Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Haşhaş Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

0 7.876

Haşhaş Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?Haşhaş bitkisinin tohumundan elde edilen bu yağ sayesinde bir çok sağlık probleminizi çözebilir ya da sağlığınıza sağlık katabilirsiniz. Doğu Akdeniz ve Küçük Asya kökenli, olan haşhaş papaveraceae familyasına ait bir bitkidir. Latincede Papaver Somniferum adı ile anılmaktadır. Faydaları yeni yeni keşfedilen bu yağ, bir çok insan tarafından kullanılmaktadır. Bitkisel olduğu için ilaçlar gibi bilinen büyük bir yan etki yapmadığı için de tercihi söz konusudur.

Bir çok rahatsızlığa iyi gelen haşhaş yağı en fazla saç ve cilt üzerindeki olumlu etkileri için tercih edilmektedir. Yüksek miktarda E vitamini içerdiğinden doku ve hücreler üzerinde yenileyici etkisi ile bağışıklık sistemi hastalıklarına savaş açmaktadır. Ayrıca Omega 6 ve Omega 9 gibi değerleri içerisinde barındırmaktadır. Tiamin, riboflavin, lesitin, alkaloid, oksalik asit ve pentozanlar açısından zengin bir besin kaynağıdır.

Satın alırken soğuk pres yöntemi ile elde edilen ve kaliteli markaların ürünleri olan yağları tercih etmenizi öneririz. Piyasada bulunan sentetik esanslar içeren ve çok ucuza satılan yağları tercih etmemelisiniz.

Haşhaş Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?Haşhaş Yağının Faydaları Nelerdir?

– Hipertansiyon hastaları için bulunmaz bir cevher olan haşhaş yağı,tansiyon dengeleyicidir. Bu nedenle ilaç kullanmasına rağmen tansiyon problemini çözemeyen hastalar için doğal bir destek özelliği taşımaktadır.

– Uykusuzluk problemi çeken bir çok insanın uyku bozukluğunu gidermekte kullanılan bu yağ, gece yatmadan önce kullanılırsa, sakinleştirici etkisi ile rahat uyuyabileceğiniz bir gecenin kapılarını sizlere açar. Böylece güne daha dinç ve uykunuzu almış bir şekilde başlayarak, dinlenmişliğin etkisini gün boyunca vücudunuzda hissetmenizi sağlar.

– Sindirim sistemi üzerinde oldukça etkili olan bu yağ sayesinde hazımsızlık probleminizden kurtulabilirsiniz. Kabızlık için de etkili olduğundan bağırsaklarınızın daha hızlı ve düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

– Cilde masaj yardımı ile uygulandığında cildi canlandırıcı, tazeleyici, onarıcı ve besleyici bir etki göstermektedir. Ayrıca hem kötü bir görüntü yaratan hem de ağrı ve acıya neden olan çıbanların yok edilmesi için bire birdir. Vücuttaki yaraların daha kolay iyileşmesini sağlar.

– Çinko değerinin yüksek olması sayesinde ağrı kesici özelliği ile şifa bulmanıza yardımcı olur.

– Kalsiyum içeriği sayesinde, kemikleri güçlendirir ve yaşlılarda kemik erimesine karşı kullanılmaktadır.

– İçerdiği Demir minerali sayesinde vücuttaki kan üretimini artırdığı bilinen haşhaş yağı, kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve iç organlarımıza daha fazla oksijen taşınması sağlar. Anemi hastalığı olan kişilerin tedavisinde destekleyici olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

– Şeker hastalığı yani diyabet hastaları için şekeri dengeleyici olarak kullanılmakta. İçeriğindeki bakır ve çinkonun Tip 2 Diyabet hastaları üzerinde olumlu etkileri olduğu öne sürülmektedir.

– Bir çok hastalığın vücudumuzu ele geçirme nedeni olarak bağışıklık sisteminin zayıflığı gösterilmektedir. Haşhaş yağı vücuttaki kan üretimini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve bizi bir çok hastalığa karşı korur.

-İçerdiği antioksidanlar sayesinde göz sağlığımızı korumamız için bize yardımcı olur.

– Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri olan bu yağ, beyin fonksiyonlarının daha etkin bir biçimde çalışmasını sağlar. Beynin ihtiyaç duyduğu çinko ve çeşitli mineraller açısından aranılan bir besin kaynağıdır. Hücrelerin yenilenmesi ve üretimine etkisi olan bu yağ sayesinde, beyninizin daha iyi çalışmasını ve nörolojik rahatsızlıklara karşı gelmesini sağlayabilirsiniz. Beyindeki nörotransmit üretimine yardımcı olarak vücutta rahatlama sağlar ve bu sayede uyku problemlerini çözer.

– Çağımızın erken ve ani ölümlere sebep olan hastalıklarından kalp krizini önlememizi sağlar. Esansiyel yağ asitleri açısından zengin bir kaynak olduğundan kolesterol üzerinde düşürücü etki yapmaktadır. Kan dolaşımındaki etkisi ile felç riskini azaltır ve damar hastalıklarını önler.

– Saçlarınızın daha sağlıklı ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığı gibi saç hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Haşhaş Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?Haşhaş Yağı Nasıl Kullanılır?

Sebze ve salataların üzerine az miktarda serpiştirerek tüketebileceğiniz bu yağın faydasını görmek istiyorsanız mutlaka düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Cevizi andıran lezzeti ile yemeklerinizde çeşni olarak kullanabilirsiniz. Başlangıç için, yarım çay bardağı su içerisine iki üç damla damlatarak içebilirsiniz. Bir miktar su ile karıştırıp vücudunuza masaj yapmak için kullanabilirsiniz. Bu yağ oldukça kıvamlı olduğu için mümkün surette su ile seyreltilerek kullanılmalıdır. Yağı direkt seyreltmeden uygulamak tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Kaynakça:
hashas.gen.tr
faydalarizararlari.com

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku