Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hücreye Bakmanın En Yeni Yolları Nelerdir?

0 410

Hücreye Bakmanın En Yeni Yolları Nelerdir?İngiliz fizikçisi Robert Hooke, mantarın mikroskobik görünümünü tanımlamak için hücre terimini 1665 yılında yaratmasından bu yana, bilim insanları giderek daha sofistike mikroskopi araçlarını geliştirerek hücresel yapının daha küçük ayrıntılarını görmelerini sağlıyor. 17. ve 18. yüzyıllarda sınırlı hücre çalışması olan kalitesiz mikroskoplardan ziyade bugünün alet ve teknikleri yüksek büyütme ve çok ince çözünürlük sağlar.Aşağıdaki liste, hücresel ve moleküler görselleştirme için heyecan verici ve en yeni mikroskopi yaklaşımlarını vurgulamaktadır.
-Yakın Taramalı Optik Mikroskopi
Yakın alan tarama optik mikroskopisi (NSOM), bir konvansiyonel ışık mikroskobisinde birlikte bulunan yapıların çözünürlüğünü engelleyen kırınım sınırını aşarak nanomekanik özelliklerin görselleştirilmesine olanak tanır.NSOM’da, kırılma sınırının altındaki özellikleri çözmek için, ışık dalgaları numunenin yüzeyine çok yakın yayılır (dolayısıyla yakın alanterimi). Örnek (örneğin, hücre) yüzeylerin incelenmesi ile sınırlı olmasına rağmen, NSOM, 2 ila 5 nm aralığında yaklaşık 20 nm yanal çözünürlükler ve eksenel (dikey) çözünürlükler elde edebilir. Kırılma sınırının altındaki özellikleri çözdüğü için bir süper-çözünürlük mikroskopisi türü olarak kabul edilir.
-Atomik Kuvvet Mikroskopisi
Atomik kuvvet mikroskobu (AFM), numunelerin çok yüksek yüzey çözünürlüğüne olanak tanır ve araştırmacılara yüzey özellikleri hakkında bilgi verir.AFM, numune yüzeyinde keskin bir uç (sadece birkaç atom genişliği) sürükleyerek ve ucu ve numune yüzeyi arasındaki kuvveti ölçerek çalışır. Ortaya çıkan sinyal, yüzey topografyasının bir açıklamasına çevrilebilir ve yüzey kuvveti taraması, numune yüzeyinin üç boyutlu bir görüntüsü oluşturmak için dönüştürülebilir. Biyolojik bilimlerde AFM, hücre davranışını ve hücre-hücre etkileşimlerini araştırmak ve bazı hücre yüzeyi özelliklerini değerlendirmek için kullanılmıştır.
-Lazer Tarayıcı Konfonel Mikroskopi
azer tarayıcı konfokal mikroskopi, biyolojik örneklerin derinlemesine görüntülenmesine izin verir ve odak düzleminin ötesinde alanlardan gelen bilgileri ortadan kaldırır veya azaltır; keskin tanımlı görüntülerin üretilmesine neden olur.Lazer teknolojisinin, detektörlerin, filtrelerin, hücrelerdeki ve dokulardaki son derece spesifik hedeflere tutunan floresan kimyasalların geliştirilmesine devam edilmesi, konform mikroskobi biyolojik araştırmada kilit bir araç haline getirdi.
-Yapısal Aydınlatma Mikroskopisi
Geniş alanlı mikroskopların aydınlatma ve görüntüleme yeteneklerini geliştirmenin bir aracı olarak, bir diğer süper çözünürlük tekniğiyle yapılandırılmış aydınlatma mikroskopisi (SIM) geliştirildi.Bu, bir numuneden algılanan mekansal olarak birbirine tutunmayan floresan emisyonlarının yeniden yapılandırılması ve sayısal olarak filtrelenmesi için Fourier dönüşümleri kullanılarak gerçekleştirilir. Fourier dönüşümü, kırınım sınırını aşan çözünürlüklerde örnek görüntüler üretir.
-Seçici Düzlem Aydınlatma Mikroskopu
Seçici düzlem aydınlatma mikroskopisi (SPIM) / ışık-yaprak flüoresan mikroskobu (LSFM), sadece numunenin odaklanmış düzlemi aydınlatılarak, numunelerin eksenel (dikey) yönde optik olarak kesitlenmesine izin verilir.SPIM / LSFM canlı hücrelerin ve tüm doku örneklerinin (embriyo gibi) zaman atlamalı görüntüleme için sıklıkla kullanılır.
-Seri Zamana Göre Kodlanmış Güçlendirilmiş Mikroskopi
Seri zamana göre kodlanmış güçlendirilmiş mikroskopi (STEAM), bir numuneden mikroskoba yansıyan ışık sinyallerinin mekansal dağılımla yavaşlandığı fotonik zaman gerilmesi olarak bilinen bir fenomeni işleyen yüksek hızlı bir görüntüleme teknolojisidir.Bu teknik, canlı hücrelerdeki dinamik süreçlerin (örn., Kimyasal sinyalizasyon) görselleştirilmesi için biyomedikal bilimlerde özellikle yararlıdır.

Hücreye Bakmanın En Yeni Yolları Nelerdir?-Uyarılmış Emisyon Tükenmesi Mikroskopisi
Uyarılmış emisyon tükenmesi (STED) mikroskopisinde, numuneler daha sonra optik sistem tarafından seçici olarak tüketilen floresan boyalar ile muamele görür.Sistem iki lazer ışını kullanıyor, bunlardan birincisi floroforları uyarıyor ve ikincisi derhal onları taban durumuna getiriyor. Ancak, ikinci ışın odağın merkezinde sıfır yoğunluk sergilemek üzere modifiye edilir.Bu nedenle, iki kiriş üst üste bindirildiğinde, odaklanma gücünün yoğunlaştığı küçük bir floresan bölgesi bırakarak aydınlatma alanı en aza indirilir.STED, proteinlerin ve diğer moleküllerin ayrıntılarının tek nanometre aralığında çözülmesini sağlayan bir süper çözünürlük mikroskopisi türü olarak düşünülür.
-Diferansiyel Girişim Kontrast Mikroskopisi
Renksiz saydam örnekleri görüntülemede diferansiyel interferans kontrast (DIC) mikroskopisi kullanılırken, kırılma indeksindeki farklardan üretilen örnek bileşenlerde kontrast bulunur.Genellikle kültürlenmiş hücreleri, kan yaymalarını ve bakteri ve diyatomlar gibi tek hücreli organizmaları görüntülemek için kullanılır.

Hücreye Bakmanın En Yeni Yolları Nelerdir?-Genişleme Mikroskopisi
Genişleme mikroskobu, nanometre ölçeklerinde mekansal çözünürlüğü elde etmek için, mikroskop veya görüntüleme bileşenlerinin modifikasyonundan ziyade, numunelerin manipüle edilmesine dayanan bir tekniktir.Bu süper çözünürlük tekniğini kullanan araştırmacılar, 100 nm altındaki özellikleri görebiliyorlar.
-İletim Elektron Mikroskopisi
İletim elektron mikroskobu (TEM), geliştirilen en güçlü mikroskopik teknikler arasında yer alır ve özelliklerin tek nanometrelerdeki çözünürlüklerde görselleştirilmesini sağlar. TEM’de bir elektron ışını bir numuneye odaklanır.Elektronlar numuneyi geçer ve son derece büyütülmüş bir elektron görüntüsü oluşturur ve bu elektronları floresan bir ekran üzerinde yakalayarak ya da dijital olarak yakalayarak insan gözüne görünür hale getirir. Biyolojik uygulamalarda, TEM, hücrelerden ve virüs parçacıklarından, bireysel proteinlere ve diğer moleküllere kadar çok çeşitli örnekleri imgelemek için kullanılmıştır.

 

Kaynakça:

 

https://www.britannica.com/list/10-ways-of-looking-at-cells

 

                                                                              Yazar : Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku