Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Work And Travel Yapabileceğiniz Ülkeler

0 2.309

Work And Travel Yapabileceğiniz ÜlkelerHem gezip, hem de çalışmak, dünya üzerinde birçok gencin hayalıdır. Özellikle de henüz eğitim aşamasında olup da iş hayatına girişilmemişse. Üniversite döneminde birçok öğrenci, yaz aylarında başka bir ülkeye gidip orada yaşayıp para kazanmanın hayalini kurar. Bunu çoğu kişi de zorlanmadan yerine getirir. Dünya üzerinde belirli bir süreliğine size geçici çalışma izni düzenleyecek çok sayıda ülke bulunmaz. Ancak bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar olsa da birkaç ülke vardır ki, sizi belirli bir süreliğine ülkelerine kabul ederler. Bu durumda size verilen vizenin içeriği ile bağdaşır şekilde, o ülkede çalışır ve de yaşarsınız. Başka bir ifadeyle ”Work and Travel” yaparsınız. Günümüz itibariyle, bu gibi birçok program bulunur. Bunlar için aracı kurumlara 10 bin Türk lirasından başlayan ücretler ödemeniz gerekir. Bu son derece yüksek bir rakamdır ve sadece vize ve bilet masrafınızla beraber bulunan iş için komisyon alınır. İşte tüm bunlar için 10 bin liradan başlayan ücretler ödersiniz. Aslında işleri kendi başına halletmeniz de mümkündür ve de bu durumda yüzde 80 civarında tasarruf edebilirsiniz. Bunun için yeteri kadar İngilizce bilmek ve de cesaret sahibi olmak yeterli olacaktır. Öncelikle en önemli mesele, iş bulmak gibi sanılsa da bu aslında son derece yanlış bir düşüncedir. En önemli husus vizeye çıkartmaktır. Bunun için not ortalamanızın sizin seyahat edeceğiniz ülkeden geri gelmeyi düşünmenizi gerektirecek kadar güçlü olması gerekir. Bu ilk şarttır. Alttan dersinizin olmaması son derece iyi olacaktır.

Work And Travel Yapabileceğiniz ÜlkelerKonsolosluk aracılığı ile vize başvurunuzu bizzat kendiniz yapabilirsiniz. Bir aracıya binlerce lira vermenize gerek yoktur. Sonrasında eğer vizeye hak kazanırsanız, bu durumda iş bulmanız en önemli meseleniz haline gelecektir. Bunun için yabancı sitelerden iş arayabilirsiniz ve inanın hiç istemediğiniz kadar iş bulacaksınız. Ayrıca paranız da böylelikle cebinizde kalacaktır. Örneğin; tüm işlemleri kendiniz yaparsanız, Amerika Birleşik Devletleri Work and Travel masrafınız sadece 2 ila 3 bin Türk lirası arasında olacaktır. Bu da sizin ciddi anlamda tasarruf etmeniz anlamına gelir. Öncelikle Work and Travel programı sadece Amerika Birleşik Devletleri için bulunmaz, Kanada, Avustralya, Singapur ve de Avrupa Birliği içersinde de Work and Travel yapma fırsatınız olabilir. Amerika Birleşik Devletleri için, J1 vizesi olmanız yeterli olacaktır. Bu vize size tek giriş sonrasında 120 günlük bir çalışma ve de oturum izni sunar. İş konusu ise son derece basit bir prosedürdür. Birleşik Devletler’in Work and Travel vasıtasıyla ülkeye gelenlere özel siteleri bulunur ve bunlar vasıtasıyla aylar öncesinden dahi işinizi belirleyebilirsiniz. Kanada, Avustralya ve Singapur da aynı bu programa benzer bir programa sahiptir. Ancak Kanada için Türk vatandaşları henüz aktive edilmediklerinden Work and Travel başvurusu yapamazlar. Ancak AB pasaportunuz varsa onunla yapabilirsiniz.

Avustralya da Work and Travel programı düzenler ve de Türk vatandaşları bu kapsamda yer alırlar. Avustralya’da Work and Travel kapsamında 12 aya kadar çalışma imkanınız bulunur. Ancak her 6 ay için farklı iş verenlerle çalışmanız zorunludur. Yani tek bir işte 12 ay süresince çalışamazsınız. Eğer ortalamanız gerçekten yüksek ve de İngilizceyi iyi seviyede konuşabiliyorsanız bu durumda vizeniz çıkacaktır. İş bulmak içinse, ki bu Avustralya için son derece hızlı ve de kolaydır.

Ayrıca Avustralya ile benzer bir programa sahip olan Yeni Zelanda da düşünebileceğiniz yerler arasında olabilir. Özellikle doğası sebebiyle Avrupalılarca sık tercih edilen bir destinasyon olarak göze çarpar. Bu ülkenin de vize politikası Avustralya ile benzerlik gösterir.

Avrupa’da Work and Holiday yapmak şimdilik Türkler için mümkün değildir. Ancak Singapur imkanlar arasında yer alır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.