Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnsan Kaynakları Organizasyonu

0 477

Bilhassa küçük işletmelerde, insan kaynakları departmanı bulunmadığı için, insan kaynakları yönetimini diğer yöneticiler üstlenirler. İşletme büyüdükçe insan kaynakları yönetim fonksiyonları ağırlaşarak yöneticilerin diğer önemli işlerine engel olur. Bu halde, insan kaynakları departmanı kurma gereksinimi duyulur. İnsan kaynakları yönetimi etkinliği için, uzmanlık gereklidir. İnsan kaynakları uzmanlarından insan kaynakları departmanı kurularak, diğer departman yöneticilerine kolaylık sağlanır ve insan kaynakları yönetiminin etkinliği arttırılır.

İnsan kaynakları departmanının amacı, insan kaynakları yönetim fonksiyonlarını yürüterek diğer departmanlara bu konuda yardım etmektir. İnsan kaynakları departmanının görevleri:

İnsan Kaynakları Organizasyonu1. İşletme hedeflerine uygun insan kaynakları politikaları düzenleyerek yönetime sunmak,
2. Düzenlenen politikalara uygun program ve çalışmalar gerçekleştirmek,
3. Program ve çalışmaların kontrol ve değerlendirmesi,
4. İnsan kaynakları yeniliklerini takip ederek, gerektiğinde uygulamak,
5. İnsan kaynaklarına ilişkin rutin işler yürüterek, diğer yöneticilere kolaylık sağlamak.

İnsan kaynakları departmanının rol gerçekleştirmesi için diğer departmanlarla eşit seviyede ve üst yönetime en yakın konumda yapılanmalıdır. İnsan kaynakları departmanı işletme politika ve planlarının belirlenmesinde diğer departmanlarla eşit yetki ve sorumluluk sahibidir.

İşletme büyüdükçe, insan kaynakları yönetim fonksiyonlarının her biri için ayrı alt departman kurmak gerekir. Gereksinim duyulma öncesinde alt departman kurmak gereksiz maliyetlere yol açar. Yeterince gerekli görev ortaya çıkmadıkça alt departman kurulmamalıdır. Alt departman kurarken evvela, fonksiyonlara, fonksiyonların yoğunluk ve önem derecelerine bakılır.

Çağdaş anlamda bir insan kaynakları yönetim başkanının taşıması gereken nitelikler:

*İşletmecilik eğitimi almak,
*İşletmenin diğer fonksiyonlarını bilmek,
*Çalışma kanunlarını bilmek,
*Kolay iletişim kurabilmek,
*Yabancı dil bilmek.

İnsan Kaynakları Yöneticilerinin Yetki Kullanımı

Yetki tüm yönetici konumlarının kilit noktasıdır. Başkalarını yönlendirme ve uyumlaştırmadır.

1-Komuta Yetkisi: Uygulayıcı yetkidir. Hiyerarşide yukarıdan aşağı gider. Kullananın yaptırım yetkisi vardır. Astları yönlendirme, gerektiğinde ödüllendirme ve cezalandırma yetkisi vardır.
2-Kurmay Yetki: Uzmanlık yetkisidir. Diğer yönetim fonksiyonlarına destek ve danışmanlık yetkisidir. Kullananın yaptırım hakkı yoktur. Uzmanlık alanında diğer yöneticilere görüş ve önerilerde bulunur. İnsan kaynakları yöneticileri, diğer yöneticilere insan kaynakları ile ilgili hizmetlerinde bu yetkiyi kullanırlar.
3-Fonksiyonel Yetki: Uzman yöneticiye, uzmanlık alanında yaptırım yetkisi verir. Ancak yaptırım yetkisi bir görevle sınırlıdır. Geçici veya sürekli tanınmış yetki olabilir. Yaptırım hakkını işletmenin diğer bölümlerinde kullanır.

İnsan Kaynakları Yönetiminde Diğer Yöneticiler

İnsan kaynakları yönetiminin rol, etkinlik ve saygınlığı diğer yöneticilere büyük ölçüde bağlıdır. İnsan kaynakları sorumluluğu mutlaka diğer yöneticilerle paylaşılmalıdır.

Üst yönetim, insan kaynakları yönetimine yeterince önem vermezse, insan kaynakları yönetimi başarısız olur. Üst yönetim, insan kaynakları yönetiminin verimliliği, iş hayatı kalitesi ve personel motivasyonu çabalarını mutlaka desteklemelidir.
İnsan kaynakları politikalarının uygulayıcıları, diğer yöneticilerdir. İnsan kaynakları sorunlarına kalıcı çözüm için insan kaynakları yöneticisi, diğer yöneticilerle iletişim kurmalı ve işbirlikleri yapmalıdır. Karşılıklı güven ve işbirliği gerçekleşmeksizin, insan kaynakları yönetimi etkin işleyemez.

Kaynakça:
Anadolu Üniversitesi – Genel İşletme – Haziran 2008

Yazar:Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku