Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bölgenin Siyah İncisi; Odessa

0 363

Bölgenin Siyah İncisi; OdessaOdessa

ya da Odesa, Avrupa’nın doğusunda yer alan Ukrayna‘nın sınırları dahilinde bulunan bir şehirdir. Söz konusu şehir, Ukrayna topraklarında yer alan en eski yerleşim yerlerinden biri konumundadır. Ülkede bulunan birçok şehir arasında ilk üç içersinde yer alan bu kent, bu anlamda ülke için son derece önemlidir. Bölgenin Karadeniz’e kıyısı olan yerleşim yerleri arasında yer alan Odessa, bu bölgenin en önemli şehridir. Ukrayna şehirleri arasında Karadeniz’e sınırı olan en önemli şehir olarak bilinen Odessa, bunu aslında tam olarak turizme borçludur. Bölgenin bir turizm merkezi olan Odessa, sahip olduğu limanı ile dikkat çeker. Bu liman bölgenin en önemli limanları arasında olup, ülkenin kısmen de olsa ithalat ve de ihracat merkezleri arasında yer alır. Karadeniz’e kıyı olması son derece önemli olan bu şehir, Ukrayna için dünyaya açılan en önemli kapılar arasındadır. Çok köklü bir geçmişe sahip olan Odessa şehri birçokları tarafından ”Karadeniz’in İncisi” olarak lanse edilir. Aslında bu unvanı fazlasıyla hak eden kent, özellikle de Rusların egemenliği altında kaldığı dönemde ”Doğunun Başkenti” olarak kabul edilirdi.

Uzun yıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu topraklar, geçtiğimiz yüzyılda Rusların güdümünde kalmıştır. 1900’lü yıllarla beraber Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin bir parçası olmuş olan Ukrayna’nın en önemli şehirleri arasında yer almış olan bu kent, Sovyetler Birliği’nin stratejik öneme sahip noktalarından biri idi. Durum o dönemlerde her ne kadar bu şekilde olsa da, sonraki dönemlerde ki, bu 1990’larla başlayan süreçtir, bölge kısmen de olsa eski stratejik önemini kaybetmiştir. Bunun en önemli nedeni, 1991 yılında Sovyetler Birliği‘nin çöküşü ve de beraberinde çok sayıda devletin bu devletten ayrılarak bağımsızlık elde etmesidir.

Bölgenin Siyah İncisi; OdessaBu bağımsızlık mücadelesinde bağımsızlığına kazanan devletler arasında Ukrayna da yer alır. Ukrayna’nın bağımsızlığı sonrasında şehir, Sovyetler zamanından kalma önemini kısmen de yitirse de yine de ülkenin en önemli üç şehri arasında yer almıştır. Bu durum aslında halen de böyledir. Odessa, Ukrayna topraklarının güney hattında yer alan bir kenttir. Bu coğrafyanın en önemli şehirlerinden olan Odessa, ilk olarak 2 Eylül 1794 tarihinde bir liman şehri olma özelliğini kazanmıştır. Bu dönemde kadar herhangi bir limanı olmayan şehir, sonrasında yapılan limanla beraber çok daha büyük bir öneme sahip olarak dünyada adından söz ettirmiştir.

Günümüz Ukrayna topraklarının en kalabalık üç şehri arasında sayılan Odessa’nın sahip olduğu nüfus yaklaşık olarak 1 milyon civarındadır. Son derece butik bir kent olan Odessa, sahip olduğu mimari ile birçok ülkeden turisti kendisine çeker. Bu şehrin sınırları dahilinde yer alan son derece tarihi yapıtlar bulunur. Birçok gezgin bu tarihi yapıları görmek için bölgeye akın eder. Odessa‘nın bağlı olduğu Ukrayna, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizeden muaf seyahat imkanı getirmiştir. Bu imkan doğrultusunda bölgeye çok sayıda seyahat gerçekleştiren Türk havayolu şirketleri, tarifeli sefer sayılarını her gün artırmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku