Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Basur Neden Olur ? Bitkisel,Doğal Tedavi Yöntemleri

0 260

Basur Neden Olur ? Bitkisel,Doğal Tedavi YöntemleriBasur ençok kabızlıkların çok fazla yaşandığı durumlarda ve mide bağırsak rahatsızlıklarında ortaya çıkar. Özellikle iş hayatında sabit bir şekilde masa başında oturanlar,fazla hareketsizliklerden istinaden, bu durumu derinden yaşarlar. Gün içinde yaşanan hareketsizlikler kas ve eklemlerde tembelliğe yol açar. Mide bağırsak hareketleri istenilen düzeni sağlayamadığından ,sindirim olgusu zorlanır ve kabızlıklar ve gaz ,mide sorunları fazlasıyla artmaya başlar.Tuvalet ihtiyacı yeterli şekilde karşılanamaz. Ikınmalar ve çeşitli zorlanmalar dışkı esnasında artar. Ve o esnada istenmeyen kanamalar olur. Ayrıca ilişkilerde yanlış hareketler,ters ilişki yöntemleri de bu tür rahatsızlıkların artmasına neden olur. Tıp dilinde hemoroit,halk arasında basur diye adlandırılır. Uzun süre oturmaktan,kabızlık,fazla acı yemek ve yoğun stresten oluşan bir çeşit varistir. Basur,çoğu defa cerrahi müdahale gerektiren yaygın bir hastalık olarak bilinir. Tedavisi ve bu zamanlarda beslenme şekli oldukça önem taşımaktadır.Basur,anüs(makat)bölgesinde bulunan toplar damarın varis gibi genişlemesi sonucu ortaya çıkar. Tüm acılı baharatların yenmesi basur üzerinde olumsuz etkileri vardır.Kuşburnu çayı,nane,dere otu,safran,kişniş,tarçın ve gülsuyunun basuru önleyici etkileri fazladır.

Basur Neden Olur ? Bitkisel,Doğal Tedavi YöntemleriBasurdan Korunmak ve Hastalığı Gidermek İçin Evde Doğal Tedavi Yöntemleri

Basurdan korunmanın doğal ve bazı basit yöntemleri;Bir bardak kaynar suya on gram siyah üzüm yaprağı katılır,on dakika demlendirilip her gün iki bardak kadar içilir.Dört bardak soğuk su içine dört tatlı kaşığı ufalanmış çoban çantası katılır,sekiz saat bekletilir,bu karışım birgün içinde tüketilir. Çoban çantası kaynatılır,bu su ile basur yıkanır.Saf zeytin yağ ısıtılıp sabahları aç karnına elli gram bir kaç gün içilir.Semiz otu lapa haline getirilip basur üstüne konur.Bir bardak kaynar su içine iki gram papatya katılır,on dakika bekletilip bu su ile basur pansuman edilir.Bir bardak kaynar suya bir tutam ince kıyılmış maydanoz katılıp on dakika kaynatılıp on beş dakika
bekletilip bu su ile basur pamukla ıslatılır.

Kuşburnu kaynatılıp lapa yapılır,ılıklaşınca bir avuç dolusu kadar alınır,makat bölgesine konur,yirmi dakika bekletilir,daha sonra makat ılık su ile yıkanıp temizlenir.Rendelenmiş patates lapa haline getirilip basur üstüne konur,bu işlem her gün üç defa tekrarlanır.Ilık su içine biberiye,kuşburnu,ısırgan otu ve papatya dan birer parça katılıp kaynatılır,yirmi dakikalık olarak bu suda oturma banyosu yapılır.Su teresi sıkılıp her gün suyundan bir bardak içilir.

Basur Neden Olur ? Bitkisel,Doğal Tedavi YöntemleriMarul tohumu toz haline getirilir,her gün beş gram içilir.Kırmızı pancar ezilip lapa haline getirilir,basur memeleri üstüne konur.Kabak,sarımsak ve soğan bol miktarda tüketilmeli ve ayrıca çok oturmaktan kaçınılmalıdır.Ödem Vücutta önemli miktarda su toplanmasına ödem adı verilir.Kalbe ve böbreğe ciddi oranlarda zarar verir. Bu nedenle ödem,klinikte damar dışı ve hücre dışı sıvı miktarının artışını ifade etmektedir. Ünlü tıp düşünürü Hipokrat,vücutta ödem oluşması ile ilgili olarak en iyi tedavi yönteminin uygulanmasına yardımcı etken kan aldırmak olduğunu söyler.Sülük de bu konuda en iyi tedavi yöntemlerindendir.Ödemden korunmanın doğal ve bazı basit yöntemleri;Bir bardak kaynar suya beş gram enginar yaprağı katılıp on dakika bekletilir,her gün bir kaç bardak içilir.Bir bardak kaynar su içine beş gram kiraz sapları katılır,on dakika demlendirilip her gün üç bardak içilir.Bir bardak süt içine bir bağ ince kıyılmış maydanoz katılır,süt yarıya inene kadar az ateşte kaynatılmadan tutulur,hazırlanan bu karışımdan gündüzleri her iki saatte bir olmak üzere iki çay kaşığı içilir.

Basur Neden Olur ? Bitkisel,Doğal Tedavi YöntemleriBir bardak kaynar suya on veya yirmi gram püskül katılır,on dakika bekletilip her gün iki veya üç bardak içilir.Bir litre kaynar su içine bir yemek kaşığı yabani kereviz katılır,on beş dakika bekletilip hergün üç bardak içilir.Bir litre sıcak suya bir yemek kaşığı akkuş ağacı yaprağı katılıp on dakika bekletilir,süzülüp çay gibi hergün iki veya üç bardak içilmeye devam edilmelidir. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

 

Kaynakça : 

sağlıkvakti.com

 

                                                                            Yazar : Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.