Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

George Bernard Shaw Kimdir?

0 374

George Bernard Shaw Kimdir? 26 Temmuz 1856′ da doğmuş; İrlandalı bir dramatist, eleştirmen ve sosyalist propogandacıdır. Gerorge Bernard Shaw aynı zamanda akademi özel ödülü ve nobel ödülüne sahiptir. 1876′ da Londra’ya taşınmış, 1895 yılında Saturday Review için yazılar yazıp, tiyatro eleştirmeni olmuştur. Hayatı boyunca 60′ tan fazla oyun yazmıştır.

Shaw’ın erken eğitimi, amcası tarafından bizzat desteklenmiştir. Müzik, edebiyat, sanat dünyalarını keşfi İrlanda Ulusal Sanat Galerisi’ne annesiyle yaptığı özel ziyaretlerle gerçekleşmiştir. 1872’de annesi ve babası boşanmıştır. Annesi iki kız kardeşiyle birlikte Londra’ya taşınmıştır. (Hemen akabinde de Shaw katılmıştır aralarına.) Küçük kız kardeşi bu olaylar esnasında vefat eden Shaw, yazar olma kararı almıştır. Annesi ile birlikte maddi olarak çok savaş vermişlerdir. İlk romanını yazdığı esnada British Museum’da çok vakit geçirmiştir, annesi de kendisini desteklemiştir.

Gün geçtikçe daha çok yazmasına rağmen ne yazık ki romanları yayıncılar tarafından sürekli reddedilmiştir. Talihsiz bir başarısızlık dönemi onu kısa bir süre sonra siyaset ve aydınların dünyasına katılmaya itmiştir. Fabian Society İngiltere’ nin dinamik ve entellektüel sistemiyle dikkat çeken bir sosyalist grubuydu. Shaw bu dünyanın kapıları aralayıp aralarına katılmıştır. (Sosyalizm, 1889’da Fabian Denemeler) ( Fabian denemeleri üzerine aktif olarak düzenlemlere dahil olmuştur..)

Fabian Society’e katılmasından bir sene sonra sanat, müzik, tiyatro ve kitap eleştirisi formatında yazılar yazdı. 1895’de tiyatro eleştirmeni olarak Saturday Review’a getirildi. Shaw kendi oyunlarını yazmaya ilk orada başlamıştır.

Shaw ilk oyunları Fabia Society odaklı eğilimde olduğundan, yansıttığı sosyal eleştirilerden dolayı çok tutulmuştu. Zaten bu oyunlar da kendisine büyük bir kariyerin gelmesi için zemin hazırlamıştı..Ki gerçekten 1898’de yazdığı Sezar ve Kleopatra tüm topluluklara hitap eden nitelikte kaliteli ve özgün bir eser olmuştu. Ardından bir diğer başarısı 1903 tarihli Cehenneme Dön Juan olmuştur. Man ve Superman’ e gelince önceki başarısına başarı katan, kendisini daha üst statüye taşıyan bir oyundu. Sonraki ilk 20 yıl içinde oynanan oyunlar Shaw’ı zamanın aranılan ve hatırı sayılı dramatistlerinden biri haline getirmiştir.George Bernard Shaw Kimdir?

Shaw, Pygmalion adlı tanınmış oyununun senaryosunu yazdı ve bu başarılı eser 1938′ de film perdesine uyarlandı. İlk kez büyük bir ihtişamla Broadway sahnesinde müzikal olarak sahnelendi. Broadway sahnesinde (1956) Rex Harrison ile Julie Andrews daha sonra da ekranda (1964) Harrison ve Audrey Hepburn ile bir hit haline gelerek büyük bir çıkış yakaladı.

Shaw hayatı boyunca sosyalizm ve kadın haklarını savundu, 1925’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne, 1938’de de Pygmalion ile Oscar’a sahip olan ilk ve tek kişi olarak da tarihe geçmiştir.

Shaw başka bir oyunu yazdığı esnada 94 yaşında, Ayot St. Lawrence, Birleşik Krallık’da hayata gözlerini yumdu.

Kaynakça:
https://www.biography.com

Yazar: Gülşah Dedeoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku