İdrar Kesesi Kanseri Tanısında: Narrow Band Görüntüleme Cihazı

İDAR2

Günümüzde sağlık sektörü bilim ve teknolojinin çok büyük bir hızlabüyümesiyle birlikte, bu gelişmeye paralel olarak gelişmiştir. Bu gelişme ise kendini daha çok, hastalıkların tespit ya da tedavi sürecinde kullanılan çeşitli cihazların bulunması ve uygulanmasıyla gösterir.

Çoğu son teknoloji olan cihazlar, sağlık alanındaki çalışmalara öncü olmaktadır. Narrow Band adı verilen görüntüleme cihazı da, tıp sektöründe kullanılan gelişmiş teknolojilerden sadece bir tanesidir.

Narrow Band görüntüleme cihazı, daha çok hastalıkların tanısında kullanılan bir cihaz. Dünyada son kullanımı doktorlara büyük avantaj sağlayan bu görüntüleme cihazı, Türkiye’de ise ilk olarak Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinin Üroloji kliniğinde kullanılmıştır. Cihazın ana işleyiş teması ise, üstün özellikleri sayesinde kanser riskini çok önceden tahmin ederek, kanser hastalarının erken tanı ve tedavisine yardımcı olmaktır. Cihaz, doktorlara hastalıkların tanısında çok büyük avantajlar sunması nedeniyle, doktorların en büyük yardımcısı konumunda bulunuyor.

idrar

Narrow Band görüntüleme cihazı, idrar kesesinde gözle görülemeyen ya da normal yollarla yapılan endoskopik yöntemlerin saptayamadığı kanser riski taşıyan kanser odaklarının, erken teşhisinde kullanılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, çağımızın en büyük sorunlarından biri olan kanser sorununa erken tanısındaki başarısı nedeniyle, çağın en önemli cihazlarından biri konumundadır. Çünkü; kanser tedavisinde erken tedavinin önemi düşünüldüğünde, bu cihaz kendisini ayrıcalıklı bir konuma sürüklenmesine yetmekte.

Tıp alanındaki üstün özellikleriyle kullanılan bu cihazda, Mikrostikrür ve yüzeysel şekilde kapillerin yapısında yer alan endoskopik görüntüler çeşitli alanlarda dalga boylarına ayrılır ve filtrelenir. Bu filtreleme işleminin ardından bir görüntüleme tekniği oluşur ve cihazda sadece önceden belirlenmiş olan dalga boyu seçilir.

Narrow Band görüntüleme cihazında bu dalga boyları mavi ya da yeşil renkte bulunurlar. Bu renklerden mavi 415nm, yeşil ise 540nm bant aralığındadır. Bu görüntüleme cihazı, bu bant aralığında renk değişimleri yaparak, idrar kesesi kanserlerinin tespitini netleştirmektedir. Cihazın temel çalışma prensibi bu şekildedir.

Yazar:Erdoğan GÜL

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar