Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Claudio Taffarel Kimdir?

0 456

Claudio Andre Mergen Taffarel 8 Mayıs 1966 tarihinde Brezilya‘nın Santa Rosa şehrinde dünyaya gelmiştir. Brezilya Milli Takımı’nın da formasını terleten Taffarel, 3 kez Brezilya forması altında FIFA Dünya Kupası’nda mücadele etmiştir. Kaleci olan Taffarel’in kulüp kariyerinde, Parma ve Galatasaray gibi takımlar yer almaktadır. Kariyeri boyunca en büyük başarılar Galatasaray forması altında gelmiştir. Bu dönemde Brezilya forması giymeyi de bırakan kaleci, tamamıyla Galatasaray’ın başarısı için mücadele vermiştir.

terimin_yerine_taffarel18 yaşında profesyonel futbol kariyerine başlayan Taffarel 6 farklı kulüple sözleşme imzalamıştır. Bunlardan bazıları; Parma, International, Atletico Mineiro, Reggina ve Galatasaray’dır. 100’ün üzerinde Brezilya A Takımı’nın formasını giyen Taffarel, 1 kez Dünya Kupası’nı kaldırma başarısını da göstermiştir. 1994 yılında bu zafer İtalya karşısında penaltılar sonucu Taffarel’in de katkısı ile gerçekleşmiştir. Claudio Taffarel 3 kez mücadele ettiği Dünya Kupası’nda bir kez de finalde kupayı kaptıran Brezilya Milli Takımı’nın bir numaralı kalecisi olmuştur. Dünya Kupaları dışında 5 büyük organizasyonda daha boy gösteren Brezilyalı file bekçisi bu alanda Brezilya futbol tarihine adını altın harflerle yazdıran sayılı kaleciler arasında yer almaktadır.

Santa Rosa’da dünyaya gelen Taffarel, profesyonel futbolculuk kariyerinde Sport Club International formasıyla başlamıştır. Burada 5 yıl geçiren Taffarel 1988 yılında Altın Top Ödülü’ne de aday gösterilmiş sayılı kaleciler arasında girmiştir. 1985’te başlayan International kariyeri pek parlak olmasa da burada 5 yıl boyunca istikrarlı bir futbol sergilemiş ve 1990 yılında İtalya’nın 90’lı yıllarda yükselişe geçen ve Avrupa kupalarında zaferlere uzanan Parma AC takımına transfer olmuştur. Bu transfer 1990’da İtalya’da düzenlenen Dünya Kupası’nın hemen ardından gerçekleşmiştir.

295008_heroa1990 yılında Parma, İtalya Serie A’ya daha yeni çıkma başarısı gösteren bir kulüp olma özelliğine sahipti. Parma’nın yükselen bir değer olarak gösterilmesine büyük katkı sağlayan Taffarel ilk sezonunda bütün lig maçlarında görev almayı başarmış ve bu alanda oldukça istikrarlı bir performans sergilemiştir. Bir sonraki yıl da Taffarel ile beraber yükselişini sürdüren Parma, UEFA Kupası’na katılmaya hak kazanmıştır. Bu başarıda pay sahibi olan kaleci Taffarel bir sonraki yıl ise fazla forma şansı bulamayınca Parma kulübünden ayrılmaya karar vermiştir. Parma’dan Reggina’ya transfer olan Taffarel, burada 31 lig maçına çıksada 1994 sezonun sonunda Reggina’nın küme düşmesiyle beraber, rotasını ülkesi, Brezilya’ya çevirmiştir.

Brezilya Birinci Ligi ekiplerinden Clube Atletico Mineiro ile 3 yıllık bir sözleşme imzalayan Taffarel buradaki performansıyla Brezilya Milli Takımı’nın kalesini korumaya devam etmiştir. 1998 yılında Brezilya ile beraber Fransa‘nın ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonda finale kadar yükselmiş ancak finalde ev sahibi olan Fransa’ya 3-0 yenilirken kaleyi O korumuştur. 1998 yılında Dünya Kupası’nın hemen ardından Galatasaray ile sözleşme imzalamış ronaldo_taffarelve kulüp bazında en başarılı dönemini Galatasaray forması altında geçirmiştir. Bu dönemde 6 tane büyük kupayı kaldıran Taffarel, Galatasaray ile beraber dünya çapında olan şöhretini daha da ileriye taşıma fırsatı bulmuştur. 6 büyük kupa arasında 2 Türkiye Süper Ligi’nin yanı sıra 1’er adet UEFA Kupası ve UEFA Süper Kupası yer almaktadır.

Galatasaray’da gösterdiği performansla ve kazandığı kupalarla akılda kalan Taffarel, yolunu Galatasaray’la ayırmaya karar vermiştir. Sözleşmesi sona ermesine rağmen sözleşmesini uzatmayacağını belirten Brezilyalı file bekçisi, eski takımı olan Parma’nın yolunu tutmuştur. Ancak Parma’da bir sezonda yalnızca 8 maçta forma şansı bulabilen Taffarel, Parma tarafından Empoli’ye satılmak istenmiş ancak Taffarel buna karşı çıkmıştır. Sezon sonunda Parma ile yollarını ayırcan Taffarel böylece 2002 yılında aktif futbolculuk kariyerine son noktayı koymuştur.

Kaynakça:
Former Brazilian Goalkeepers

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.