Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Havuç ve Havuç Suyunun Faydaları

0 447

4182_havuc

Herkes küçüklükten beri havucu sevmiştir. İçerisinde bol vitamin ve besin maddesi bulunmaktadır. Havuç suyu çok yararlıdır. Tedavi edici özelikleri çoktur ve diğer sebzelerin suyu ile olan uyumu açısında büyük bir sağlık kazandırır insana.

Eski şifacılar, bu tedavi edici besini ilk keşfedenlerdendi. Eski yunanlılar havucu tam milattan önce 2000 küsür yıllardan beri kullanıyorlardır. Yunanlılar havucun mükemmel temizleyici özelliğini keşfetmiş ve bunun suyunu içmeye kendilerini alıştırmışlardır. Onlarca kabızlık çekenlere ve yorgun olanlara iyi geldiği inanılmıştır. Havuç; hiçbir sebzede bulunmayacak kadar beta-karoten içerir. Bu vücudumuza girdiğinde direkt olarak A vitaminine dönüşür. Dönüşen bu A vitamini bizim gözlerimize, bağışıklık sistemimize, kemiklerimize ve dişlerimize büyük ölçüde güç kazandırır. Tiroit bezinde oluşan sorunların giderilmesinde de süper bir etki sağlar. Bildiğiniz üzere A vitaminin saçlar, tırnaklar ve cilde büyük yararları vardır. Aynı zamanda bu vitamin karaciğer ver çevresinde oluşan yağlardan büyük oranda korumayı başarır. Ancak eğer karaciğerim temiz olsun ve yağlardan kurtulsun istiyorsanız bunu düzenli olarak içmeniz gerekmektedir.

4182_havuc_suyunun_faydalari

Havuç içerisinde, A vitaminin yanında bir sürü yararlı vitamin ve besin maddeleri bulunmaktadır. Bunlar; B vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini, aynı zamanda protein, sodyum, manganez, potasyum, çinko, fosfor gibi daha bir çok besin maddes bulunmaktadır. Havuç vücudumuzda oluşan kolestrol seviyesinin normallere inmesinde, kasılmalarınızın rahatlatılmasında ve kan damarlarımızın daha güçlü olmasında büyük yarar sağlar. Havuç suyu bunların yanında iltihaplanmayı engeller. Kansere yol açacak olan bir çok zararlı şeylerin vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırır. Yaşlanmayı geciktirir. Yapısında bulunan karoten hücrelerin bozulma ve çürüme durumlarında iyileşmesini sağlayan en önemli maddedir ve bu madde sayesinde hücreler kendini kolay yeniler ve böylelikle yaşlanma geciktirilmiş olur.

4182_images_(1)Havucun bir de anti-bakteriyel ve anti-sektik özelikleri bulunmaktadır. Bu yüzden dolayı yaralanma ve böcek ısırıkları gii şeyleri havuç ile tedavisi daha kolaydır. Ağrı durumları varsa sizi rahatlatmada ve şişkinliğinizi önlemede birebirdir. İçilen bu havuç suyu aynı zamanda bizi stresten alıkoyar ve sindirimimizin daha aktif çalışmasını sağlar. Havuç suyu tek başına içildiğinde etkisi çoktur ancak bir çok sebze ve meyve suyu ile birlikte içildiğinde etkilerinin daha çok kuvvetleneceği bilimsel olarak bulunmuş ve bilim adamları tarafından önerilmektedir. Örnek verirsek eğer havuç suyuna eklenen ıspanak suyu bizim zihinsel olarak ferahlamamıza büyük ölçüde katkı sağlar. Yapılan bu karışım uyku problemi çeken arkadaşlarca içilmesinde fayda vardır çünkü bu karışım uyku probleminin giderilmesinde büyük etkisi vardır. Eğer havuç suyunu pancar ve dutsu meyvelerle karıştırırsak eğer süper bir tonik olup C vitamini ihtiyacımızı tamamen karşılamaktadır.

Havuç suyu hamile kadınlara ve küçük yaştaki çocuklara büyük yarar sağlar. Yapısındaki A ve E vitamini anne karnındaki çocuğun gelişimi için çok fayda sağlar. Yapısında doğal bir şeker olduğu için çocuklar bunu içmekten büyük zevk alır. Yapısına portakal suyu ile misket limonu da eklediğinizde ise her besin ve vitaminde yeterli şekilde alıp güne zinde başlar, aynı zamanda iştahları da açılır ve nezle gibi hastalıklara bağışıklık kazanır. Havucun bu kadar yararları bulunur. İçmek ya da içmemek tabi ki size kalmış birşey ancak içerseniz hayatınız gerçekten daha sağlıklı bir hal alacaktır.

Yazar:Zafer Kaplan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.