla sıvı tüketmeli ve her saat başı mola vererek 20 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır.

Otobüs Ve Tren Yolculuğu Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

• Tren ve otobüs yolculuklarının uzun sürmesi ve hareket kısıtlılığı anne adayında strese sebep olabilir. Özellikle uzun otobüs yolculukları hamileler için en az önerilen yolculuk biçimidir.

• İhtiyaç durumunda mola verilememesi anne adayları için olumsuz bir durumdur.

• Otobüste yaşanabilecek en büyük problemlerden biri, uyuyamamak olabilir. Ayrıca tren ve otobüslerdeki havalandırma ayarları her zaman istediğiniz gibi olmayacağından rahatsız edici olabilir.

Hamilelik sürecinde yolculuk kadar gidilecek yer kalınacak olan mekan da önemlidir. Seyahat edilecek yerlerin yüksek rakımlı ve aşırı sıcak iklime sahip bölgeler olmamasına özen gösterilmeli ve böyle bölgelerin tercih edilmemesi önerilmektedir. Tropikal bölgelerde yapılacak olan seyahatler için ise, bölgeye uygun aşılar hekiminize danışılarak yapılmalıdır. Konaklama yapılan mekanı seçerken merkezi olmasına ve kısa molalar vermek için ulaşımının kolay olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca seyahat edeceğiniz yerde tüketilen besinler de oldukça önemlidir. Hamilelik süresince yemek listenizden çıkarılan besinlerin bilincinde olarak, gideceğiniz restoranlar hakkında kısa bilgiler alabilirsiniz. Her ihtimale karşı acil durumlarda sizlere yardımcı olacak atıştırmalıları yanınızda bulundurmanız iyi olacaktır. Gerekli durumlarda anne adayı ile bebeğin sağlığı için önemli olan ve doktorunuzun önerdiği ilaçları yanınıza almayı ihmal etmeyiniz. Yurt dışına seyahat ediyorsanız, yanınızda reçeteli ilaçla çıkış yapabilir ya da gideceğiniz yerden nasıl temin edeceğinizi araştırabilirsiniz.

Yazar: Dilara Yeten

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.