Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Homeros Kimdir?

0 642

Homeros, MÖ 9. yüzyılda Antik Yunanistan‘da yaşamış İyonyalı halk ozanıdır. Doğduğu yer ile ilgili kesin bir bilgi olmasa da Sakız Adası’nda doğmuş olduğu tahmin edilmektedir. Hayatının büyük bölümünü İzmir ve Ege adalarının olduğu bölgede gezip hikayeler anlatarak geçirmiştir. Kendisinin kör olduğu iddia edilmektedir.Odeyysia destanının içinde kör bir ozanın hikayeler anlatmasını da bu iddianın ispatı için kanıt olarak gösterilmektedir.

8438_homerosHomeros, Klasik Çağ Yunan Edebiyatı’nda ve Yunan Mitolojisi’nde çok büyük bir etkiye sahiptir. Odysseia ve İlyada destanlarını anlatış biçimi yüz yıllarca insanları derinden etkilemiştir. Pek çok kişi aynı destanları daha sonra kaleme aldıysa da hiçbirisi Homeros’un anlatımının damaklarda bıraktığı tadı yakalayamamıştır. İlyada destanında Truva Savaşını anlatırken, Antik Çağ’daki Yunanlıların yaşam biçimlerini,dini inançları ve bugün Çanakkale yöresinin o zamanki coğrafyası ile ilgili bilgiler verdiği için, bu destan büyük derinliği olan çok önemli tarihi bir belge halini almıştır. Afrodit’e atfen yazdığı Afrodit İlahisi de yine büyük yankılar uyandıran bir eser olmuştur.

Yalın anlatım tarzı ve mitolojiye yaptığı katkılarla, sadece kendi dönemini ve kendi insanlarını etkilemekle kalmamış bütün batı edebiyatını da etkisi altına almıştır. Shakespeare Cressida ve Troilus’da, İrlandalı James Joyce Ulysses’de, Romalı şair Virgil, Aeneid’de Homeros’un destanlarından esinlenmiştir.

Ülkemizde de Çanakkale Belediyesi tarafından 2002 yılından beri, Troia antik kenti ile Anadolu kültürünün tanıtımına, aynı zamanda dünya barışına katkıda bulunan, edebiyat, plastik sanatlar ve diğer sanat dalları ile bilimsel alanlarda ürün ortaya koyan kişilere, her yıl Homeros Bilim kültür ve Sanat Ödülü verilmektedir.

Kaynakça:
www.canakkale.bel.tr

www.turkedebiyati.org/

Yazar:Fatİh Kara

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.