Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çocuklar İçin İştah Açıcı Tavsiyeler

0 394

Çocuklar İçin İştah Açıcı TavsiyelerGünümüz çocuklarda beslenmelerinde son derece seçicidir.Bir yemeğin ne kadar lezzetli olduğu onlar için çok fazla önem arz etmez ve neredeyse hiç bir yiyeceği yeterince lezzetli olarak görmezler. Fakat bu duruma bir de diğer boyutundan bakmak gerek ; İştah kaybı. İştah açıcı yöntemleri anlatacağımız bu makale size çocuklarınızın iştah sorunlarını giderme konusunda yardımcı olacaktır.

Yemekler açısından çocukları memnun etmek genellikle bir yetişkini memnun etmekten çok daha zordur. Çocuklar özellikle hasta olduklarında yemeklerden uzak dururlar. Bu süreçte kullandıkları ilaçların yan etkilerinden dolayı iştahlarını tümüyle kaybederler. Böyle bir durumda ebeveynler olarak siz iştah açıcı kullanma durumunda kalacaksınız. Eğer siz de çocuğunuzun düzenli ve iyi bir şekilde beslendiğini düşünmüyorsanız sizin için iştah açıcı öneriler bu makalede yer alıyor.

Çocuklar İçin İştah Açıcılar

Şifalı Bitkiler :Eğer çocuklarınızın besleyici yemekler yemediğinden şikayetçiyseniz, birtakım alternatif yöntemlere yönelebilirsiniz. Zencefil, çemen otu, biberiye , binbirdelik otu gibi şifalı bitkileri deneyin. Bunlar hem güvenli hem de etkili otlardır. Ayrıca bu şifalı bitkiler mide rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılır.

Çocuğunuza zengin meyve seçenekleri sunun. Çocuklar meyveyi severler ve çok nadir meyve yemeye hayır derler. Meyveler zengin vitamin, mineral ve lif kaynaklarıdır.Meyveleri doğrarken güzel şekiller verin ve bunları yaparken çocuklarınızdan yardım isteyin. Meyveleri meyve suyu şeklinde de servis edebilirsiniz. Araştırmalara göre meyve tüketimi enerji seviyesini yükseltir ve iştah açıcı olarak görev yaparlar.

Çocuklarınızın günlük yemeğine fazla olmamasına özen göstererek biraz baharat ekleyin.Baharatlı tatlar damak zevkine hitap eder ve daha fazla iştaha neden olurlar.Vitamin eksikliğinin iştah kaybına neden olduğu araştırmalarla gözlenmiştir. Bu yüzden multivitamin haplar ( demir,çinko vb.) uzmanlar tarafından beslenme dengesini ayarlamak için tavsiye ediliyor. Ayrıca vücudun enerji seviyesini ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Fakat bu multivitaminler sadece doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Çocuklar İçin İştah Açıcı TavsiyelerMümkün olduğu kadar abur cuburdan kaçının. Sağlıksız atıştırmalıklar, şekerler ve gazlı içecekler çocukların iştahını bozabilir. Eğer çocuğunuz bu tarz yiyeceklerden isterse onlara meyve ve diğer sağlıklı yiyecekleri atıştırmalık olarak sunabilirsiniz
Sürekli duygusal baskı iştah kaybı sebeplerinden biri olabilir. Çocukların problemlerini onlarla konuşarak öğrenmeye çalışın. Bozuk aile düzeni iştah kaybının nedeni olabilir. Onların ilgisini belirli bir spora veya fiziksel aktiflik gerektiren bir aktiviteye yönlendirin. Bu çocuklara streslerini atmaları konusunda yardımcı olacak ve iştahlarının canlanmasına yardımcı olacaktır.
Hastalık durumlarında çocuklarınıza daha fazla ilgi gösterin. Çocuklarınız sevdiği ve besleyici yemekler yapmaya çalışın.
Eğer çocuğunuz tüm bunları reddediyorsa ve bu yöntemlerden sonuç alamadıysanız lütfen medikal yardım için doktorunuza başvurunuz.

Kaynakça:
https://www.livestrong.com/article/220491-tips-on-loss-of-appetite-for-children/

Yazar:Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku