Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Suyun Hayatımızdaki Önemi

0 389

Suyun Hayatımızdaki ÖnemiSu, bütün canlılarının yapılarının en büyük bölümünü oluşturur. İnsan besin almadan haftalarca yaşayabilir fakat susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Vücudumuzun 2/3 ü sudan oluşur. Canlılardaki bütün hayat hücreden başlayarak dokularda, organlarda, sistemlerde devam eder. Bütün bu olaylar sıvı ortamda oluşur ki bu sıvı ortamın aslı sudur.

İnsan vücundaki su orana yaşa ve cinsiyete göre değişiklik gösterir. Yeni doğan bir bebeğin vücut ağırlığının yaklaşık %75 i suyken, bu miktar yaşlandıkça düşmeye devam eder. Su, besinlerin sindiriminde, besinlerin parçalanmasıyla oluşan atık maddelerin akciğer ve böbreklere taşınıp dışarı atılmalarına, vücut ısısının denetiminde, kanın işlevini yerine getirmesinde, ve cildi nemlendirmede görevlidir. Günde vücudumuzdan 1,5 litre su kaybederiz. Kaybolan suyu dengelemk için vücudumuza günlük 2-2,5 litre su almalıyız.

Yeterli su almamak cildin kurumasına, erken yaşlanmaya, saçlarda matlaşmaya, halsizliğe, kabızlığa neden olabilir. Çay, kahve, kolalı ve asitli içecekler kafein içerdiklerinden vücutta su kaybına neden olurlar. Bu yüzden ne kadar sıvı tükettiğimizi hesaplarken bunları göz önünde tutmamak gerekir.

Suyun Hayatımızdaki ÖnemiAyrıca su içmemek, kilo vermeyi zorlaştırır.Çünkü yağ yakımında su en büyük etkendir. Yine suyu az tüketmek böbrek rahatsızlıklarına, ciltte lekelenmelere kadar gidebilir. Çok fazla su tüketmekte böbreklerinizi yorar ve çalışmasını yavaşlatabilir. Bu nedenle vücudumuzun ihtiyacı kadar olan sıvıyı gün içinde tüketmek idealdir. Pürüzsüz bir cilt için sprey kabına su doldurup gün içersinde yüzünüze 1-2 kere sıkarsanız yüzünüz ayrıca nem almış olur. Su en önemli besindir. Kremlerinizi, şampuanlarınızı kullandığınız sabunu suyla daha sıvı hale getirdiğinizde cildiniz veya saçınız nemi daha iyi emmiş olacaktır. Bebeklere su vermek iyi değildir kavramı yanlıştır.Bebeğinde normal bir insan kadar olmasada günlük suya ihtiyacı vardır. Yediği mamalar bebeğin vücuduna gerekli olacak kadar suyu vermez.

Bu nedenle su, canlıların hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan en önemli maddedir. En doğal sıvıdır ve insan vücudunun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için en gerekli besindir.

Yazar: Elf KYGSZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.