Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Daha İyi Uyku Çekmeniz İçin Yapmanız Gereken 5 Faktör

0 180

Daha İyi Uyku Çekmeniz İçin Yapmanız Gereken 5 FaktörNeredeyse hepimiz sağlıklı uyuyamamaktan şikayetçiyiz. Gün içerisinde yapacağımız onca şeye odaklanırken uyku hep ikinci plana düşüyor. Aslında sağlıklı bir uyku çekerek işlerimizi daha hızlı ve düzenli yapabiliriz. Ama bizde tam tersi iş stresi ya da kaygısı dolayısıyla uyku alışkanlıkları kötü etkileniyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar ya da stres altında çalışanların uykuları çok düzensiz oluyor. Uyku düzensizliği hem uzun vadede hem de kısa vadede bir çok zararlı sonuçlara yol açabilir. Kısa vadede odaklanma problemleri veya çabuk yorulma gibi problemlere yol açarken uzun vadede geri dönüşümü güç sıkıntılarla başa çıkmak zorunda kalabiliriz. Bunun için düzenli ve güzel bir uyku sonrası güne başlamak çok önemli. Tabii ki düzenli uyku gerekiyor demek çok kolay. Ama çoğu insan düzenli uykuya ihtiyacı olduğunu bildiği halde onu nasıl yapacağının farkında olmayabiliyor. Büyük ihtimalle bu satırları okuduğunuz için siz de uyku problemleriyle karşı karşıyasınız. İşte uyku düzeninizi sağlamaya yardımcı ve dolayısıyla hayatınızı düzene sokabilecek 5 ipucu.

1. Yatış Saatinizi Rutine Oturtun

Öncelikle en büyük tavsiyemiz çok geç yatmayı bırakın! Geç yatmak bütün uyku düzeninizi berbat edip uykusuzluk çekmenize neden olur. Gece boyunca gözlerinizi yoğun ışığa maruz bırakmak ya da kafanızı sürekli işle meşgul etmekten uzaklaşmak için elinizden gelen her şeyi yapın. Özellikle akşamları çevrenizdeki dijital uyaranların kullanımını kısıtlayın.Eğer çocuğunuz varsa yatmadan ona bir kitap okuyun ve bu sayede hem kendinizin hem de çocuğunuzun zihnini dinlendirmiş olun. Uyku öncesi sakinleşmek için bir bardak ılık süt çok iyi gelebilir. Yatmadan önceki vaktinizi dijital dünyada geçirmektense bir saat kitap okuyarak ya da günlük yazarak kafanızı boşaltmayı deneyin. Ardından içeceğin sakinleştirici etkideki bir bitki çayı seni çok güzel uykuya hazırlar. Bu işleri yaptıktan sonra veya ne yaparsanız yapın ama uyku saatiniz şaşmasın. Aman canım bugün de geç uyuyayım dediğiniz an bünyenizde uyulması güç farklılıklar yaşatıyorsunuz. O yüzden uyku rutininize dikkat edin.

Daha İyi Uyku Çekmeniz İçin Yapmanız Gereken 5 Faktör2. İşinizi Yatak Odanızdan Uzak Tutun

Özellikle yatağında laptopun başında çalışmaya alışanlara üzücü bir haberim var. Yatağınızda iş yapmanız ardından uyumaya çalıştığınızda sizi uyutmayan etkenlerden biridir. Özellikle de yaptığınız iş stresli bir işse yatağınızda iş yaptıktan sonra dinlenmeniz gereken noktada hala stres yaşayacaksınız. Evden çalışmanız gerekiyorsa, yatak odasının dışında rahat bir noktada işlerinizi yapın, sonra gece yatmadan en az bir saat önce dükkânı kapatın. Sabah erkenden beynini daha iyi kullanabileceğinizin farkına varın.

3. Odayı Karanlık Tutun

Pencerenizin önündeki bir sokak lambasından ışık gelmesi bile uykunuzu olumsuz yönde etkiler. Dahası uyuduğunuzda bile yeterince dinlenmemenize sebep olabilir. Bununla birlikte yatağınızın yanındaki telefon şarjından gelen yanıp sönen ışığın rahatsız olmadığınızı söyleseniz dahi beyniniz için bu bir dikkat dağıtıcı unsurdur. Yanıp sönen ya da sürekli yanan ışıkların bulunduğu ortamda uyumak beyninizin uyurken bile çalışmasına neden olacağından uyku kalitenizi düşürür. Çözüm olarak yatak odası perdelerinizi ışık geçirmeyen tonlarda seçin ve uyku için bir göz bandı kullanın.

4. Yapılacak Listesi Yapın

Yatağa yattığınız andan itibaren beyin geçtiğiniz günde ne olduğunu ve bir sonraki gün neler yapacağınızı düşünmeye başlar. Hep yaşamışsınızdır bu kaygıyı ve yarın ne olacağını düşünmekten kaliteli bir uyku çekemeyiz. İşte bu düşünceleri önlemek için bir sonraki gün için bir yapılacaklar listesi oluşturun. Bu hem sizin daha düzenli çalışmanızı sağlayacak hem de akşam yattığınızda zihninizin daha boş olmasına yardımcı olacaktır.

Daha İyi Uyku Çekmeniz İçin Yapmanız Gereken 5 Faktör5. Telefonunuzu Yatağınızdan Uzak Tutun

Evet telefonla bir çok iş halledebilmemizden ötürü güne telefonlarla başlayıp telefonlarla günü bitiririz.

Ama yatağımızın sürekli yakınında telefon olması zihnimizin hemen sosyal medya hesaplarını kontrol için uyarı vermesine neden olur. Bununla birlikte telefonunuza gelen bir bildirim ya da mesaj sizin tüm dikkatinizi uyumaktan alıp o bildirime bakmaya yönlendirecektir. Telefonunuz yatağınızın yanı başında olduğu sürece kaliteli bir uyku çekmeniz çok mümkün gözükmüyor. Hem dikkat dağınıklığından kurtulmak hem de daha az radyasyon almak için telefonunuzu evinizin salonunda bırakıp yatak odasına o şekilde gidin. İnanın uykunuzun daha dinlendirici olduğunu hissedeceksiniz.

Kaynakça:
https://www.jillianmichaels.com/blog/health-and-fitness/5-tips-better-sleep

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.