Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cilt Bakımı İçin Kullanılan Parafin Nedir? Yararları Nelerdir?

0 911

Cilt bakımı, kadınlar için olmazsa olmaz kriterlerden birisidir. Her kadın güzel görünmek istediği için bakımlarının da titizlikle üzerinde durur. Dolayısıyla vazgeçilmezler listesi oluşturulsa ilk sıraları dolduracak noktalardan biri olan cilt bakımı sayesinde bakımlı görünmenin yanı sıra yaşlanmayı geciktirmek de görünüş olarak mümkündür.

Cilt bakımı için pek çok madde kullanılmak ile birlikte, son yıllarda öne çıkan ve kadınlar tarafından çok sevilen parafin, en popüler bakım ürünlerinden biri olarak öne çıkar. Parafin, sözlük anlamıyla doymuş karbonhidrat için söylenen bir terimdir. Yani beyaz renkli, yarı saydam renkli bir katı madde olan parafin, bir hidrokarbondur. Günümüzde de hem kuaförlerde hem de güzellik merkezlerinde yaygın şekilde kullanılır hale gelmiş, özellikle de el ve ayak bakımlarında vazgeçilmez bir ürün olmuştur.

Parafin Bakımı:

Cilt Bakımı İçin Kullanılan Parafin Nedir? Yararları Nelerdir?1) Bir bölgeye parafin bakımı yapılacaksa, öncelikle iyi sonuçlar alınabilmesi adına o bölge bir krem ile nemlendirilmeli ve peeling yapılmalıdır.

2) Ardından ılık su vasıtasıyla tamamen durulama işlemi gerçekleştirilmeli ve parafin için tamamen hazır hale gelen bölge parafin suyuna bandırılıp çıkarılmalıdır.

3) Bu işlemin en önemli detaylarından birisi de parafin uygulanmış bölgenin sıcak tutulması gerekliliğidir. Bu nedenle, uygulamanın yapılacağı yerde yeterli ısının sağlanabilmesi adına bir poşet ile sarıp, bu poşetin üzerini de pamuklu havluyla kapatmak gerekir. Bu şekilde, hava almadan 15 dakika bekletilmelidir.

4) 15 dakikanın sonunda poşet çıkarılır.

5) Parafinin tam olarak etki gösterebilmesi adına da parafin uygulamasının sonrasında bölgeye krem ile masaj yapmak gerekir.

6) Parafin uygulamasının haftada 1 yapılması uygundur.

Parafinin Yararları:

1) Parafin, yaşın ilerlemesi nedeni ile yıpranan, zarar gören ve onarılması gereken deri için iyi bir bakım onarım sağlar.

2) Parafin doğal bir bileşendir ve özü mumdan, aynı zamanda da doğadan elde edilen vitaminlerden oluşur. Doğal bir ürün olduğundan ve kimsayal madde barındırmadığından zarar cilde zarar vermez ve pek çok yarar sağlar.

3) Çok kuru bir cilde parafin uygulaması yapılmışsa, 2 gün boyunca parafin üstün bir etki yapar. 2 günün sonunda etkisi azalmaya başlar. Ancak, cilt çok kuru değilse, etkisi bir haftaya kadar devam eder. Uygulandığında çok iyi bir sonuç doğuran parafin, etkisinin azalması nedeni ile düzenli şekilde uygulanması gereken bir bakım ürünüdür. Ancak düzenli uygulandığında yıpranan deride gözle görülür büyük bir iyileşme sağlanır.

4) Parafinin toksin atma özelliği bulunur. Genel olarak el ve ayak bakımlarında kullanılan parafin, bu özelliği sayesinde zayıflama amaçlı da kullanılabilmektedir.

5) Parafinin aynı zamanda bel, boyun, özellikle de eklem ağrılarının giderilmesinde, fıtık gibi tedavilerde önemli etkileri bulunur. Bu nedenle, parafin uzman doktorlar tarafından da önerilerek kullanılan, fizik tedavi sırasında yaşam kalitesini yükseltmek için tercih edilen çok önemli bir üründür.

Parafin çok yararlı olmasına karşın, eğer ki cilt problemi yaşayan bir kişiyse, bu bakım uzak durmalıdır. Örneğin kişilerin sürekli bir cilt problemi olan egzaması, mantarı varsa; yakın zamanda kesiği olmuşsa ve yarası varsa, kesinlikle parafin uygulaması yaptırmamalıdır.
Kaynakça:
pufnoktalari.net/parafin-el-ayak-bakimi-nasil-yapilir

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.