Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kırmızı Şarabın İnsan Sağlığına Etkileri

0 369

4189_110420131415423752292

Yapılan araştırmalara göre kırmızı şarap; içerisinde yüksek miktarda antioksidan bulunmaktadır. Araştırmalarca kırmızı şarabın yaşlanmayı yavaşlattığı ve kanserle mücadelede büyük bir savaşçı rolü görmüştür. Şarabın faydalarını bulmak için bir çok araştırma yapılmıştır.

Cambridge Üniversitesi bünyesinde bulunan uzman kişiler, tarafından yapılan araştırma sonuçları çok ilginçti. Araştırmacıların ana konusu, kırmızı şarap içerisinde bulunan ve yüksek dozda yer alan bir kimyasal olan resveratrol maddesiydi. Kırmızı şarap içerisinde bulunan ya da bitki ve otlardan doğal olarak da elde edilen bu kimyasal insan sağlığını büyük oranda iyileştirdiği bulunmuştur. Yüksek kalori ile beslenmenin sonucunda oluşacak olumsuz etkileri azaltabilir, kilo sıkıntısı çeken insanlara yardımcı olabilir ve çok tehlikeli olan kardiyavasküler hastalıklarının risklerini düşürebilir. Yapılan birkaç araştırma sonucunda ise, bu kimyasalın hücrelerimizde bulunan enerji miktarını arttırdığını ve enerji üretimi ile ilişkili olan protein miktarının da artmasında etkili olduğu bulunmuştur.

4189_kirmizi-sarap_53412

Eskiden, resveratrol’ün hücrelerimiz üzerindeki etkisini pek bilmezdik. Bu kimyasal hücrede enerji kalmadığı zamanlarda hücreyi düşündürtmesiyle iş gördüğü, enerji üretiminde yer alan protein miktarının artmasında rol aldığı ve hücrelerimizde bulunan belirli enerji düzeylerinin sınırları zorlayıp arttırdığı bulunmuştur. Araştırmayı yapan grup, bu işlevliği anlayarak resveratrol ile aynı görevi görecek bir başka kimyasal yapıp bunun kullanımının mümkün olacağından bahsediliyor. Aynı zamanda şarap içerisinde bulunan bu resveratrol alzheimer hastalığı ve bunama gibi hastalıklarının önüne geçileceği düşünülüyor.

Bunlarla savaşmak için, ihtiyaç duyulan fazla enerjiyi sağladığı ve etkili olabilecek yeni tedavilerin gelişimde önemli rol oynayacağı düşünülüyor. Ancak bu kadar yararı olan şarap çok tüketilirse bu yararlardan çok zarar sağlayacağını da unutmamak gerekiyor.

Yazar:Zafer Kaplan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.