Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Havacılık Tarihine Yön Veren İnsanlar

0 782

Havacılık Tarihine Yön Veren İnsanlarLeonardo da Vinci
Leonardo da Vinci uçma düşünce üzerine kafa yoran insanların öncülerinden biridir. Kuş anatomilerini yıllar boyu inceleyip çalışmalarına yön vermiştir. Uçma mekanizması üzerine yazdığı bir esere Leonardo, insanın mekanik bir araç olmadan uçamayacağını daha o zamanlar anlamıştır. Belirttiği bir ifadede “kuşlar matematiksel yasalara göre çalışan araçlara benzerler, insanlar ise kuşların hareketini taklit edebilecek yetenektedirler” demiştir. Kuş anatomisi sayesinde hareket etme üzerine çeşitli incelemeler yaptıktan sonra kuşa benzeyen bir makine tasarlamıştır. Helikopter ve paraşüt benzeri taslakları da üstün ressamlık yeteneği ile kâğıda dökmüştür.

 

Havacılık Tarihine Yön Veren İnsanlarAlexander Graham Bell
Telefonu icat etmesi ile bilinen Graham Bell’ in havacılığa olan merakı çok az kişi tarafından bilinmektedir. Bell’ in uçan araçlara olan merakı 1891 yılında yaptığı deneyler ile pratiğe geçmiştir. O sene Bell, Smithsonian Enstitüsünün sekreteri ve aynı zamanda fizikçi olan Samuel Lagley’ in ulusal bilimler akademisinde havacılık ile ilgili yaptığı açıklamalara kulak misafiri olmuş ve bunlardan oldukça etkilenmiştir. Havacılık deneyleri derneğini 1907 yılında farklı alanlarda uğraş veren arkadaşları ile birlikte kurmuştur. 1922 yılında “Casey Baldwin” ile beraber kayalıklı uçar tekneler ile ilgili yaptıkları çalışmalarda dört patent almıştır.

Wright Kardeşler
Üç yıl boyunca Willbur ve Orville Wright kardeşler planörler ile ilgili deney ve araştırmalar yapmışlardır. Hava taşıtlarının ne şekilde kontrol edilebileceğini bu sayede öğrenmişlerdir. Bundan sonra gerçekleştirdikleri bir uçuşta, Flyer isimli uçakta alt kanat kısmında yüzükoyun bir şekilde yatmakta olan pilot sarsıntılar sırasında kanatları büküp araca yön vermekteydi. Ayrıca araçta kalkış ve inişleri sağlayan yan tarafa doğru olan eğilimleri kontrol etmeye yarayan iki tane dümene sahipti. Bu başarı sistemi kardeşler için kararlı bir azmin ürünüydü. Yıllarca bu işle ilgilenen insanlar hakkında okumalar yapmışlar, Mauliard’ ın araştırmalarını incelemişlerdir. Daytona’da bulunan bisiklet dükkanlarında rüzgar tüneli ve planör atölyesi kurmuşlardır.

Louise Bleriot
Havacılık sektörü geçmişinde birçok yeniliğe imza atan bir kişidir Bleriot. İlk defa yaptığı uçuşu Seinne nehri üzerinde deniz motorları yardımıyla çektiği bir planör sayesinde gerçekleştirmiştir. O dönem hafif motorların geliştirilmesi sayesinde planörler yerine bazı motorlu uçakları uçurmayı denemişlerdir. Bleriot kutu şeklinde olan uçurtmalar gibi çift kanatlı ve kuyruklu tek kanatlı uçaklar tasarlamış ve üretmiştir. 1909 senesinde “Blerit 6” isimli 29 beygir gücünde olan tek kanatlı uçağı ile Manş denizini aşarak Fransa’dan İngiltere’ye kadar uçmuştur. Bir İngiliz gazetesinin Manş’ı geçene vereceği ödülün de sahibi olmuştur.

Havacılık Tarihine Yön Veren İnsanlarCharles Lindbergh
Havacılık tarihinde birçok yeniliğe imzasını atan bir diğer ünlü isimdir. Gençlik dönemlerinde uçan araçlara olan ilgisi yüzünden eğitim hayatını yarıda bırakarak uçuş okuluna kayıt olmuştur. Sonrasında ise 1. Dünya Savaşı sonrasında kalan “Curtis Jeny” isimli uçağı satın alıp bir takım şov uçuşları yapmıştır. Asıl büyük ününü ise tek başına ve kesintisiz bir uçuş ile Atlantik okyanusunu geçmiş olan ilk pilot olması sayesinde kazanmıştır. Bu başarısının temelinde 25 bin dolar ödül yatsa da tarihin unutulmaz pilotlarından biri olmasını sağlamıştır.

Amelia Earhart
Haziran 1928 yılında uçak ile Atlantik okyanusunu geçen ilk kadın pilot olarak ün kazanmıştır. 20 Mayıs 1932 yılında bu okyanusu tek başına geçmeyi kafasına koyan Earthart ilk başarısını gölgede bırakmıştır. ABD’yi bir baştan diğer başa kadar kateden seferler yapmıştır ve ticari amaçlı havacılık sektörünüm kurulmasına destek sağlamıştır. Kadınların da yeni gelişen bu alanda etkili bir rol oynamasını sağlamaya çalıştı. ABD’li Fred Noonan ile beraber Lockheed Electra modelinde çift motorlu bir araç ile dünya turu yapmaya karar vermiştir. Bu seferin üçte ikisini tamamladığı zaman uçak büyük okyanusun ortasından geçen gün değişimi yakınında hayata veda etti.

Kaynakça:
https://www.grc.nasa.gov/www/k-12/UEET/StudentSite/historyofflight.html
https://www.britannica.com/technology/history-of-flight
https://en.wikibooks.org/wiki/History_of_Flight

Yazar: Taner Tunç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku