Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İkinci El Otomobil Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 25

Gelişen teknoloji her sektörde olduğu gibi otomobil sektöründe de severek ve ilgi ile takip edilip kullanılıyor. Teknolojinin nimetlerinden yararlanarak devamlı yeni araçların üretiminin yapılması bir alta kalan modelleri ikinci el araç piyasasına kazandırmaktadır. Bahsettiğimiz üzere yeni araçların piyasaya sürülmesi ile ikinci el araç piyasası her daim canlılığını korumaktadır. Dövizde ki artışlara ilave olarak ÖTV de de artımların yaşanması üzerine tüketiciler yani alıcı ve satıcılar ikinci el araç alıp satmayı, bütçelerini göz önüne alarak daha uygun görmektedir. İkinci el araç almak sıfır araç almaya nazaran daha hesaplı olmaktadır. Fakat her sektörde olduğu gibi bu sektörde de kötü niyetli kişiler kendilerini belli etmeden, insanları ya dış görünüş itibariyle ya da sözleri ile usulca yanıltıp özelliklerini doğru bilse almayacağı aracı aldırtabiliyorlar. İşte bu kötü niyetli kişileri sistemden silebilmek adına oto ekspertiz hizmetleri sizler için hizmet vermektedir.

İlk olarak ikinci el araç alımında dikkat edilmesi gereken noktalara değinirken oto ekspertizin tüketicilere sağladığı faydalar hakkında da bilgiler sunalım. İkinci el araç alımında bulunurken satıcılar sizleri yanıltabilir, araçta olmayan özellikler, aracı size beğendirebilmek adına söylenmiş olabilir ya da araç kaza yapmasına rağmen sisteme işletilmemiş olabilir. Bu noktada oto ekspertiz yardımınıza koşmaktadır. Ekspertiz uzman incelemesi anlamına gelmektedir. Çalıştığı oto sektörü ile alakalı gereken eğitimi almış ve işi bulunduğu tecrübeler ile sabitlenmiş kişiler aracınızın bütün bakım ve onarımını gerekli analizler ile tarafınıza iletmektedir.

İkinci El Oto İle Alakalı Yaptırabileceğiniz Test İşlemleri

Ekspertiz hizmeti almaya karar verdiniz fakat aracınızın hangi testlere tabi tutulacağı hakkında bilginiz yok. Ekspertiz hizmeti almaya karar verdiğiniz anda seçimi tarafınıza bırakılmış test işlemleri hakkında bilgilendirelim. Bu test işlemlerinde başlıcaları;

  • Yanal kayma
  • Süspansiyon
  • Klima kontrolleri
  • Kaporta ve boyama
  • Hasar kaydı testi
  • Elektronik aksam testi
  • Motor performans testi
  • Araç altı şase testi gibi bir çok farklı testler talebiniz doğrultusunda ataşehir oto ekspertiz tarafından itina ile yapılmaktadır.

Ekspertiz hizmetinin tüketiciler için faydalarından bahsetmek istiyorum. Aslında araç daha önce kaza yapmış olabilir fakat sisteme işlenmeyip bakımı için başka bir yer tercih edilmiş olabilir. Bu şekilde sisteme geçirilmeyen kaza kayıtları daha sonra araç satılmak istendiğinde satıcılar tarafından müşterilere söylenmez. İşinin ehli olan insanlar aracı bakıma aldıklarında incelemeler sırasında bunu anlayabilir fakat alıcının bunu anlaması pek mümkün gözükmemektedir. Bu noktada oto ekspertiz uzmanlarımız size çare olmakta tarafınızın güvenini kazanıp ve gerekli garantiler de ihmal edilemeden bütün incelemelerinizi yapmaktadır.

İkinci El Araçta Bakım Raporu Neden Önemlidir?

İkinci el araçlarınızı sıradan bir oto bakımcıya götürdüğünüzde genellikle bakacağı yerler aracın kaportası, motoru ve belki araç altı altıdır. Fakat daha sonra oto bakım ustası müşteriyi veya baktığı aracı hatırlamayabilir. Ya da nasıl olsa müşteri bilmez deyip yaptığı uygulamalar için daha fahiş fiyatlar talep edebilir ve aynı zamanda bir garanti de yoktur. İşte bu nokta da oto ekspertiz her daim nettir. Hem araca yaptırdığınız bakımlar tarafınızca seçilmekte hem de ödeyeceğiniz ücret sizin seçtiğiniz paket doğrultusunda net olacaktır. Daha sonra farklı fiyatlar talep edilmeyecek aynı zamanda verilen hizmette garanti kapsamında olacaktır.

Sizlerde beğenip almak istediğiniz ikinci el otomobilleri daha sonra sıkıntı yaşarmıyım demeden oto ekspertiz uzmanlarının bilgilerine emin bir şekilde bırakabilirsiniz.

Raporlar ile desteklenen uzman incelemeleri hem müşteri için bir güvendir hem de araçta var olan sıkıntılar elinde hazır bir şekilde bulunuyordur. Yapılan analiz ile sunulan raporlar, araçta yapılan bakımların unutulmasını önlemekte aynı zamanda araç alınıp daha sonra satılmaya karar verildiğinde yeni alıcılara hazır bir şekilde araçta var olan sıkıntılar sunulmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.