Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Her Gün Kereviz Tüketmenin Yararları

0 208

Kereviz; uzun zamandan beri diyet yapanların favorisi olmuştur, çünkü içerdiğinden daha fazla kalori barındırdığı söylenir. Çünkü “negatif kalorili” olduğu için sindirildiği zaman sahip oldukları kaloriden daha fazla enerji tüketilmesine sebep olurlar. Ancak çoğumuz, kerevizi çoğunlukla sulu olduğunu düşünmeye meyilliyken kereviz aslında oldukça fazla besin içerir. Düzenli olarak kereviz yemek, birkaç tehlikeli hastalık riskini azaltabilir ve sindirimi düzenli tutmaya yardımcı olabilir. Kereviz çiğnendiğinde ağızdaki bakteriler yok edeceği için nefesi bile tazeleyebilir. Her gün kereviz tüketildiğinde sağlayacağı yararlar şunlardır:

1.Kilo Verme

Kereviz çok düşük kalorili bir gıdadır ve negatif kalorili bir atıştırmalık Her Gün Kereviz Tüketmenin Yararlarıolarak bile düşünülebilir. Eğer diyet ve kalori sayımı yapılıyorsa kereviz yenebilir. Bu vejeteryan gıdayı yemek, bardak başına 1,6 gram kadar güzel miktarda lif sağlar ve bu da daha uzun süre tok hissedilmesini sağlayarak yemek yeme isteklerini ortadan kaldırabilir. Ve son olarak kerevizde doygunluğa katkıda bulunan ve susuzluk hissini yok eden çok fazla su vardır.

2.Sindirim

Sindirim, vücudun gıdayı kullanılabilir yakıt haline getirme işlemidir. Durgun bir sindirim sistemi, sadece beslenebilme yeteneğini engellemez, aynı zamanda vücuda acı verir. Etkili sindirimdeki itici faktörlerden biri, diğer yiyecekleri işlem boyunca ilerletmeye yardımcı olan liftir. Kereviz kabızlığı engellemek için eşit miktarda çözünür. Ve çözünmeyen lif ve vücudun mevcut besin maddelerini emmesine katkıda bulunan fitokimyasallara sahiptir.

3.Kolesterolü Düşürür

Chicago Üniversitesi’nden araştırmacıların kötü LDL kolesterol seviyelerini düşürebileceğini belirledikleri 3-n-bütilftalin (3nb) adlı bileşen kerevizde bulunmaktadır. Bulunan maksimum azalma % 7’dir ve bunu elde etmek için günde dört SAP yenmelidir. Bu miktar çok gibi düşünüldüğünde negatif kaloriye sahip olduğu hatırlanmalıdır. % 7’lik bir düşüş LDL seviyesini tehlike bölgesinden çıkarabilir.

4.İltihabı Azaltır

Enflamasyon, çoğu hastalığın belirtisi ve sebebidir; rahatsızlığa neden olur ve hayati vücut sistemlerinin işlevini sınırlar. Kereviz; artrit, romatizma ve gut gibi rahatsızlıklardan muzdarip insanların iltihabını azaltabilir ve ağrıyı azaltabilecek bir düzineden fazla farklı türde antioksidan içerir. Antioksidanların iltihaplanmayı azaltabilmesinin nedeni, serbest radikallerle bağlanma ve nötralize olmalarıdır, aksi takdirde vücut dokularına sıçrar ve tahriş ederler.

5.Elektrolitleri Doldurur

Egzersizden sonra bir spor içeceği istenebilir, ancak çok fazla gereksiz şeker ve suni boya ile birlikte gelir. Bunun yerine, su bir kereviz sapıyla güçlendirilebilir. Kereviz, vücuttaki suyu kullanması ve işlemesi için kritik bir bileşen olan iyi bir potasyum ve sodyum dengesi içerir. Kerevizini, dokusunu önemsemiyorsanız cilt yüzeyine bile sıkabilirsiniz.

6.Böbrek Taşlarını Tedavi Eder

Böbrek taşları çok ağrı yapar ve eğer böbrek taşı varsa hidrasyon, tedavinin önemli bir parçası olduğu bilinir. Taşı düşürmeye yardımcı olmak için doktorun önerebileceği birçok ilaç vardır, ancak tıbbi tedaviye doğal bir destekte kereviz yemektir. Sadece çok miktarda su içermiyor, aynı zamanda kereviz suyunun böbrek taşı oluşumuyla ilişkili toksinleri temizlemeye yardımcı olduğu da düşünülüyor.

7.Akne Tedavisinde Kullanılır

Sivilce, özellikle genç yaştaki bu zor zamanlarda, yaygın bir cilt sorunudur. Sivilce tedavilerinin çoğu topikaldir, ancak durumun içten dışa da tedavi edilmesinin yararı vardır. Düzenli olarak kereviz suyu içmenin sivilcelere yol açabilecek yağlı cildi kontrol etmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.Her Gün Kereviz Tüketmenin Yararları C vitamini içeriği aynı zamanda cildin pürüzsüz ve yumuşak görünmesini sağlayan madde olan kollajen üretimini artırır. Kerevizden faydalanmak için mutlaka kereviz suyu içme zorunluluğu yoktur. Kıyılmış kereviz suyu kaynatılır ve soğutulmaya bırakılır, her gece yatmadan önce cilt temizleyici olarak kullanmak için buzdolabında saklanmalıdır.

8.Sivrisinekleri Uzaklaştırır

Sivrisinekler,  ısırdığında inanılmaz derecede kaşıntı yapan ve hatta hastalıklar yayabilen canlılardır. Sivrisinekleri uzaklaştırmak için birçok cilde uygulanabilen spreyler mevcuttur. Yalnız bu maddeler, kullananı zehirleyebilir. Bazı araştırmalar, % 5-25 kereviz ekstresi içeren bir jelin uygulanmasının sivrisinekleri yaklaşık 4 saat süreyle engelleyebileceğini göstermektedir. Vanilya, okaliptüs yağı, portakal yağı ve sitronella yağının kereviz özüne eklenmesi, tıpkı satılan sinek ilaçlarındaki etkiyi yarattığı düşünülüyor.

9.Beyin Gücünü Artırır

Enflamasyon, beyin de dâhil olmak üzere vücutta belirdiği her yerde bir katildir. Kereviz, iltihabı azalttığı gösterilen flavonoidler içerir. Daha spesifik olarak, kereviz, yaşlı farelerde daha düşük yaşlanma ile ilgili hafıza kaybına bağlı olan luteolin adı verilen bir flavonoid türü içerir. Yapılan çalışmalarda farelere kereviz değil, saf luteolin verildi ve bu denemeler henüz insan insan üzerinde yapılmadı. Ama luteolinin diyetlerimize dâhil Her Gün Kereviz Tüketmenin Yararlarıetmek için iyi bir sebep olduğunu söylemek doğru olur. Diğer büyük luteolin kaynakları arasında havuç, maydanoz, kekik, biberiye, zeytinyağı, nane ve papatya çayı bulunur.
Şayet kerevizin sağlığa yararlarını görülmek isteniyorsa bir hafta boyunca her gün kereviz tüketilerek bu yararları gözlemlenebilir. Kereviz, sindirime yardımcı olmak için bol miktarda lif içeren düşük kalorili bir besin olduğundan, şişkinlik veya kilo almadan istenildiği kadar tüketilebilir. Fakat düşük tansiyon veya böbrek hastalığı olan kişiler ilk önce doktora danışmalıdır. Kerevizin tadı veya dokusu sevilmiyorsa suyu tüketilebilir. Hiç olmadı, cildinizi rahatlatıp rahatlamadığını görmek için kereviz suyunu topikal olarak deneyebilirsiniz.

Kaynakça:
care2.com/greenliving
dovemed.com/healthy-living

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.