Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İkinci El Otomobil İncelenirken Bakılması Gereken En Önemli Noktalar Nelerdir?

0 403

İkinci El Otomobil İncelenirken Bakılması Gereken En Önemli Noktalar Nelerdir?Arkadaşlar eğer ikinci el araç alacaksanız, hele ki büyük şehirlerden çok dikkatli olmanız gerekiyor. Araç insanın metresi diye bir söz vardır, onu gelin beraber masaya yatıralım. Bazı insanlar artık bu konuda çok bilgisiz kişileri yolunacak bir kaz gibi görüyorlar. Öncelikle bir araç alırken dış görünümünden çok aracın motor, Şanzuman ve yürür aksamı büyük önem kazanıyor, Eğer yürür aksamı ve motor konusunda sıkıntılı bir araca denk geldiyseniz bu sizin için huysuz bir eş kadar sinirbozucu olabiliyor. Sizlere araç alırken birkaç öneride bulunmak istedim.

Gelin şimdi bunları sıralayalım:
1- Öncelikle aracı yola çıkarıp dolaşmalıyız. Sağından solundan çeşitli sesler geliyor mu, Yolda seyir halinde giderken egzozdan karaduman ya beyaz duman atıyormu gözlemlemeliyiz.
2- Aracın yolda giderken direksiyonunu bırakarak biz düzlem üzerinde normal şekilde gidebiliyor mu görmeliyiz. Bundaki amaç öndüzen ayarının bozuk olup olmadığını ya da yolda çekme yapmadığını görmektir.
3- Araç çalışırken kapudu açıp motordaki yağ kapağını açmalıyız elimize hava üflüyormu görmeliyiz. Hava üflemiyorsa bu aracın motorunun kompresyon sisteminin iyi olduğunu göstermektedir.
4-Aracın çalışırken arka kısmına geçip egzozundan minik damlacıklar halinde su atıp atmadığını görmeliyiz(karbüratörlü araçlar için geçerli) eğer su atıyorsa bir sorun olduğunu düşünmemeliyiz. aksine bu iyiye işarettir.
5-Yolda seyir halinde iken tüm vitesleri kullanmalıyız, Herhangi bir viteste atma ya da küt küt vurma sesi duyuyorsak bu şanzuman için iyiye işaret değildir.

İkinci El Otomobil İncelenirken Bakılması Gereken En Önemli Noktalar Nelerdir?Sıra geldi kaporta aksamı için püf noktalara:
1-Aracı en sağlıklı şekilde incelemek için gündüz gözüyle güneş altında kontrol etmeliyiz. Ön sağ ve sol çaprazına geçerek güneş ışığının araca vurma açısına bakarak kaporta aksamındaki dalgalanmaları ve vurukları en amatör gözle bile gözlemleyebiliriz.
2-Aracın çamurluk ve kapı kenarlarına bakarak çürümüş veya paslanmış saç aksamının olup olmadığına bakmalıyız.
3-Eğer imkanımız varsa aracın alt kısmına bakarak taban ve şasi bölümünde çürüme ve yıpranma olup olmadığına bakmalıyız. (çürükler son yıllarda vize alırken başımızın derdi oluyor)
4- Aracın kapudunu açıp motor ve saşe numaralarının olduğu kısımları gözden geçirmeliyiz. (kaynak, taşlama ya da bozuk numara olup olmadığı çok önemli mazallah ikizi çıkabilir)
5-Ön kısım podyallarında çürük çarık var mı bakmalıyız bu kısımların masrafı büyük oluyor çünkü.
6- araçta lpg varsa yakıt borularının aracın altında görünmemesi gerekir eğer görünüyorsa bu çok büyük bir tehlikedir.

ve herşeyden önemlisi muadillerinin fiyatını araştırmadan uygun olup olmadığına karar vermeyin.

Yazar: Alper

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku