Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Heykeli Dikilen Roman Kadın

0 372

hey2Ayten Şenaşık, Bursalıların tanıdığı isimle ” Deli Ayten”..

Bursadaki ünlü roman mahallesi Kamberler, kentsel dönüşümle parka çevrildiğinde, heykeli dikilen Roman Kadın. Bursa’da kime sorsan bilir, tanır onu. Sokak sokak dolaşmasıyla, kapalı çarşı esnafıyla olan diyaloglarıyla ama en çok da çantaları,davulu ve çümbüşüyle sık sık anılır. Anılır anılmasına da onun hikayesini pek azı bilir.

3 yaşında menenjit hastalığı geçirmiş Ayten, 13 14 yaşlarında aynı mahallede oturan ve kendisinden 5 yaş büyük ” Cümbüş Hasan” a aşık olur. Ancak ilerleyen zamanlarda sevdiği ile evlenmesine ailesinden onay çıkmaz ve akli dengesi yavaş yavaş kötüleşmeye başlar. Bir doktorun ” sevdiği ile evlenirse düzelir” cümlesi üzerine ailesi başka çare olmadığını düşünerek kızlarını alkolik Hasan ile evlendirme yoluna başvurur. Ancak Ayten’ in akli sağlığında bir düzelme olmaz. Hal böyleyken Hasan evi terk eder ve kendini içkiye verir. Bir zaman sonra da ölür.

hey

Durumu pek iyi olmayan Ayten eşinin ölümüyle daha da kötüleşir ve sokaklara düşer, haliyle adı deliye çıkar. Bir omzuna astığı rengarenk çantalarla dolaşır durur sokaklarda, cümbüş ve davul çalar. Tarihi Kapalı Çarşı ve devamındaki Uzun Çarşı esnafı için, bir dönemin simgesi olur. Herkesçe tanınır ve sevilir. Kendi halinde zararsız olması yanında, kızdırıldığı zaman saldırganlaşır. Belki de acısını kusar bu şekilde. Gel zaman git zaman 57 yaşında, 12 Mart 1992 günü Kızyakup Mahallesindeki kulübesinde, bir başına ölü bulunur. Deli Aytenin mezarı, 2001 yılında dönemin belediye başkanı Hilmi Şensoyun girişimiyle granit kaplanarak düzenlenir ve mezar taşına davullu fotoğrafı konulur..

Yıllar sonra Kamberler mahallesi kentsel dönüşümle, “Kamberler Tarih ve Kültür Parkı”na dönüştürülmüş ve parka mezarı Bursada olan Osmanlının ilk 6 padişahının büstleri, kentin önemli bir değeri olan kılıç kalkanı sembolize eden heykel ve Osmanlının Yükseliş Anıtının yanı sıra, Ayten’in de heykeli dikilmiştir.

Kaynakça:
http://www.bursa.bel.tr/-deli-ayten-in-olumsuz-aski-tiyatroya-uyarlandi/haber/12594
http://www.haberler.com/deli-ayten-in-ask-hikayesi-tiyatro-sahnelerinde-5354152-haberi/
http://bursayitanitiyoruz.com/index.php?sayfa=icerik&oku=275

Yazar:Melike Atmaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.