Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Su İçmenin Sağladığı Faydalar

0 53

Temel yaşantımızın bir parçası olan suyun vücut için ne kadar gerekli olduğunu biliyor muydunuz? Vücudun en çok ihtiyaç duyduğu ve insanın asıl yaşama sebebi olduğu suyun faydasını ve önemini saymakla bitiremeyiz. Her gün yenilenen hücre, her gün temizlenen bedenin tek kaynağıdır. Su oksijenin bir diğer adıdır. Suyun insan hayatında var olması kişinin güç kazanması demektir. Unutmayın ki her şeyin temelinde su yatar. Yaptığımız yemeklerde, temizlikte vücudun daha sağlıklı olmasına ve kalbin daha ritmik atmasında bile su başrolü oynar. Suyun sadece ihtiyaç değil hayatın ta kendisi olduğunu da unutmayın ve gerekli bir şekilde bunu vücudunuza suyu depolayın. Her hastalığın ana kaynağı az sudur. Suyun az olması diğer organların da az ve sağlıksız çalışmasına neden olur. Bunun da açtığı yaralar ve mikroplarla savaşma gücü de azalır. Bağışıklık su kaybının azlığı ile çökme aşamasına gelir. Su içmenin sağladığı mucizevi faydaları oldukça fazladır. İsterseniz size su içmenin ne kadar sağlıklı olduğunu maddeler halinde sıralayalım ve suyun bir yaşama kaynağı olduğunu bir kere daha hatırlatalım.

Suyun İnsan Sağlığına Faydaları

Su İçmenin Sağladığı Faydalar– Cildin yeniden hayat kazanmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerin yenilenmesine zemin hazırlar. Bu sayede yenilenen hücreler tekrar hayat kazanarak insanın daha aktif ve güzel görünmesine neden olur.
– Çeşitli nedenlere bağlı depresyona bağlı durumlarda kişinin daha sağlıklı bir şekilde düşünmesine yardımcı olur. Özellikle merkezi sinir sisteminin düzenlenmesinde çok iyi rol oynar ve sinirler düzelerek kişinin karşı tarafa karşı kurduğu iletişim daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmiş olur. Kısacası su içmek her türlü ruhsal hastalıkların önüne geçer.
– İç organların daha sağlıklı bir şekilde görev yapmasına yardımcı olur. Özellikle akciğer ve karaciğerin işlevinde suyun önemi oldukça büyüktür. Bu iki büyük hayati organın sağlıklı olması da son derece önem taşımaktadır.
– Kalbi korur ve daha sağlıklı kalp atışlarına yardımcı olur. Özellikle kalp rahatsızlığı olanların suyu biraz daha hayatlarında fazlalaştırması onlar açısından daha sağlıklı bir karar olur. Kalpte var olan kötü hücreleri yenileyerek olası tehlikelere karşı sizleri önceden korur.
– Suyun saç üzerinde ki etkisi oldukça büyüktür. Saçın beslenme ve uzama kaynağıdır. Bu nedenle su ile saç bakımı en besleyici kürdür. Saçınızın canlı ve gür olmasını istiyorsanız onu bol bol su ile besleyin ve inanılmaz dolgun saçlara sahip olun. Saçın suya ne kadar ihtiyaç duyduğunu sakın ola ki unutmayınız. Sağlıklı saçların sırrı sudur.
– Cildin yağ ve nem dengesini en iyi şekilde sağlar. Su cildin parlamasına genç kalmasına ve diğer benzeri cilt alerjilerine karşı koruma altına alır. Suyun cilde yeterli bir şekilde sağlanması cildin çok uzun yıllar genç ve güzel görünmesine katkıda bulunur.
– Sağlıklı bir şekilde kemik gelişimini düzenler. Özellikle yetişme çağındaki kişilerin hem bedenen hem de zekâ olarak suya ihtiyaçları oldukça fazla bulunmaktadır. Özellikle deniz suyunda kalan çocukların daha uzun boylu olduklarını da hatırlatalım. Suyun kemik gelişimi ve zekâ gelişimi için zengin olduğunu unutmayın. Çünkü su kalsiyum bakımından zengin olduğu kadar diğer mineraller ve elementlerle birleştiğinde de çok güçlü bir madde oluyor. Su en doğal ve en gerekli vitamindir.
– Su kirli olan her şeyi temizlemede üstün güçtür. Temizlik, hijyen ve sağlığın genel adıdır. Bu nedenle su her anlamda gerekli ve önemli bir yaşam kaynağıdır. Faydalarını da saymakla bitiremeyiz. Sağlığınız için her gün düzenli bir şekilde su tüketmenizi öneriyoruz.

