Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

HPV Aşısının İnsan Hayatındaki Önemi

0 387

Dünyada sık görülen, özellikle de kadın kanserleri arasında oldukça yaygın olan rahim ağzı kanseri; Human Papilloma Virüs HPV aşısı sayesinde iyileşebiliyor.

Rahim ağzı kanseri, diğer adıyla siğil virüsü; uzun süreli enfeksiyonlar sonucu görülen bir kanser türüdür. Bu virüse ilk cinsel ilişkiyle birlikte bir kaç yıl içerisinde yakalanılabilir. Bazı kadınlar bu virüsü 24 ay içinde vücuttan atarlar bazı kadınlarda bu virüsü atamadıkları için rahim ağzı kanserine zemin hazırlanır. Human Papilloma Virüs (HPV) aslında bulaşıcı ve özellikle yaygın sinsi bir virüs olarak ta bilinir. Bu virüsün oldukça fazla çeşidi vardır. Örneğin ellerde ya da ayaklardaki siğiller bu virüsün bir çeşitidir. Fakat insan hayatını HPV Aşısının İnsan Hayatındaki Önemiriske atan bir durumları yoktur. Bu virüsün birçok tipi ise sadece genital bölgeyi etkileyebilmektedir.

Bu virüslerin bazıları siğillere yol açar fakat kanser riski taşımayan bir yapıları vardır bazıları ise rahim ağzı kanserine ya da serviks rahim ağzı duvarında hücrelerin değişimine yol açarak kanser oluşturabilir. Bu virüs, cinsel yolla bulaşan bir virüs olarak da bilinir, sadece bir cinsel ilişkiyle bile bulaşabilir. Prezervatifin sadece genital bölgenin korunmasında işe yaradığı düşünüldüğünde genital bölgenin tamamı korunmasızdır ve bu şekilde dahi bulaşma olasılığı oldukça yüksektir. Human Papilloma Virüs (HPV) virüsüne yakalanıp yakalandığınızı pap testiyle anlamak mümkündür. Tıp dilinde Pap Smear testi olarak bilinen jinekolojik muayene yapılarak rahim ağzından alınan hücrelerin değişimlerinin incelenmesiyle ortaya çıkar. Üreme çağına gelen her kadının bu testi yılda 1 kez yaptırması gerekliliği vardı. Bu sayede rahim ağzındaki hücre değişimleri kanser hücrelerine dönüşmeden erken tanı ile bu kanser türünden kurtulmak mümkündür.

Rahim ağzı kanserinin dünyada kadın kanserleri arasında ikinci sırada olması aslında yaygınlığının ve ürkücü olarak sıklığını ortaya koymaktadır. Yapılan araştırmalarda sayıları 2 milyonu bulan kadınlarda bu kanser türünün varlığı tespit edilmiş, 650’den fazla kadının bu kanserden hayatını yitirmiştir. Tanı konan kadınlarda sayı 490,000 olarak biliniyor. Rahim ağzı kanseri ölümcül bir kanser türüdür. Rahim ağzı kanserine yakalanan 3 kadından 1’i hayatını yitirebiliyor, yani 2 dakikada bir kadın rahim kanserinden ölüyor.

Human Papilloma Virüs (HPV) virüsü sadece rahim ağzı kanserine neden olmaz genelde vulva kanserine, vajina kanserine, baş ve boyun ve anüs kanserlerine neden olur. Hamilelikte görülen bu virüs bebeğe geçerek bebekte boyun siğilleşmesine neden olur. HPV virüsünden korunmak için yine kendi adını taşıyan aşıyı yaptırmak gerekli bu aşı sayesinde önceden alınan önlemler faydalı sonuçları da beraberinde getirmektedir. Bu virüs için kullanan iki tip aşı bulunmaktadır. HPV Tip 16 ve Tip 18 diye adlandırılan bu aşılar rahim ağzı hücre yapılarının korunmasında yüksek oranda etkili oldukları bilinir.

Human Papilloma Virüs (HPV) aşısının önemi toplum tarafından bilinmeyen bir aşı, aslında ilk üremeden yani yaşayacağınız ilk cinsellikten önce bu aşıyı yaptırmanız gereklidir. Fakat HPV Aşısının İnsan Hayatındaki Önemicinsel ilişki sonrasında da etkili olduğu belirtilmektedir. Bu aşı 55 yaşına kadar koruma göstermektedir. Daha öce bu virüs olgusu tespit edilmiş kadınlarda bu aşı tekrar edilmelidir. Bu aşı, vücut için hiçbir risk ya da yan etki içermez. Ülkemizde özellikle önerilen bir aşıdır. Bu aşılar dünyada zorunlu aşı kapsamına giren aşılardandır. Ülkemizde bir zorunluluğu yoktur, bu aşılar 3 doz olarak 6 aylık periyotlarda koldan yapılabilir.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku