Hidradenitis Süpürativa (HS) Nedir?

Hidradenitis süpürativa, genellikle sürtünme veya tahriş nedeniyle ağrılı apseler ve skarlaşmalara neden olan kronik, tekrarlayan bir cilt rahatsızlığıdır. Dünya çapındaki nüfusun yaklaşık % 1-4’ünü etkilemektedir ve kadınlar arasında erkeklerden daha yaygındır. Bu makalede, hidradenitis süpürativa aşamaları, nedenleri, belirtileri ve tedavi seçenekleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Hidradenitis Süpürativa Nedir?

Hidradenitis süpürativa, bazen sivilce inversa adı verilen uzun süreli bir cilt rahatsızlığıdır. Çok şişmiş ve büyük hale gelebilecek küçük iltihaplı nodüllere neden olmaktadır ve bazen yırtılma ve irin sızıntısı yaşanabilmektedir. Hidradenitis süpürativa kistleri, diğer cilt hastalıklarının belirtilerine benzemektedir. Bu kist rahatsızlıkları aşağıdaki gibidir:
• Epidermoid kistler gibi diğer nedenlerle kistler
• Akne
• Folikülit
• Fronkül (karbonkül)
Bununla birlikte diğer yaygın cilt yaralarının aksine hidradenitis süpürativa, farklı vücut bölgelerini etkileme ve büyük yara izlerine neden olma eğilimindedir. Bu izler harekete ve kişinin yaşam kalitesini etkilemektedir.

Semptomları

Hidradenitis süpürativa hastalarında ilk olarak cilt üzerinde küçük sivilce benzeri şişlikler, yaralar oluşmaktadır. Düzenli sivilcelerin aksine, bu yaralar genellikle tekrarlayandır, vücudun her iki tarafını da etkilemektedir ve cildin katlandığı veya sürtünme yaşadığı alanlarda gelişme eğilimindedir. Bu alanlar aşağıdaki gibidir:
• Kasık
• Koltuk altları
• Üst uyluk
• Göğüsler
• Kalça
• Mide altında kıvrımlar
Daha az yaygın olarak, hidradenitis süpürativa yaraları vücudun diğer bölgelerinde de görülmektedir. Hidradenitis süpürativa sadece yeniden oluşması için günler, haftalar veya aylar boyunca sürmektedir. Bazı kişiler için, yaralar her seferinde aynı yerde gelişmektedir, ancak diğerleri için başka bir yerde görünmektedir. Hidradenitis süpürativa yaşam boyu devam eden bir durumdur.

Aşamaları

Hidradenitis süpürativa’nın erken evreleri, kişinin başka bir cilt rahatsızlığı için kolayca hata yapabileceği belirsiz semptomlara neden olma eğilimindedir. Hidradenitis süpürativa’nın yaygın erken uyarı işaretleri vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Bezelye büyüklüğünde sivilceler veya franküllerin patlaması birkaç saat ila birkaç gün sonra kaybolması, daha fazla kopması, genişlemesi, yırtılması veya akması
• Uzun süre dayanan molalar
• Netleşen fakat geri dönen aralar
Bazı kişilerde, yaralar daha şiddetlidir. Şiddetli hidradenitis süpürativa’nın belirti ve semptomları vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Ağrılı yaralar, irin veya kan gibi sıvıları parçalayabilir ve akabilir kronik derin yaralar oluşabilir
• Yaralar iyileşirken oluşan ip benzeri izler
• Zamanla kalınlaşan yara izi
• Cildin altında çok derin olan oyuk kanallar (sinüs izleri), bu da süngerimsi bir görünüm verir
Tüm hidradenitis süpürativa yaraları ağrılı, hassas ve skarlaşmaya neden olmaktadır. Ağır vakalarda, geniş yara izi ve büyük ya da sızıntı yapan enfeksiyonlar da utanmaya neden olabilmektedir ve kişinin kendine güvenini ve yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Bir dermatolog Hurley Aşamalarını kullanarak hidradenitis süpürativa’nın şiddetini belirleyebilmektedir. Hurley Aşamalarını aşamaları aşağıdaki gibidir:
• Hurley Aşama I: Tünel / sinüs izleri olmayan tek veya birkaç yara
• Hurley Aşama II: Birden fazla boğaz veya etkilenen bölge ancak sınırlı tünel
• Hurley Aşama III: Vücudun tüm alanını kapsayan geniş skar ve tünel içeren çoklu yaralar

Nedenleri

Sivilce yaşayan kişi daha fazla hidradenitis süpürativa gelişme riski altındadır. Araştırmacılar hidradenitis süpürativa’nın neden geliştiğini tam olarak bilmemektedirler, ancak nodüller tıkalı kıl köklerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca cinsiyet hormonları hidradenitis süpürativa gelişiminde de rol oynamaktadır. Çoğu kişi ergenlikten sonra ilk semptomları yaşamaktadır. Bağışıklık sistemi hidradenitis süpürativa gelişiminde bir faktördür. Bir teoriye göre, bağışıklık sisteminin tıkalı kıl köklerindeki küçük enfeksiyonlara aşırı tepki vermesinden kaynaklandığını bildirilmektedir. Hidradenitis süpürativa hastalarının yaklaşık üçte biri aynı zamanda hastalığa bağlıdır, bu yüzden genetik bir bileşeni olabilmektedir. Diğer bazı faktörler ve ilaçlar hidradenitis süpürativa gelişen kişinin riskini artırmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Kadın olmak
• Fazla kilolu olmak veya şişman olmak
• Sigara içmek
• Lityum almak
Ayrıca Hidradenitis süpürativa hastalarının bazı sağlık koşullarına sahip olmaları daha olasıdır. Bu sağlık koşulları aşağıdaki gibidir:
• Akne
• Hirsutizm veya aşırı kıllanma
• Metabolik sendrom
• Diyabet
• Polikistik over sendromu (PKOS)
• İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD)
• Kalp hastalığı
• Depresyon

Tedavi

Erken tanı ve tedavi olmadan, hidradenitis süpürativa bazen ilerlemektedir ve ciddi skarlaşmalara neden olmaktadır. Genellikle doktor bu durumun belirtileri olan birini teşhis için bir dermatoloğa yönlendirmektedir. Hidradenitis süpürativa teşhisi alan kişilerin çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bu tedavi seçenekleri aşağıdaki gibidir:
• İnceleme ve nedenlerini bulma
• Yara ve fistüllerin giderilmesi
• Kopma sıklığını ve şiddetini azaltma
Birçok farklı ilaç, küçük ila orta dereceli hidradenitis süpürativa vakalarının tedavisinde yardımcı olmaktadır. Bu ilaçlar aşağıdaki gibidir:
Antibiyotikler: Doktorlar genellikle bakterileri öldürmek için etiketsiz topikal veya oral antibiyotik reçete etmektedirler ve oral doksisiklin ortak bir seçimdir. Ayrıca bu ilaçların bazıları antienflamatuar özelliklere sahiptir. Genellikle, kişinin tedavinin etkili olup olmadığını onaylamak için en az 3 aylık antibiyotik kürü tamamlaması gerekmektedir.
Kortikosteroidler: Bu steroidler iltihabı azaltmaktadır. Doktor hidradenitis süpürativa için sistemik kullanım yerine topikal önermektedir.
Diyabet ilaçları: Doktorlar, hidradenitis süpürativa’lı bazı kişilerde lezyonları iyileştirmek için etiketsiz metformin (Glucophage) tip 2 diyabet ilacı reçete etmektedirler.
Hormon tedavisi: Kombine doğum kontrol hapları gibi hormon düzenleyiciler yardımcı olmaktadır.
Potansiyel temizleyiciler: Uzmanlar, hidradenitis süpürativa tedavisi için klorheksidin, benzoil peroksit (% 10) ve çinko piridion içeren yıkamalar önermektedir.
Ağır vakalarda, dermatolog daha etkili bir durum önermektedir. Ancak bu öneriler daha fazla yan etki ile ortaya çıkabilecek daha agresif tedavileri içermektedir. Kişiler her zaman farklı hidradenitis süpürativa tedavilerinin potansiyel yararlarını ve risklerini bir dermatologla görüşmelidir. Şiddetli hidradenitis süpürativa için ortak tedaviler vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
Biyoloji: Bu ilaçlar bağışıklık sistemine etki etmektedir. 2015 yılında Gıda ve İlaç İdaresi (FDA ), orta ila şiddetli hidradenitis süpürativa için enjekte edilebilir biyolojik ilaç adalimumab (Humira) kullanımını onaylamıştır. Doktorlar, popüler sedef hastalığı biyolojik ustekinumab (Stelara) gibi diğer biyolojik maddeleri yazmaktadır, ancak bu kullanım etiket dışıdır.
Oral retinoidler: A vitaminden türeyen bu ilaçlar, bazen hidradenitis süpürativa hastaları için etiket dışı bir seçenek olarak etkilidirler. Şiddetli vakalarda veya diğer tedavilere cevap vermeyenlerde, dermatologun kişiyi cerrahi işlem için yapması veya yönlendirmesi gerekmektedir. Bu prosedürler aşağıdaki gibidir:
Lazer cerrahisi: Bu prosedür saç köklerini tahrip eder.
• İnsizyon ve drenaj: Bu prosedürde, doktor nodülü bir neşterle açarak, ağrının drene olmasına izin vermektedir. Ancak sağlık uzmanları bunu önermemektedir, çünkü boşaltmak sırasında yara oluşur ve nodülün tekrar oluşması muhtemeldir.
Deroofing: Deroofing, ağrılı, derin ve tekrarlayan yaralar için en iyisidir.
Çıkarma: Doktor ciddi yaralara eğilimli alanları kesmek için bu prosedürü kullanmaktadır. Daha sonra etraftaki cildi üzerine gererek ya da vücudun başka bir yerindeki cildi kullanarak yarayı kaplamaktadır. Belirtiler genellikle aynı noktada geri dönmemektedir.
Sağlıklı vücut ağırlığını korumak, hidradenitis süpürativa semptomlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Kişi ilaç tedavisinin yanı sıra evde başka yöntemlerde kullanılıyorsa semptomların azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Evde uygulanabilecek yöntemler aşağıdaki gibidir:
Antibakteriyel yıkamaların kullanılması: Klorheksidin, benzoil peroksit (% 10) veya çinko piriyon içeren yıkamalar hidradenitis süpürativa tedavisinde etkili olmaktadır.
Yaranın bakımı: Yarala bakımında düzenli antiseptik ve alkol içermeyen losyonlar kullanmak
Sıcak kompres uygulamak: Isı ağrıyı azaltmaktadır ve irin yaralardan çekilmesine yardımcı olmaktadır. Sıcak kompres uygulamak için, ılık su altında temiz bez ıslatılarak 10 dakika boyunca yara üzerin tutulmalıdır
Sağlıklı vücut ağırlığına ulaşmak ve korumak: Hidradenitis süpürativa, obeziteye sahip kişilerde oldukça yaygındır, ancak kilo kaybı semptomları azaltmaktadır. Vücut ağırlığının sadece % 10’unu kaybetmek bile iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
Sigarayı bırakmak: Tütün ürünlerini bırakmak, semptomları azaltmaktadır.
Tıraştan kaçınma: Tıraş işlemi cildi tahriş eder ve bakterilerin kırılmış cilde girmesine kolaylaştırmaktadır.
Cildin serin tutulması: Aşırı ısınma semptom alevlenmelerine neden olmaktadır, bu nedenle serin ve kuru tutmak iyileşmesine yardımcı olmaktadır
Sürtünmeyi azaltma: Giysilerin sürtünmesi ve daralması semptomları tetiklemektedir, bu yüzden bol elbise ve iç çamaşırları giyilmelidir
Dermatoloji Derneği Amerikan Akademisine of göre, kötü hijyen hidradenitis süpürativa sorumlu değildir ve bu durum bulaşıcı değildir. Hidradenitis süpürativa hastalarına genel bakış, erken tanı ve etkili tedavi ile iyileşme eğilimindedir, ancak sürekli yönetim gerektiren uzun vadeli bir durumdur. Belirtiler kronik ağrı, rahatsızlık, depresyon, düşük özgüven ve hareketlilik sorunlarına neden olmaktadır. Dermatolog, kişinin semptomlarını yönetmek için en iyi ilaçları, ev ilaçlarını ve diğer tedavileri bulmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca belirtilerini özellikle zorlayan kişiler, yerel bir destek grubuna katılmaktan fayda görebilirler.

Kaynakça:
nih.gov
pmj.bmj.com
rarediseases.org
hs-foundation.org
aad.org
dermatologist.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar