Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İf Şatosu Hakkında Önemli Bilgiler

0 412

İf Şatosu Hakkında Önemli Bilgilerİf ağacı, dilimizdeki adıyla “porsuk ağacı”(taxus baccata), prehistorik dönemde zehirli ok yapımında kullanılan, Galya’lıların kutsal bilip ölülerle yaşayanlar arasında bağ oluşturduğuna inanarak mezarlık ağacı olarak diktikleri, boyu 20 metreye ulaşabilen, 2.000 – 3.000 yılı bulan ömrüyle adeta sonsuzluğu sembolize eden ve kireçli topraklarda yetişen bir bitkidir.

Frioul takım adalarının en küçüğü olan, adı “if” ağacından esinlenilmiş “İf” adası üzerinde inşa edilen dünyaca ünlü “İf Şatosu” (Château d’If), önce kale olarak planlanarak yapılmış, daha sonra kaçılması imkansız bir hapishane olarak kullanılmıştır. Eski Marsilya limanının yaklaşık 2 mil açığındaki İf adası üç hektarlık bir yüzölçümüne sahiptir. [İf Şatosu.jpg]

1516’da Fransa kralı birinci François, Marignan zaferinden sonra bir süre Marsilya’da kaldı. Kentin ve limanın istilalara karşı korunmasız olduğunu gören kral, İf adasında körfezi koruyacak bir kale yapılması emrini verdi. Charles Quint’in (Şarlken) 1524’teki kralı haklı çıkaran bir saldırısından sonra nihayet başlanan kale inşaatı 1531 yılının temmuz ayında tamamlandı. Ancak, tarihi boyunca İf Şatosu’na tek bir saldırı olmadı.

İf Şatosu‘nun hapishane işlevi, yapımının bitmesinden birkaç yıl sonra başladı. Akıntılarla çevrili kalenin konumu ve mimarisi, buradan kaçmanın olanaksız olduğu ideal bir hapishane oluşturuyordu. Yoksul tutuklular yığınlar halinde kalenin dehlizlerindeki penceresiz zindanlarda hayatta kalmaya çalışırken, zenginler ücret ödeyerek penceresi, gardrobu ve şöminesi olan odalarda kalıyorlardı. Buraya gönderilen tutuklular arasında, sayıları 3.500’ü bulan Fransız Kalvinistleri, Mirabeau (1774), Paris Komünü’nün liderlerinden Gaston Crémieux (1871’de idam edildi) sayılabilir. Aslında, Napolyon’un Mısır Seferi’nin ünlü generali Jean-Baptiste Kléber’in de sayılması gerekir. 1800’de Kahire’de bir Suriye‘li öğrenci tarafından bıçaklanarak öldürüldükten sonra, mumyalanmış cenazesi siyasi nedenlerle İf Şatosu’na getirildi ve tabutu 18 yıl burada kaldı.

1İf Şatosu Hakkında Önemli Bilgiler890 yılında şatonun hapishane olarak kullanılmasından vazgeçildi, askeri bölge olmaktan çıkarıldı ve müze olarak halka açıldı. İf Şatosu, bugünkü dünya çapında tanınmışlığını, Alexandre Dumas’nın 1844’te yazımını tamamladığı, yüzden fazla dile çevrilen ve çok sayıda filme konu olan romanı “Monte Kristo Kontu”nda, romanın kahramanı Edmond Dantes’in hapsedildiği kale olmasına borçludur. Bir başka ünlü yazar, Mark Twain 1867 yılında ziyaret ettiği şatoyu, 1869’da yayınladığı gezi kitabı “The Innocents Abroad”da (Uzaklardaki Masumlar) anlattı. Bu kitap yaşamı boyunca Twain’in en çok satan kitabı olduğu gibi, tüm zamanların en çok satan gezi kitabıdır.

Kaynakça:

www.tripadvisor.com.tr
-Alexandre Dumas, “Le Comte de Monte-Cristo”, Createspace Independent Pub. Platform,(2017).<br />
-Mark Twain, “The Innocents Abroad”, Modern Library,(2003).

Yazar:Oben Güney Saraçoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.