Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İktisadın Bölümleri

0 203

Mikro ve Makro İktisat

İktisadın BölümleriMikro İktisat: İnsanların ekonomik davranışlarını ve küçük iktisadi birimlerle ilgili tercihlerinin mevcut halini inceleyen iktisat bölümüdür. Temel konuları, bireysel iktisadi kararlar, iktisadi kaynak dağılımı, fiyatlar, üretim ve gelir dağılımıdır.

Makro İktisat: İktisadı bütün halinde ve toplu iktisadi davranışları inceleyen iktisat bölümüdür. Temel konuları, milli gelir, para, bankacılık, enflasyon, iktisadi kalkınma, iktisadi büyüme gibi konulardır. Genel fiyatı inceler. Mal ve hizmetlere toplam taleplerle ilgilenir.

Pozitif ve Normatif İktisat

Pozitif İktisat: Mevcut hali inceleyerek ne olduğunu belirlemeye çalışır. Değer yargısı içermez. Gerçek hayattan verilerle test edilebilen neden-sonuç ilişkisini inceler.

Normatif İktisat: Toplumsal refah maksimizasyonu için gerekenleri inceler. Değer yargıları, sosyal adalet gibi test edilemeyen konularla ilgilenir.

İktisatta pek çok konu, hem pozitif hem normatif iktisatta tartışılır. Mesela; asgari ücret konusunda, geç çalışan nüfusa etkileri pozitif iktisat kapsamında işlenir. Asgari ücret uygulanıp uygulanmadığı konusu ise normatif iktisada girer.

Kaynakça:
Anadolu Üniversitesi – İktisada Giriş – 2008

Yazar:Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku