Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Keşfedilen Yeni Bir Güneş Sistemi: Kepler-90

0 188

Keşfedilen Yeni Bir Güneş Sistemi: Kepler-90İnsanların benzerini veya ikizini gördüğümüz zaman acaba ne kadar şaşırırız? Muhakkak ki birbirine benzeyen dağ, ova, taş vb. karşılaştığımız şeyler de olmuştur. Pekiyi Dünyaya veyahut bizim Güneş sistemine benzer bir güneş sisteminin mevcut olduğu denilse bu bizi ne kadar şaşırtır? Şimdi bunu açıklayacak olursak ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), aynı Güneş Sistemi gibi içinde sekiz gezegen barındıran yeni bir sistem buldu. Kepler-90 adı verilen yıldızın yörüngesindeki sistem, Güneş Sistemi dışında, şu ana kadar keşfedilen en çok gezegenli sistem olduğunu açıklayarak yeni merak ve şaşkınlığa sebebiyet vermiştir.

Daha önce yedi gezegeni keşfedilen Kepler-90 güneş sisteminde son olarak sekizinci gezegen de keşfedilmiş oldu.Yeni bulunan bu gezegenin hem küçük olduğu hem de kayalıklar olduğu uzmanlar tarafından açıklanmış oldu.Bu keşfe Google yazılım uzmanı Christopher shallue’ nin katkısı büyüktür. Shallue , bizim güneş sistemiyle aynı sayıda gezegene sahip olduğunu açıklıyor.Keşif Kepler Teleskopu gözleminden yararlanıldı.

Dünyadan 2 bin 545 ışık yılı uzaklıktadır.Bir diğer ayrıntı da Kepler-90 ‘ nın en dış yörüngedeki gezegenin güneşe uzaklığı Dünya’nın güneşe uzaklığı eşittir.Dünyamıza benzeyen gezegene de Kepler-90’i ismi verildi.Yörüngede olduğu için kendi güneşi etrafında 14.5 günde tamamlar Kepler-90i yüzeyinin 425°C ‘ye kadar yükseldiği tahmin ediliyor.Evrende benzerliklerin olduğu halde bu yeni keşifle de açıklanmış oldu.Evrende bu yeni keşiflerle çoğu şeyleri öğrendiğimiz gibi şaşkınlığımız ve merakımız da bir o kadar artmış oldu.

Yazar:Kadir Coşkun

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.