Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Depremden Korkuyorsanız Yaşamamanız Gereken Yerler!

0 413

Depremler tahmin edilemez, korkutucudur, dehşet vericidir! Depremler onarılamaz zararlar verebilen yaşamları yok edebilen çok tehlikeli doğa olaylarıdır. Bu nedenle bu doğa felaketinden korkuyor olmanız oldukça doğal!

Biliyor Muydunuz?

Depremler nedeniyle dünya üzerinde her yıl yaklaşık olarak 8.000 ölüm kaydedilmektedir. Geçtiğimiz 4000 yıl içinde, yalnızca depremler nedeniyle 13 milyondan fazla ölüm meydana gelmiştir.

Yaklaşan ölümcül bir deprem düşüncesi sizin de ürpermenize neden olmuyor mu? Bir sonraki deprem için hazır olmanız gerektiğini düşünmüyor musunuz? Kaçış yolları ve çıkış stretejileriniz ne kadar mükemmel planlanmış olsa da, bazen kaçınılmaz olan gerçekleşir. Yine de olabilecek olanlara karşı hazırlıklı olmak çok önemlidir. Kim bilir belki de aldığınız ufak bir önlem hayatınızı kurtarabilir.

Eğer depremler sizi çok korkutuyorsa bu yazımızda size dünya üzerinde asla ama asla yaşamamanız gereken yerlerin bir listesini vereceğiz. Bu yerlerin her biri için, bilim adamları büyük depremlerin yolda olduğunu tahmin etmektedir. Dünya üzerindeki bu tehlikeli bölgeleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Japonya:

8440_japonyaMaksimum sismik aktiviteyi kaydeden ülke olan Japonya sürekli birbirleri ile çarpışan tektonik plakaların yakınına kurulmuş olma talihsizliğine sahiptir. Bu tektonik plakalar son derece kalındır (yaklaşık 10 – 50 km) ve her yıl 3.5 inç (8.9 cm) gibi bir oranda hareket etmektedir. Bu levhaların çarpışması depremlere neden olmaktadır.

Depremlere çok yatkın bir bölge olduğundan Japonya onlarla savaşmak için çok güçlü tedbirler almıştır. Ancak doğa gücü göz ardı edilmemesi gereken bir güçtür. Bilim adamları Japonya’ nın yine depremler ile sarsılacağını tahmin etmektedir.

Kaliforniya:

8440_californiaSan Andreas gibi büyük bir fay hattının üzerinde kurulmuş olmak Kaliforniya’nın suçu değildir. Bu bölge Kuzey Amerika plakası ve Pasifik plakası isimli iki büyük kıta plakalarının buluştuğu yerdir. Bu plakalar sürekli birbirlerine doğru hareket etmektedir ve bu da bir çarpışma ile sonuçlanacaktır. Bunun sonucu olarak da bu plakaların üzerinde kurulmuş olan Kaliforniya büyük depremlere ev sahipliği yapmaktadır. Bilim adamları bu bölge içinde çok büyük bir deprem beklemektedir. Plakaların hareket etme ve çarpışma hızları düşünüldüğünde bu tahmin doğru çıkabilir. Hatta bilim adamları bu depremin gerçekleşeceğinden o kadar emin ki “bu deprem olacak mı?” diye değil, “bu deprem ne zaman olacak?” diye sormaktadırlar.

San Francisco:

Golden Gate Köprüsü’ ne ev sahipliği yapan San Francisco’ nun, büyük ölçüde can ve mal tahribatına neden olan ölümcül bir deprem geçmişi vardır. Depremlere karşı savunmasız olan Amerikan şehirlerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin batı sahil şeridi üzerinde yer alan San Francisco, Pasifik Okyanusu deprem sınırı üzerinde yer almaktadır. Bu da bu bölgeyi depremlere ve diğer felaketlere karşı oldukça duyarlı hale getirmektedir.

İki büyük deprem zaten San Francisco vatandaşlarının hayatını değiştirmiştir. Ancak bilim adamları yine bir depremin San Francisco’ yu vurabileceğini, bu nedenle tehlikenin devam ettiğini düşünmektedir.

Türkiye:

8440_istanbulBir bölgede depremlerin oluşmasının ana nedeni bölgenin konumu ve tektonik plakaların çarpışma alanlarına olan yakınlığıdır. Bu durum Türkiye için de farklı değildir. Türkiye “Kuzey Anadolu Fay Hattı” ve “Doğu Anadolu Fay Hattı” üzerinde yer almaktadır. Bu fay hatları tektonik plakaların büyük bir güçle çarpışarak çevresindeki yaşamı yok eden depremlere neden olduğu basınç noktalarıdır. Bilim adamları Türkiye’ nin İstanbul’ a yakın kuzey kesimlerinin diğer bölgelerine göre depremler açısından daha tehlikeli olduğunu düşünmektedir.

Endonezya:

Endonezya geçmişte sayısız doğal felaketler ve afetler yaşamıştır ve bilim adamları bu sıkıntıların sona erme zamanının gelmediğini düşünmektedir. Endonezya “Pasifik Ateş Halkası” üzerinde kurulmuştur ve bu bölge adı gibi ölümcüldür. Bu bölge maksimum sayıda depreme ve büyük miktarda volkanik aktiviteye eğilimlidir. Dünyadaki depremlerin % 90′ ından fazlası Ateş Çemberi boyunca meydana gelmektedir. Bu halka levhaların tektoniği, hareketleri ve kıta-okyanus levhalarının çarpışmasının doğrudan bir sonucudur. Endonezya’ da volkanlar ve depremler oldukça aktiftir. Tektonik plakaların hareketi ve çarpışmaları durdurulamaz bu nedenle bilim adamları Endonezya’ nın deprem bölgesi olmaya devam ettiğini iddia etmektedir.

Bu bölgelerin dışında deprem açısından oldukça tehlikeli diğer bazı bölgeler ise aşağıda verilmiştir. Bunlar;

8440_endonesya-Alaska
-Hawaii
-Nevada
-Washington
-Idaho
-Wyoming
-Montana
-Utah
-Oregon
-Çin
-İran
-Tonga

Depremler doğal bir felaket, kaçınılmaz bir tehlike, bir davetsiz misafir ve bir felaket bir olaydır. Dünya’nın hareketlerini durdurmak imkansız olduğundan, depremleri durdurmak da mümkün değildir. Belki de yapabileceğiniz tek şey bunlardan birini hiç yaşamayacağınızı umut etmektir. Yukarıda bahsettiğimiz yerlerin diğerlerine göre depremlere daha yatkın bölgeler olduklarını unutmayın. Ancak gerçek hayatta depremler herhangi bir kıtada, herhangi bir ülkede, herhangi bir şehirde yani herhangi bir yerde gerçekleşebilirler!
Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/worst-places-to-live-in-if-you-are-scared-of-earthquakes.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku