Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hassas Ciltlere Özel Bakım Tavsiyeleri

0 86

Cilt tipleri, hem cilt bakımı açısından hem de insanın kendini tanıyabilmesi ve ilerleyen yaşlar adına önlem alabilmesi açısından son derece önemlidir. Özellikle de kadın dünyasında cilt tipinin önemi çok fazladır. Cilt tipinin bu denli önemli olmasının bir sebebi de cilt tipine göre kozmetik ürünleri, bakım ve makyaj ürünlerini değişiyor olmasıdır. Buradan yola çıkıldığında, her kadının cilt tipini bilerek bu yönde kendilerine bakım uygulamaları yapması ve uygun ürünleri kullanması önemli bir kriterdir.

Temel olarak hassas cilt, kuru cilt, karma cilt ve yağlı cilt şeklinde 4’e ayrılan cilt tipleri bulunmaktadır. Bu cilt tipleri içerisinde en fazla ihtimam gösterilmesi gerekenler konusunda başı çeken hassas ciltler için özel bakım çalışmaları da gerekmektedir.

Hassas Ciltlere Sahip Kişiler İçin Bakım Önerileri:

Hassas Ciltlere Özel Bakım Tavsiyeleri1) Hassas bir cilt tipine sahipseniz, doğru kozmetik ürünlerini seçip olması gereken tekniklere yönelmek gerekir. Aksi halde tende kaşıntı ya da kızarıklık gibi sorunları ortaya çıkması muhtemeldir. Hassas ciltlere özel yüz bakım ürünleri satın alınmalı, bu ürünler alınırken de içeriğinde maddelere bakılmalıdır.

2) Hassas ciltlerin temel özellikleri, kolay tahriş olabilmeleri ve anında reaksiyon göstermeleridir. Her ne kadar en uygun kozmetik ürünleri seçilirse de, mevsim şartlarından, stresten ya da yorgunluktan kaynaklanan bir takım reaksiyonlar görülebilmektedir. Bu tür nedenler ile de yoğun bir bakım uygulama gerekliliği bu cilt tipleri için kritiktir.

3) Hassas cilde sahip kişiler peeling etkili ürünlerden uzak durmalıdır. Bu tip ürünler yüzü doğrudan tahriş edebilirler. Öte yandan yoğun nemlendiricili bakım kremleri aracılığı ile cildi onarmak mümkündür. Bu tip nemlendiriciler cildi besler ve hassas cilt yapısına özel olarak üretildikleri için de herhangi bir tahriş ya da tahribata neden olmazlar.

4) Hassas ciltler için yapılacak maskelerin içeriğinde yeşil çay, meyan kökü özleri gibi maddeler bulunmasına özel gösterilmeli ve bu ürün içerikli jel bazlı maskeler tercih edilmelidir. Aynı zamanda evde de maske yapılacaksa bu ürünler kullanılmalıdır.

Hassas Ciltler İçin Kozmetik Ürün Seçimi:

Hassas Ciltlere Özel Bakım Tavsiyeleri1) Hassas cilt sahibi kişiler, kokulu makyaj ürünleri ile su bazlı olmayan makyaj malzemelerinden uzak durmalıdır. Bu tip ürünler cilt için iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

2) Cilt temizliğiniz sırasında ılık su kullanmak büyük önem taşır. Cildi taze ve ferah tutmak, diğer taraftan kızarıklıklara mahal vermemek için ılık su ile yüz başta olmak üzere genel olarak cilt üzerinde kullanılmalıdır.

3) Cilt bakım maskeleri ve kozmetik ürünleri içinde, alkol içermeyen ürünler de hassas ciltler için yarar sağlayacaktır. Bu noktada cilde en uygun bakım ve makyaj ürünlerine yönelmek, hem sağlık hem de güzellik için oldukça önemlidir.

4) Hassas ciltlere sahip olan kişiler, eğer gül suyu kokusundan rahatsız olmuyorlarsa, saf gül suyu çok iyi bir tonik olacaktır. A ve C vitaminleri açısından çok zengin olan gül suyu, antiseptik özelliğinden dolayı kızarıklık ve tahrişler için onarıcı özelliğe sahiptir.

5) Hassas ciltler için özel olarak üretilen güneş kremleri yaz kış fark etmeksizin mutlaka dışarı çıkmadan önce kullanılmalıdır. Çünkü hassas ciltlerin güneşten etkilenerek lekelenmesi çok daha kolaydır.

6) Kimyasal içerikleri de hassas ciltler için büyük önem arz ettiğinden, “Desitil Glikozit” içerikli ürünler tercih edilebilir. Bu madde cildi soymadan temizler ve bu özelliği sayesinde hassas ciltlere sahip olan kişiler rahatlıkla bu ürünleri kullanabilir.

Hassas Ciltler İçin Etkili Serum Tarifi:

Hassas ciltlere sahip olan kişiler, ciltlerinde onarım yapabilmek için seruma ihtiyaç duyabilirler. Doğal ve evde yapılabilecek bir serum ile cildin rahatlaması ise mümkündür.

Serum için gerekli olan malzemeler içerisinde en başta gelen madde baobab yağıdır. Bu yağın içeriğinde bol miktarda A, C, D, E ve F vitaminleri bulunmaktadır. Bu kadar zengin vitamin içeriğinden dolayı da cildin ihtiyaç duyduğu bütün vitamin ve mineralleri cilt için bu baobab yağı sağlar. Aynı zamanda baobab yağı anti-aging etkilidir. Aynı zamanda gül yağı ve papatya yağı eklenmelidir.

20 ml baobab yağı
5 ml gül yağı
5 damla papatya yağı

Bütün yağlar, bekleme süresinde dışardan gelecek ışınlardan etkilenmemesi ve bozulmaması adına koyu renkli cam şişede karıştırılmalı, her gece hafif hafif masaj yaparak yatmadan önce tüm cilde uygulanmalıdır.
Kaynakça:
gazetevatan.com/hande-polat-666085-yazar-yazisi-hassas-ciltler-icin-dogal-bakim-onerileri/
medikalakademi.com.tr/hassas-ciltler-ve-cilt-kizarikliklari-icin-bakimi-onerileri/

Yazar:Gökçe Cömert

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku