Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Indianapolis Nasıl Bir Şehirdir?

0 279

Indianapolis Nasıl Bir Şehirdir?Indianapolis, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Indiana eyaleti sınırları dahilinde bulunan bir yerleşim yeridir. Bu yerleşim yeri, hukuki olarak şehir statüsüne sahip olup, bölgenin en gözde mekanları arasında kabul edilir. Bağlı olduğu eyalet olan Indiana’nın en büyük ve de en gelişmiş şehri olan Indianapolis, bu eyaletin hem en önemli hem de en çok nüfusa sahip olma özelliğini de haizdir. Aynı zamanda şehir, bu eyalete başkentlik de yapar. Bu anlamda Indianapolis, Indiana eyaletinin kalbi olarak adlandırılır. Sadece Indiana eyaleti açısından önemli olarak kabul edilemeyecek kadar değerli olan bu yer, orta batı Amerika’nın da en büyük 3 şehrinden biri olarak karşımıza çıkar. Amerika Birleşik Devletleri’nin geneli nazara alındığı vakit ise, şehir en popüler 15 şehir arasında kendisine yer bulmasıyla da dikkat çeker. Ayrıca şehir, Birleşik Devletler’in en büyük yüzölçümüne sahip 5 başkent şehri arasında da yer alır. Eyaletin başkenti olan Indianapolis, her anlamda bu unvana layık bir konuma sahiptir. Bakıldığı vakit, şehir eyaletin kültürel, ekonomik ve de siyasi anlamda lokomotifliğini üstlenmiş vaziyettedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu yakası olarak adlandırılan Atlantik kıyısına daha yakın olan Indianapolis, yine de orta batı olarak adlandırılan hatta yer alır.

Şehir her Amerikan şehri gibi birden çok lakaba sahiptir. Bunların başında ”Indy”, ”Circle City”, ”Crossroad of America”, ”Naptown”, ”Amateur Sports Capital of the World” ve ”Railroad City” gelir. Birleşik Devletler’in en gözde yerleşim yerlerinden biri olan Indianapolis, Indiana eyaletinin Marion bölgesi olarak kabul edilen sınırında yer alır. Birleşik Devletler’in doğu hattına son derece yakın olsa da şehir, yine de yeni kurulmuş şehirler arasında yer alır. Şehrin temellerinin atıldığı tarih 6 Ocak 1821 iken, kasaba olarak kabul edilişi 3 Eylül 1832 ve nihayetinde de şehir unvanını kazandığı tarih ise, 30 Mart 1847 olarak kayıtlara geçmiştir. Birleşik Devletler’in en önemli yerleri arasında sayılan Indianapolis, bu anlamda birçok Amerikan şehrine nazara daha yeni bir yerleşim yeri olarak görülür. Şehir eyalet sınırları dahilinde yer alan yerleşim yerleri nazara alındığı vakit, bunlar arasında en kalabalık olanlarından biri konumundadır. Şehrin merkezi olarak adlandırılan ilçelerde aşağı yukarı 900 bine yakın insan yerleşik olarak yaşamaktadır. Bunun dışında şehrin bütün ilçeleri nazara alındığı vakit, nüfus sayısı 2,4 milyona kadar çıkar.

Indianapolis Nasıl Bir Şehirdir?

Eyaletin en büyük ekonomik figürleri arasında sayılan Indianapolis, Amerika Birleşik Devletleri şehirleri nazara alındığı vakit, ilk 25 içinde yer alır ki, bu son derece büyük bir başarıdır. Eyaletin her anlamda merkezi olan Indianapolis, eğitimden tutun da sağlık alanına kadar birçok alanda son derece önemli tesisleşmeleri de sınırları dahilinde bulundurur. Özellikle son yıllarda yapılan tanıtımlar sayesinde şehre olan ilgi yerli turistlerle sınırlı kalmamış ve de yabancı turistlerin de bölgeyi ziyaret etmesine yardımcı olmuştur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.