Aç Karnına Su İçmek Doğru Mudur?

Su insan hayatının en önemli besin kaynağıdır. Suyun olmadığı bir hayatta yaşam olmaz. Aldığımız nefes ve hücrelerimiz hep su kanalları ile yenilenir. Su olmadan insan yaşayamaz ölür. Bu nedenle su eksikliğinde meydana gelebilecek zararları da düşünerek hareket etmek gerekir. Vücudumuz su ihtiyacını tam olarak ne kadar karşılıyor? Bu bizim için en önemli sorudur. Çünkü su kaybında insanın başına neler geleceğini de önceden düşünmek gerekir. Çeşitli hastalıkların, depresyona bağlı durumların olmasının ana kaynağı sudur. Suyun aynı zamana bir oksijen olduğunu unutmayınız. Beyin mekanizmasının o oksijene ihtiyacı bulunmaktadır. Hatta damardan geçen kanın, sürekli yenilenme çabasına giren hücrelerin bile su üzerinden yol aldığını söyleyebiliriz. İnsan vücudunun neredeyse yüzde 60’ı kadar su ile kaplı olduğu biliyor muydunuz? Onun eksikliği insanın hayatta sağlam durma şeklini de bozar. Özellikle eklem ve kasların susuz kalması durumuna anormal durumlar, kas ağrıları sürekli mide bulantıları, yürürken bacaklarda sürekli ağrı, el ve ayaklarınızda sürekli bir sızı meydana gelir. Hatta romatizmanın en büyük kaynağı yetersiz alınan sudur. Su içmek her koşulda sağlıklı ve gerekli bir temel besindir. Peki, aç karnına su içmenin sayısız faydaları neler merak ediyor musunuz? O halde sizlere bu konu hakkında detaylı bilgilerden bahsedelim ve sayısız faydalarından yararlanalım.

Aç Karına Su İçmenin Çeşitli Faydaları

Su İçmenin Sağladığı Faydalar– Özellikle kahvaltıdan önce içilen suyun ne kadar yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Kahvaltı yapmadan önce 1 ve ya 2 bardak kadar aç karnına su içen bir kişi vücudunda çeşitli bakterileri dışa atar. Su aynı zamanda antioksidan görevini sağlar. Özellikle vücutta bulunan toksinlerden tamamen kurtulmak istiyorsanız fırsatı değerlendirip duru sudan sabahları aç karını 2 bardak kadar tüketin. Bunu her sabah düzenli yapan bir kişi zamanla toksinlerden arınacak daha sağlıklı bir vücuda sahip olacaktır.
– Özellikle geceleri hücrelerin yenilenmeye geçtiğini unutmayın. Yenilenme esnasında yeterli bir şekilde alınamayan su kaybı hücreyi tamir etmez ve yenilenmesine izin vermez. Bu nedenle hücrelerin daha aktif olmasını sağlayabilir bunu yeterli bir şekilde su ihtiyacı ile karşılayabilirsiniz.
– Aç karnına içilen su vücudu temizler sizi iç hastalıklara karşı korur. Siz ne kadar fazla su içseniz bile bunu idrar kanallarınız ile atacak rahatlayacaksınız. Ve bunun dışında kazandığınız tertemiz organlar ve yenilenmiş hücreler olacak. Üstelik beyin sağlığı için de su çok önemlidir. Az alınan suyun sinir hastalıklarına ve depresyona yol açtığını sakın ola ki unutmayınız.
– Aç karnına içilen su özellikle cilt yenilenmesinde mucizevi sonuçların oluşmasına katkıda bulunuyor. Özellikle çevresel etkenler, hava kirliliği, sigara dumanı, alkol, tütün ve benzeri egzoz dumanlarına maruz kaldığınız vakit cilt hemen yıpranmaya meyilli oluyor. Bu nedenle cildin hücrelerinde cansızlıklar meydana gelerek sizin mat ve solgun görünmenize neden oluyor. Bu nedeni taşımak yerine bol su içmeyi deneyin ve temiz su ile bol bol yüzünüzü sabun kullanmadan sürekli günde en az 3 defa duru su ile yıkayınız. Su içmek ve suyu yüze serperek yıkamak cildin güzelleşmesine yardımcı olur.
– Göz sağlığınızı su içerek koruyabilirsiniz. Gözün görme duyusunu güçlendirerek göz sinirlerini azaltan ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan suyu içmeyi eksik etmeyiniz. Özellikle aç karna içilen su vücut yenilenmesinde daha işlevselliğini koruyor faydası daha fazla bulunuyor. Bu nedenle sizlerde göz sağlığınızı su içerek koruyabilirsiniz.
– Kalp sağlığınız korumak istiyor iseniz kalbinizi su ile besleyin, Kalbin damarlarına iyi gelen sizi olası kalp krizi tehlikelerine karşı korur. Kalp sağlığınız için her sabah aç karna su içme alışkanlığınızı sürdürün.
– Bağırsak hareketlerinizi düzene koyun. Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını su ile sağlayın. Su içmek bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur.
– Böbrek sağlığı yaşamsal organ olarak bilinen çok önemli bir organdır. Bu nedenle böbreklerin iyi çalışması için su ihtiyacınızı tam olarak karşılayın aç ve ya tok fark etmez günde en az 12 bardak su içme alışkanlığınız sürdürün. Bu sizin her konuda daha rahat hareket etmenizi sağlayacak sizin daha sağlıklı düşünmenize yol açacaktır. Çünkü su aynı zamanda dikkat dağınıklığını da ortadan kaldırmaktadır.
– İdeal kilo ve fazla kilolardan kurtulmak isteyenler aç karna su içme alışkanlığına devam etsinler. Çünkü aç karna içilen su iştahı keser ve fazla yemek yememenize yardımcı olur.
– Kan basıncını düzenler ve insülini dengeleyerek sizi şeker hastalığına karşı korur.
– Ağız ve diş sağlığı için su çok gerekli bir besindir. Diş çürümelerini engeller. Ağızda kokuyu azaltarak daha rahat nefes almanıza katkıda bulunur. İç hastalıklar ile savaşır. Kanserli hücrelerin üremesini engeller.
– Su idrar enfeksiyonlarını önler. Cildi güzelleştirir. Solunum yollarını düzene sokar. Size daha temiz bir hayat yaşamanıza katkıda bulunur. Aç karnına su içmenin çeşitli faydaları bulunmaktadır. Siz de bu hazin faydalardan yararlanın, sağlıklı bir şekilde yaşama tutunun.

Sıcak Su İçmenin Çeşitli Faydaları

Suyu yeterli bir şekilde içmek çok sağlıklıdır. Fakat bazen insanın vücudu istenildiğinden fazlasına gereksinim duyabilir. Örneğin vücuda sıcak su depolarken bize fayda sağladığı kadar soğuk suyunda faydası var mı diye düşünürüz. Oysa sıcak ve soğuk suyun aslında pek çok faydası bulunmaktadır. Öncelikle sizlere sıcak suyun vücuda kazandırdığı faydalarını anlatalım. Bakalım sıcak su içmek ne kadar faydalı ve doğru bir davranıştır hep birlikte öğrenelim ne dersiniz?

Su İçmenin Sağladığı Faydalar– Yağ yakımı için sıcak suyun hazin faydasından yararlanabilirsiniz. Özellikle kilolu kişilerin sıcak su ile diyet yapmaları daha hızlı bir şekilde zayıflamalarına katkıda bulunur. Bunun nedeni sıcak suyun yağı kısa bir süre içerisinde yakmasıdır. Sıcak su ile zayıflama tekniği oldukça başarılı bir durumdur. Özellikle sabahları uyanığınızda aç karna sıcak su içmek iştahı keser ve az yemenize yardımcı olur. Böylece az yiyerek daha hızlı bir şekilde istenmeyen kilolarınızdan kurtulmuş olursunuz.
– Burnun ve boğazın temizlenmesinde oldukça faydalıdır. Özellikle kışın boğaz ağrısı ve burun akıntısı çeşitli bakterilere ve virüsler bağlı gelişir. Bir de soğuk havaların nüksetmesi ile çoğalan bu olası nedenler başta gelir. Özellikle kışın herkesin en çok yakındığı burun akıntısı, çeşitli sinüzit kanallarına bağlı oluşan balgam ve yapışkan sümüksü akıntılar çok rahatsızlık verir. Bunların daha hızlı ve etkili bir şekilde dışa atılmasını ancak sıcak su sağlar. Sıcak su boğaz ve burun akıntılarına bağlı durumlarda son derece etkilidir. Kışın sıcak suyu bol bol tüketmenizde fayda göreceksiniz.
– Kadınların korkulu rüyası regl sancılarında sıcak su tam kurtarıcı bir etkiye sahiptir. Karnın yumuşamasına ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Kan akıntısı daha sağlıklı bir şekilde ilerler. Kadın kasıklara bağlı adet sancılarından az da olsa kurtulur. Zaten adet sancılarının en büyük nedeni kanın düzgün bir şekilde atılamaması ve kasılma şeklidir. Sıcak su bu tür sorunların önüne geçerek regl ağrılarına bağlı durumlarda ağrıyı azaltır ve bu görevi en iyi şekilde yapmasını sağlar. Sıcak su karın spazmlarında son derece güçlü bir etkiye sahiptir. Bu durumlarda rahatlatıcı bitki çaylarından tüketebilir sağlığınızı bu şekilde koruma altına alabilirsiniz.
– Sıcak suyun aynı zamanda detoks etkisine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Vücudunuzda var olan toksinlerden sizi arındırır. Çeşitli nedenlere bağlı terleme, hararet gibi durumların yaşamasını engeller. Sıcak suyun içine limon sıkmak ve bu şekilde tüketmek ise yağ yakımını hızlandırır. Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.
Su İçmenin Sağladığı Faydalar– Sıcak bir de erken yaşlanmanın önüne geçmektedir. Daha genç ve sağlıklı görünmek için sıcak suyun faydalarından yararlanabilirsiniz.
– Sıcak su sindirim sistemi, içinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Mide kanallarının daha düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar ve bağırsak hareketlerini düzenleyerek daha sağlıklı sindirimler yapmanıza yardımcı olur. Özellikle vücudun su ihtiyacı için sıcak su bağırsak hareketlerinin hızlı çalışmasına yardımcı olur. Özellikle kabızlıkta son derece yumuşatıcı bir etkiye sahip olduğunu da hatırlatalım.
– Sıcak su ile yıkanan saçların yağı ve kiri sökmede öncü olduğunu hatırlatalım. Sıcak su her zaman saç bakımını daha temiz yapar ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
– Sıcak su saç köklerini derinlemesine uyardığından saç dökülmelerini engeller ve saçın kellik ve dökülme sorunlarını azaltır. Sıcak suyun insan hayatına kattığı değerler oldukça fazladır. İsterseniz bir de soğuk suyun sağladığı faydaları anlatalım bakalım soğuk su ne kadar yararlı hep birlikte öğrenelim.

Soğuk Suyun İnsan Sağlığına Faydaları

Kış aylarında en ihtiyaç duyduğumuz şey sıcak su ile yıkanmaktır. Sıcak su vücudu hem rahatlatıyor hem de masaj yaparak dinlenmesini sağlıyor. Bu bize huzur veren suyun altından saatlerce çıkmak istemeyiz. Üstelik havaların soğuk olması ile sıcak suya daha fazla sarılmamız son derece yanlıştır. Her ne kadar sıcak su hasta etmezse bile cildin çok fazla sıcak suda kalması çabuk yaşlanmasına neden olur. Bu yüzden sıcak su uyarıcılığını soğuk su kadar etkili yapmaz. Soğuk su uyarıcı etkiye sahiptir. Kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerin yenilenmesine ve hızlı çalışmasına yardımcı olur. Özellikle banyo yaparken sıcak sudan sonra 40 saniye kadar fazla abartmamak kaydı ile vücuda soğuk suyu hissettirmek gerekir. Soğuk su cildi hemen kendine getirir. Yazın bu süreyi uzatabilir hatta soğuk su ile duş yapabilirsiniz. Yazın soğuk suyun pek zararı olmaz. Kışın 40 saniye yeterlidir. Fazlası sizi üşütebilir. Bunun için çok dikkatli olmalı soğuk almamalısınız. Sıcak suyu fazla kaynar kullanmayın. Kışın ise soğuk suyu kesinlikle sizi titretecek ya da hasta edecek kadar kullanmayın. Her şeyin en güzeli dozunda yapılandır. Dozu geçmediğiniz sürece sıkıntılar yaşamayacak hatta bunun çeşitli faydalarında yararlanmış olacaksınız. Öyleyse soğuk suyun insan sağlığına faydaları tam olarak neler bir de sizlere bunlardan bahsedelim.

Su İçmenin Sağladığı Faydalar– Baş ağrıları gündelik yaşantımızda en sık yaşadığımız rahatsızlıklardan birisidir. Bu nedenle çeşitli baş ağrıları ve migrene bağlı baş ağrılarında ne yapacağımızı bilemeyiz hemen en kısa yoldan ağrı kesici içme taraftarı oluruz. İlaçlara sarılma ve en küçük ağrılarda ilaca sarılma doğru bir davranış değildir. Doktorun bize önermediği ilaçları sürekli alışkanlık haline getirerek kullanmak bir zaman sonra bize faydasız olacak ağrıların azalmadığını hissedeceksiniz. İlaç bağımlılığına son verin ve bunu en doğal yöntemler ile tedavi etmeye çalışın. İlaç en çaresiz kaldığınız durumlarda doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Soğuk su baş ağrılarına oldukça iyi gelir. Başınızın çok ağrıdığı dönemlerde yüzünüzü bolca soğuk su ile yıkayın hatta bir bardak soğuk su içerek bu ağrılardan mümkün oldukça kurtulmaya çalışın. Özellikle şiddetli baş ağrılarına soğuk suya bastırılmış havluyu alnınızın üzerinde 3 dakika kadar bekletin. İnanılmaz derecede rahatlayacak başınızda var olan ağrıların azaldığına şahit olacaksınız. Dilerseniz o an için soğuk bir duş yapabilir vücudun canlanmasına yardımcı olabilirsiniz.
– Tansiyon düşmelerinde ilk yapacağınız şey ayaklarınızı bir kova soğuk suda bekletmek olsun. Daha sonra kol dizinize kadar soğuk su ile bolca kollarınızı yıkayın. Ensenizin arkasına soğuk bir bez bastırın. Tansiyonunuzun kısa süre sonra düzeldiğine şahit olacaksınız. Kendinizi daha iyi hissetmek için ise bir bardak tuzlu ayran içmek tansiyonun düşmesine tam olarak yardımcı olacaktır.
– Soğuk su ile banyo yapmak kalp sağlığı için oldukça önem taşımaktadır. Olası kalp krizlerine karşı sizi korur. Özellikle cildi fazlası ile uyardığından yaşlanma probleminin önüne geçer. Genç ve dinç bir yüze sahip olmanıza katkıda bulunur. Birde kronik ateşlerde ve yüksek ateşli durumlarda soğuk su ile banyo yapmak oldukça faydalıdır. soğuk su ile bezi ateşli bölgelerde tutmak ateşin kısa bir süre içinde düşmesine neden olur. Olası havale geçirme durumlarının da önüne geçmiş olursunuz. Sağlıklı yaşamak için suyun her türlüsüne ihtiyaç bulunmaktadır. Unutmayın ki su yaşamdır ve suyun olmadığı bir hayat düşünülemez. Soğuk suyun bağışıklıkta önemi ve faydası oldukça fazladır. Vücudun yeri geldiğinde hem sıcak suya hem de soğuk suya ihtiyacı bulunmaktadır.
Kaynakça:
bilimsel.com
bilgievi.com
yenişafak.com
Eğitim.org

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku