Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hardal Yağının Sağlık Açısından Faydaları

0 385

Hardal yağının pek çok sağlık yararları bulunmaktadır. Kalp, cilt, eklem ve kas ile ilgili rahatsızlıkların tedavisinde olduğu gibi başka rahatsızlara da yardımcı olduğu yönünde bilgiler bulunmaktadır. Bu yazıda hardal yağının sağlık açısından umut vadeden faydaları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltabilir

Hardal yağı yüksek miktarda tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri (MUFA ve PUFA) ve omega 3 ve omega 6 yağ asitleri içerir. Bu iyi yağlar iskemik kalp hastalığı gelişme riskinizi % 50 azaltır. Sıçanlarda, zenginleştirilmiş hardal ayrıca hipokolesterolemik (kolesterol düşürücü) ve hipolipidemik (lipit düşürücü) etkiler göstermiştir. Yağ, kötü kolesterol (LDL) seviyelerini azaltabilir ve vücuttaki iyi kolesterol (HDL) seviyelerini artırabilir. Bu, kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

Antibakteriyel, Antifungal ve Antienflamatuar Özelliklere Sahip Olabilir

Hardal yağının antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuar özellikler içerdiği bilinmektedir. Antienflamatuar özellikleri selenyum varlığına atfedilir. Mineralin ağrıyı ve şişmeyi azalttığı, böylece eklem ağrısını hafiflettiği bilinmektedir. Hardal yağının bu anti-enflamatuar özelliği, bir anti-enflamatuar ilaç olan diklofenak formülasyonunda da kullanılmaktadır. Yapılan son çalışmalar hardal yağı içeren mikro emülsiyonların E. coli’ye karşı antibakteriyel ajan olarak çalıştığını göstermiştir. Hardal yağındaki glukosinolat, istenmeyen bakterilerin ve diğer mikropların büyümesini önlemektedir.
Hardal yağı ayrıca cilt döküntülerini ve mantarların neden olduğu enfeksiyonları tedavi edebilen güçlü antifungal özellikler içerir. Çavdar ekmeği bozulmasında (mantarlarla) farklı yağlara maruz bırakılarak bir çalışma yapılmıştır. Allil izotiyosiyanat adı verilen bir bileşiğin varlığı nedeniyle hardal yağının en etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Soğuk Algınlığı ve Öksürüğü Giderebilir

Hardal Yağının Sağlık Açısından FaydalarıKeskin doğası nedeniyle, hardal yağı on yıllardan beri soğuk algınlığı ve öksürüğü gidermek için kullanılmıştır. Solunum yolundaki tıkanıklığı giderebilen bir ısıtma özelliği içerir. Sarımsak ile kombine edildiğinde ve göğüs ve sırtta masaj yapıldığında en iyi sonucu vermektedir. Anekdot kanıtlarına göre, soğuk algınlığı ve öksürüğü temizlemek için hardal yağı kullanmanın başka bir yöntemi, buhar tedavisi kullanmaktır. Bir tencereye kaynar suya kimyon tohumu ve birkaç kaşık hardal yağı eklenmeli ve buharı solunmalıdır. Bu, solunum sisteminde balgam birikimini temizleyebilir.

Doğal Uyarıcı Olabilir

Bu konuda sınırlı araştırma vardır. Hardal yağının çok güçlü bir doğal uyarıcı olduğuna inanılmaktadır. Sırasıyla karaciğer ve dalakta sindirim suları ve safrayı uyararak sindirimi ve iştahı artırır. Cilde masaj yapıldığında, dolaşım sistemini ve ter bezlerimizi de uyarır. Bu, vücutta kan dolaşımını iyileştirir ve terleme yoluyla cilt gözeneklerini genişletir. Hardal yağının bu terletici (terleme) yeteneği, vücut sıcaklığının düşmesine ve toksinlerin vücuttan atılmasına neden olabilir. Ancak, bu yararı daha iyi anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Kanser Riskini Azaltabilir

Hardal yağı kanserle savaşma özelliklerine sahip olabilir. Bol miktarda linolenik asit içerir. Bazı araştırmalar bu asidin kolon kanserinin şiddetini azaltabileceğini düşündürmektedir. Güney Dakota Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma da bunu kanıtlamıştır. Kolon kanserinden etkilenen sıçanlarda hardal, mısır ve balık yağlarının etkinliğini test ettiler. Hardal yağının sıçanlarda kolon kanserini önlemede balık yağından daha etkili olduğu bulunmuştur.

Eklem Ağrıları ve Artriti Hafifletebilir

Hardal Yağının Sağlık Açısından FaydalarıCilde hardal yağına düzenli olarak masaj yapmak, vücuttaki kan akışını ve dolaşımını potansiyel olarak artırarak eklem ağrıları ve artritin tedavisine yardımcı olabilir. Hardal yağı ayrıca büyük miktarda omega 3 yağ asitleri içerir. Bunlar artrit ile ilişkili eklem sertliğini ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Organların İşleyişini Geliştirebilir

Hardal yağı ile yapılan bir vücut masajı vücudu yenileyebilir ve organların işleyişini iyileştirebilir. Bunu vücudun tüm bölgelerine kan dolaşımını artırarak başarabilir. Ancak, bu konuda daha somut araştırmalara ihtiyaç vardır. Yeni doğan bebekler için hardal yağı masajı birçok ülkede oldukça popüler bir uygulamadır. Masaj için hardal yağı kullanmanın yaygın nedenleri arasında daha iyi vücut mukavemeti ve gelişmiş genel sağlık bulunmaktadır.

Astım Tedavisine Yardımcı Olabilir

Astım, kalıcı tedavisi olmayan bir hastalıktır. Ancak belirtileri ve etkileri hardal yağı kullanılarak yönetilebilir ve azaltılabilir. Bunun astımın etkilerini tedavi etmek için en güvenli ve en etkili ilaçlardan biri olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, astım semptomlarını hafifletmek için hardal yağı kullanımı hakkında somut bir veri yoktur ve bu konuda mevcut olan bilgilerin çoğu anekdottur. Sözde faydaları için hardal yağı kullanabilir ve göğse kahverengi hardal yağı ile masaj yapılması faydalı olabilir. Bu, astım atağı sırasında akciğerlere hava akışını artırabilir. Uygulanırken bir çorba kaşığı hardal yağının içinde bir çay kaşığı kafur ile karıştırılması ve göğse hafif masaj yapılması şeklindedir. Ayrıca, günde üç kez hardal yağı ve balın bir çorba kaşığı karışımını yutulması astım ataklarının sıklığını azaltabilir.

Böcek Kovucu Olarak Kullanılabilir

Hardal Yağının Sağlık Açısından FaydalarıHardal yağının bu özelliği Hindistan’ın Assam şehrinde yapılan bir çalışmada değerlendirilmiştir. Hardal ve hindistancevizi yağlarının böcek kovucu özellikleri Aedes (S.) albopictus sivrisineklerine karşı incelenmiş ve hardal yağı, hindistancevizi yağına kıyasla daha uzun süre koruma sağlamada çok etkili olmuştur.

Dişleri Beyazlatabilir ve Diş Sorunlarını Tedavi Edebilir

Bazı araştırmalar hardal yağının diş sorunlarının tedavisinde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Yarım çay kaşığı hardal yağı, bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve yarım çay kaşığı tuz karıştırılarak elde edilen karışım günde iki kez dişler ve diş etlerine sürülmelidir. Bu sağlıklı dişleri destekleyebilir ve diş eti iltihabı ve periodontitinden kurtulma sağlayabilir. Hardal yağının bu faydasını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Hardal yağı, niasin ve riboflavin gibi bazı B-kompleks vitaminleri içerir. Bunlar vücut metabolizmasını artırmaya ve kilo vermeye yardımcı olabilir. Yağ ayrıca kilo kaybına katkıda bulunabilecek diasilgliserol içermektedir.

Beyin Fonksiyonunu Artırabilir

Hardal yağındaki yüksek yağ asitleri konsantrasyonu, bu alanda somut bir araştırma olmamasına rağmen, beyin fonksiyonunu artırabilir. Bazı kişiler petrolün hafızayı artırabileceğine ve bilişsel işlevleri geliştirebileceğine inanmaktadır.

Kaslarda Hissi Artırabilir

Kaslarda uyuşma yaşanıyorsa, hardal yağı yardımcı olabilir. Etkilenen bölgedeki yağın bir kısmına masaj yapılarak bu faydalarından yararlanmak mümkündür. Bununla birlikte, bu bilgi tamamen anekdot kanıtlarına dayanmaktadır. Bu alanda somut araştırmalar bulunmamaktadır.

Çatlamış Dudakların İyileşmesine Yardımcı Olabilir

Bu konuda sınırlı araştırma mevcut olmasına rağmen, hardal yağının çatlamış dudaklara uygulanmasının onları iyileştirebileceğine inanılmaktadır. Bazıları ayrıca uyumadan önce göbek deliğine birkaç damla yağ damlatmanın çatlamış dudakların iyileşmesine yardımcı olabileceğine inanıyor. Bunu kanıtlayacak bir kanıt yoktur.

Genel Sağlığı Teşvik Edebilir

Hardal yağı, kişinin genel sağlığını ve sağlığını geliştirmek için sağlıklı bir tonik olarak kullanılabilir. Harici olarak kullanıldığında tüm vücuda fayda sağlayabilir. Yağın yüksek miktarlarda oral olarak alınması önerilmemektedir.

Bronzluk ve Kara Lekeleri Azaltabilir

Hardal yağına yüzünüze düzenli olarak masaj yapmak bronzlaşmayı, koyu lekeleri ve cilt pigmentasyonunu önemli ölçüde azaltabilir. Nohut unu, bir çay kaşığı yoğurt ve birkaç damla limon suyu ile hardal yağı macunu yaplarak bu karışım yüze ve boyna uygulanmalı, soğuk su ile yıkamadan önce 10 ila 15 dakika bekletilmelidir. Bu uygulama birkaç ay boyunca haftada üç kez yapıldığında ciltteki farklı görülebilir. Ancak, bu iddiayı doğrulayacak hiçbir araştırma mevcut değildir.

Cilt Tonunu İyileştirebilir

Hardal yağı B-kompleks vitaminleri bakımından zengindir. Bu vitaminler cilt sağlığını geliştirebilir. Eşit miktarda hardal ve hindistancevizi yağlarını karıştırılabilir ve bBu karışıma her gece 15 dakika boyunca cilde masaj yapılarak yedirilmelidir. Ardından nazik hareketlerde cilt yıkanmalıdır. Düzenli kullanırsa, cilt tonunda bir iyileşme fark etmeye başlanabilirsiniz. Ayrıca kırışıklıkların başlamasını geciktirerek yaşlanma belirtilerini azaltabilir.

Doğal Bir Güneş Koruyucu Olarak Kullanılabilir

Hardal Yağının Sağlık Açısından FaydalarıDışarı çıkmadan önce cilde az miktarda hardal yağı sürmek cildi güneşin zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olabilir. Hardal yağı E vitamini bakımından zengindir ve cilgi aynı zamanda çevresel toksinlerden koruyabilir. Tozu ve kirliliği çekebileceğinden, yüzde çok fazla yağ kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Döküntüleri ve Enfeksiyonları Tedavi Edebilir

Hardal yağı güçlü anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Yağ cilt döküntülerini, alerjileri ve enfeksiyonları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca ciltte kuruluğu ve kaşıntıyı önleyebilir. Bununla birlikte, bu iddiaları kanıtlamak için yeterli veri yoktur.

Yaşlanma Karşıtı Etkileri Olabilir

Hardal yağı E vitamini içerir. Bu vitamin kırışıklıkları ve diğer erken yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Saç Büyümesini Teşvik Edebilir

Düzenli saç masajları saç derisini besler. Hardal yağı saç derisinde kan dolaşımını artırarak saç büyümesini uyarabilir. Saçın önemli bir bileşeni olan protein ve omega 3 yağ asitleri içerir. Bu iki besin saçı besleyebilir. Bu yağın antibakteriyel ve antifungal özellikleri kafa derisi enfeksiyonlarını ve saç dökülmesini önleyebilir. Saça ve saç derisine biraz yağ sürdükten sonra yaklaşık üç saat boyunca bone takarak bekletilmeli ve sonrasında şampuanlanarak durulanmalıdır. Birkaç kullanımdan sonra sonuçlar fark edilebilir. Bu bilgi makale kanıtlarına dayanmaktadır, bu açıdan somut araştırmalar eksiktir.

Erken Saç Beyazlamasını Önleyebilir

Hardal yağı, erken saç beyazlamasını önlemeye yardımcı olabilecek temel vitaminler ve minerallerle doludur. Yatmadan önce veya sabah saça hardal yağı uygulanmalı, 30 dk bekletilmeli ve durulanmalıdır. Bununla birlikte, hardal yağının bu faydasını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kepek ve Kaşıntılı Saç Derisinde Rahatlamaya Yardımcı Olabilir

Hardal yağının kepeği tamamen tedavi edebileceğini gösteren hiçbir araştırma yoktur. Anekdot kanıtları, antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle kepek ve kafa derisi kaşıntısının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Hardal yağı kullanmayı düşünenler, eşit miktarda hardal ve hindistancevizi yağlarını karıştırabilir ve kafa derisine masajla uygulayabilir ve saça havlu sararak iki saat bekletilmelidir. Sonra şampuanla yıkanıp durulanmalıdır.

Kaynakça:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4222885/
https://www.researchgate.net/publication/279316363_Thermal_Mechanical_and_Electrochemical_Characterization_of_Gelatin-Based_Physical_Emulgels
https://www.livestrong.com/article/369293-nutrition-in-mustard-oil/
https://food.ndtv.com/health/8-incredible-mustard-oil-benefits-that-make-it-so-popular-1631993

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.